Nejjedovatější živočichové: Setkání s nimi může být to poslední, co uděláte

Může stačit chvilka nepozornosti a váš život může být zásluhou těchto živočichů ve smrtelném nebezpečí. Řeč je o nejjedovatějších tvorech planety. Jejich jed má mít primárně obranný charakter, ale bohužel někdy se stane, že způsobí zcela nechtěně značné škody. Pokud si nedáte dobrý pozor, může se stát, že bude setkání s těmito živočichy tím posledním, co v životě uděláte.

Čtyřhranka Fleckerova

Je velmi nenápadná a skoro průsvitná. Snadno ji tedy přehlédnete, ale přitom nosí extrémně nebezpečný jed, který se ukrývá v jejích 60 dlouhých chapadlech. Jedná se o žahavce, který má svou domovinu v pobřežních vodách Austrálie, pacifických ostrovů nebo Vietnamu. Pokud se s tímto živočichem setkáte, není radno váhat ani minutu, ale spíše doslova brát nohy na ramena. Její jed se rychle dostává do krevního oběhu. Ten velmi brzy selhává a následuje jen nevyhnutelná smrt.

Homolice mramorovaná

Jde o malého a nenápadného mořského plže, který má lasturu. Dorůstá do velikosti 40 až 100 mm a rozhodně na první pohled nepůsobí nijak děsivě. Bohužel, opak je pravdou – má osten, kterým uvolňuje jed, jenž snadno pronikne i neoprenem. I jen minimální množství jedu však dokáže způsobit naprosté ochrnutí svalů. Špatnou zprávou je bohužel i to, že protilátka dosud nebyla objevena.

Chobotnice kroužkovaná

Je typická svými výraznými modrými kroužky po celém jejím těle. Najdete ji například v mělkých vodách od Japonska až po Austrálii. Její jed se tvoří ve slinných žlázách a je smrtelný již v malých dávkách. Způsobuje oslepnutí, ochrnutí dýchacích cest a zástavu srdce. Bohužel ani proti tomuto jedu neexistuje účinná protilátka, a proto se chobotnici s kroužky vyhněte obloukem.

Palovčík brazilský

Je někdy znám také jako banánový pavouk a dorůstá velikosti do 6 cm. Tohoto útočného pavouka je možné nalézt pouze v tropických oblastech Jižní Ameriky, ale výjimečně se může stát, že se spolu s banány dostane i do míst, kde vůbec nemá co dělat. Jeho jed je velmi silný. I jeho kousnutí je dost bolestivé a pokud se mu podaří do rány vpravit celou dávku jedu, dochází postupně k ochrnutí a také možné smrti.

Štír smrtonoš

Všichni víme, že štíří bodnutí může být hodně nebezpečné, ale tento štír má ze všech jeho druhů vůbec nejúčinnější jed. Oproti jiným svým příbuzných nezpůsobuje tolik úmrtí, protože má malou kapacitu jedového váčku, a tudíž se do těla nedostane nikdy příliš vysoká dávka jedu. Pokud už ale jednou bodne, bývá to vždy extrémně bolestivé. Bydlí v suchých afrických či asijských oblastech a dorůstá délky do 10 cm. 

Odranec pravý

Tato mořská ryba skutečně klame tělem, neboť na první pohled připomíná spíše kámen nebo korál. Obvykle ji lze nalézt u severoaustralského pobřeží a v Rudém moři. Je velmi nebezpečná, protože svým jedem dokáže bez potíží zabít i člověka. Nebezpečné jsou její jedovaté ostny, které se nachází zejména na hřbetní ploutvi.

Puchýřník lékařský

neboli španělská muška je v České republice považován za nejjedovatějšího brouka. Na délku dosahuje jen asi 12–20 mm. Tato muška ze svého těla vylučuje zapáchající tekutinu, která obsahuje prudce jedovatou látku. V menším množství je však používána i jako afrodiziakum, nicméně odhad správného množství je dosti ošemetný a když se to přežene, končívá to jedině smrtí.

Takifugu

Je známá jako fugu a je typickou pochoutkou japonské gastronomie. Za normálních okolností je jed přítomen pouze v játrech a reprodukčních orgánech. Nicméně změny klimatu zapříčiňují to, že se jed může dostávat také do kůže či svaloviny. Obsahuje tetradotoxin, který začíná působit až po několika minutách a zasahuje dýchací cesty. 

Taipan menší

Řadí se mezi nejnebezpečnější plazy naší planety. Přirozeně se vyskytuje pouze na australském kontinentu. Minimální dávka vypouštěného jedu je 44 mg, maximální množstvím je pak 110 mg. Tento jed dokáže bez potíží zahubit hlodavce a vačnatce, ale pokud dojde k jeho vniknutí do lidského těla, mohou nastat i smrtelné komplikace.

Pralesnička strašná

Tato barevná žába už děsí svým jménem. V dospělosti může dorůst do velikosti až 5,5 cm. Obvykle žije v Jižní Americe, zejména pak v Kolumbii. Pralesnička strašná je schopna ve svém těle utvořit obrovské množství toxinu, které klidně dokáže zabít i 8 lidí. Prudce jedovatou látku tvoří alkaloid batrachotoxin, proti kterému dosud nebyla objevena žádná účinná protilátka. Jed je velmi nebezpečný v tom, že nepřítele nervově paralyzuje, což vede k srdečnímu selhání či fibrilaci.

ZDROJ: https://onekindplanet.org/top-10/top-10-most-poisonous-animals/

ZDROJ obrázku: Pexels

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů