Pro milovníky architektury hotový ráj. Taková je Sintra v Portugalsku

Všude jinde by byly barevné paláce a vinoucí se uličky s rozesetými pevnostmi tím nejlepším zážitkem. V městě Sintra v Portugalsku je to ale teprve začátek. Toto město je právem považováno za jedno z architektonicky nejzajímavějších míst v Evropě. A opravdu, pokud milujete architekturu, měla by Sintra rozhodně být vaší příští zastávkou, třeba již toto léto. Do Portugalska to není až tak daleko.

Mnozí o Sintře říkají, že je to trojrozměrná sbírka architektonického potěšení. Toto město najdete na pobřeží Atlantského oceánu, asi půl hodiny jízdy od hlavního města Lisabonu. V roce 1995 bylo toto město zcela po právu prohlášeno za světové kulturní dědictví UNESCO. Počátky Sintry sahají až do středověku, je dochován popis tohoto místa již z 11. století. Dříve zde byla řada staveb v islámském stylu, ale během reconquisty byla většina z nich zbořena. Díky své blízkosti k Lisabonu je oblíbeným letním sídlem královské rodiny.

Je těžké vypočíst co vše zajímavého v Sintře uvidíte. Bezpochyby je to ale městská budova dokončená v roce 1151, královský palác jehož ikonické kuchyňské komíny se mocně pnou k nebesům nebo Quinta de Regaleira s pohádkovou studnou a nádhernými sochami a zahradami.

Kdekoliv jinde by i jediná z těchto staveb přilákala tisíce návštěvníků, ale zde je to jen malá ukázka toho, co město může nabídnout. Mezi tři nejpůsobivější budovy určitě patří Pena National Palace, Maurský hrad a palác Monserrate.

Pena National Palace

Tato dech beroucí budova se mocně tyčí z oblačných kopců za hranicemi centra města. Pyšní se barevným schématem, které je skoro až typičtější pro stavebnice z lega spíš než pro bohaté paláce, ale to z něj činí jedno z nejzajímavějších míst k návštěvě. Stojí na místě, kde dříve stával klášter, ale v polovině 19. století zde namísto toho vzniklo letní sídlo krále Ferdinanda a královny Marie II. Přestavba byla rozsáhlá a na starost ji měl baron von Enswege, který úzce spolupracoval i s Václavem Cífkou, který měl na svědomí především návrh rozsáhlých zahrad v romantickém duchu. Jak jméno napovídá, byl to český zahradní architekt působící v Portugalsku.

Výsledkem je velmi netradiční směsice islámského, gotického a neo-renesančního stylu s kopulemi, nízkými zídkami a oblouky, které jsou vedle sebe poskládány bez zřejmého záměru. Královská rodina tento palác užívala jen několik let předtím než jej v roce 1889 koupil portugalský stát. Stále se nicméně využívá k občasným oficiálním státním setkáním, ale nejběžnějšími návštěvníky jsou turisté.

FOTO: WikimediaCommons

Maurský hrad a opevnění

Tato neuvěřitelná pevnost byla postavena již před více než 1300 lety. Pravděpodobně bylo toto místo zvoleno pro svou vhodnou polohu, kterou ocenili již Vizigóté, kteří zde ještě předtím měli také menší sídlo. Během následujících staletí se hrad pohyboval mezi nadvládou islámských velitelů a křesťanských vládců, což reflektovalo i to, co se dělo na zbytku poloostrova. V okolí hradu se rozkládá skutečně mohutné opevnění, z něhož je za méně oblačných dnů krásný rozhled široko do okolí. Z mnoha úhlů dokonce připomíná Velkou čínskou zeď, a tak je vděčným místem amatérských i profesionálních fotografů.

Palác Monserrate

Tento palác byl postaven bohatým britským obchodníkem na konci 18. století a jeho překrásná architektura je inspirována stavbami až z daleké Indie. Architekti zkombinovali indický design s prvky severoafrické a islámské kultury doplněné vlivy evropského stavebnictví a vznikl tento architektonický skvost, jenž je navíc obklopen rozsáhlými botanickými zahradami. V roce 1809 zde dokonce pobýval na dovolené Lord Byrona o toto místo pak zmiňuje i ve svém slavném díle Childe Haroldova pouť. V roce 1855 jej koupil další slavný angličan Sir Francis Cook a palác v podstatě předělal do dnešní podoby. Od roku 1949 je však majetkem státu a tak je opět otevřený především pro turisty a návštěvníky z různých koutků světa.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *