Dnešní doba je natolik globalizovaná, že již těžko hledáme na světě místa, kam by lidská civilizace nedosáhla a kde by nebyly stopy moderních technologií. Přestože je takových míst již pomálu, stále existují a návštěva těchto kousků země, kde se zastavil čas, je vždy mimořádně silným zážitkem. Jedno takové místo lze najít v centrální části Srí Lanky. Je to vesnice Meemure.
Tato drobná vesnička se nachází uprostřed džungle a obklopuje ji horský masiv Knuckles range. Od hlavního města Kolomba je vzdálena asi sedm hodin jízdy poměrně náročným terénem. Když už se tam tedy chcete vypravit, připravte se na minimálně celodenní výlet a svačinu si vezměte sebou.
Název vesnice je odvozen od okolo rostoucích stromů, kterým se říká Mee. S moderní civilizací je tento kousek země propojen pouze 14 kilometrů dlouhou stezkou vedoucí do městečka Loolwatte. Ještě donedávna přitom bylo možné po této cestě projít pouze s býky, kteří tak byli jediným dopravním prostředkem, který byl odpovědný za zásobování základními životními potřebami. Dnes po stezce díky rozšíření mohou jezdit i terénní vozidla a malé dodávky, které zásobují jediný mini obchůdek, kam si chodí nakupovat asi 400 místních obyvatel.
Tím však výčet moderních vymožeností končí. Není zde internet ani mobilní sítě, takže nepočítejte, že z výletu pošlete selfíčko na Instagram. Dokonce sem nechodí ani pošta a zdravotní péče je také nulová. Právě proto je tato vesnice mnohými považována za nejodlehlejší místo na Srí Lance.
Většina lidí by si možná myslela, že absence moderních technologií bude obyvatelům vesnice vadit. Je to však přesně naopak. Zdá se, že místní si svou výsadu velmi užívají a své “nemodernosti” si cení. Běžně se zde živí pěstováním pepře, zázvoru, rýže, melasy či palmového vína a na svou rodnou hroudu jsou patřičně hrdí.
Bohatá historie
Podle legend totiž sahá historie Meemure až do doby před 5000 lety a je úzce spojena s osobou krále Ravany, jenž vystupuje ve starověkém eposu Rámájana. Podle jiného příběhu jsou okolní lesy rodištěm srílanského lidu, jelikož právě sem vyhnal král Vijaya svou ženu a dva syny, od nichž se dle tradice původ srílanských obyvatel odvozuje.
Pokud se však chceme řídit skutečnými historickými doklady, pak je první zmínka o Meemure ze 16. století. V tomto období vesničané dobývali ledek, který sloužil na výrobu střelného prachu pro vládce z království Kandy, které se postavilo na odpor portugalské invazi. Srí Lanka ale svůj boj prohrála a vesničané se z bojišť vrátili na svá pole, kde hospodaří až doteď velice podobně jako kdysi.
Nudit se nebudete
Nedostupnost Meemure většinou spoustu turistů od návštěvy tohoto místa odradí. Kdo se však překážce postaví čelem, ten rozhodně nebude litovat. V okolí najdete okouzlující přírodu horského masivu, jehož vrcholky připomínají sevřenou pěst. Nejvyšší vrchol tohoto pohoří je dokonce zapsán na Seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Měří 1863 metrů a je domovem leopardů, opic, obřích veverek a bezpočtu druhů ještěrek a jiných plazů.
Poblíž se také nachází vodopády Ravana Ella, které jsou během deštivého období skutečně mohutné. Meemure má také co nabídnout milovníkům tajemných míst, jelikož nedaleko je pyramidovitá hora Lakegala se svými runami a jeskyněmi, které svědčí o starodávném osídlení. Podle legend by se právě zde mohla nacházet hrobka krále Ravana, ale na její objevení se stále čeká.
Ať už vás tedy láká nádherná příroda nebo tajuplné starobylé osídlení, Meemure má rozhodně co nabídnout. Cesta je sice náročná a dlouhá a za špatného počasí se někdy ani nemusí dát projet, ale za pokus to stojí. Ideální je najmout si řidiče se silným džípem a zajistit si ubytování někde poblíž, abyste v tomto kouzelném kraji mohli strávit víc než jen pár hodin.
Napiš komentář