Vzhledem k pověsti Japonska jako jedné z nejdražších zemí pro cestování se může zdát, že cesta do Japonska je pro většinu lidí spíše jen nesplnitelným snem. Ačkoli však Japonsko rozhodně není tak levné jako jiné asijské destinace, návštěva Japonska s omezeným rozpočtem je naprosto schůdná – vyžaduje jen trochu více plánování a průzkumu.
Úspora peněz na dopravu
Regionální cestování v Japonsku
Při regionálních cestách máte na výběr hlavně vlaky, autobusy nebo letadla.
Rychlovlaky, kterými je Japonsko proslulé, jsou velmi drahé, ale vyplatí se za ně zaplatit, pokud máte málo času (vlaky projíždějí krajinou rychlostí až 200 km/h). Pokud plánujete navštívit jen pár míst v Japonsku, pak je pravděpodobně nejlepší volbou jednorázový jízdní doklad, ale pokud plánujete hodně regionálních cest, určitě se podívejte na Japan Rail (JR) Pass – má vícedenní možnosti za výhodnější cenu a může vám ušetřit hodně peněz.
Na kratší pobyt se obvykle tento pas nevyplatí, ale pokud v Japonsku zůstáváte déle, může to být cesta, jak trošku ušetřit. Mějte také na paměti, že za JR Pass často ušetříte hodně peněz, pokud si ho koupíte online ještě před cestou do Japonska. Samozřejmě si ho můžete koupit i po příjezdu do Japonska, ale připravte se na to, že zaplatíte asi o 20 % více.
Pokud vám jde hlavně o peníze, můžete hodně ušetřit, když se vyhnete typickým vlakům a budete jezdit autobusem. Autobusy v Japonsku jsou čisté, jezdí na čas a jsou veskrze velmi pohodlné a spolehlivé.
A konečně, cenově dostupnou variantou může být také regionální let po Japonsku. V Japonsku existuje několik nízkonákladových leteckých společností a někdy může být letenka vůbec tou nejlepší variantou.
Městská doprava
Při cestování po japonských městech je samozřejmě nejlevnější volbou je chůze. Taxíky a Uber jsou v Japonsku drahé a zjistili jsme, že 20-30 minut chůze v Tokiu je často mnohem lepší než se snažit dostat se na místo metrem. Jen si nezapomeňte vzít dostatečně pohodlné boty!
Přesto, pokud plánujete v Japonsku jezdit metrem, mějte na paměti, že většina místních jízdenek stojí mezi 100-200 JPY jedním směrem. Ceny jízdenek se liší v závislosti na tom, jak daleko cestujete, takže pokud se obáváte, že se vám to rychle prodraží, můžete si koupit celodenní jízdenku, která vám zajistí celodenní neomezené cestování za zhruba 800 JPY.
Úspora peněz na ubytování v Japonsku
Náklady na bydlení a život v Japonsku jsou obvykle velmi vysoké, a to se bohužel obvykle promítá i do cen ubytování. Najít levné ubytování dá trochu práce, ale to neznamená, že to není možné. Nejlevnější ubytování najdete v hostelech, Airbnb a rjókanech (tradiční japonské ubytovny s rohožovou podlahou, společnými koupelnami a velmi malým množstvím nábytku). Je důležité poznamenat, že Airbnb bylo v Japonsku kdysi zakázáno, ale rozhodnutí z roku 2018 tuto službu povolilo, a tak je více než pravděpodobné, že se vám podaří najít skvělé místo k přespání.
Kromě toho zvažte ubytování v kapslovém hotelu. Kapslové hotely, jak název napovídá, jsou v podstatě kapsle, ve kterých jen přespíte. Budete sdílet společné prostory a koupelny s ostatními hosty, ale v noci budete mít k dispozici soukromý prostor na spaní.
Jak ušetřit za jídlo v Japonsku
Obchody se smíšeným zbožím
Jídlo v obchodech s potravinami v Japonsku vůbec nemusí být tak nezdravé, jako jsou polotovary v jiných zemích. Hotových jídel je opravdu rozmanitý výběr. Zkuste tedy nakupovat v klasických obchodech či supermarketech, ale připravte se na to, že nabídka bude jiná, než na co jste zvyklí, a řada názvů bude pouze v japonštině.
Food courty
Pokud hledáte levné, snadné a spolehlivé místo, kde se v Japonsku najíst, pak nehledejte nic jiného než nákupní středisko. Mnoho japonských nákupních center má většinou stejné uspořádání, takže najít v nich food court by neměl být příliš velký problém. Když se pak dostanete do jídelny, možnosti výběru jsou nekonečné. Ve většině food courtů najdete západní fast foody, spoustu pouličních jídel a tradiční japonské pokrmy.
Vlakové stanice
Pokud jedete vlakem nebo se jen nacházíte poblíž nádraží, určitě se podívejte do stánků s občerstvením na nádraží. V Japonsku jsou známé jako ekiben a jídla v krabičkách najdete téměř na každém větším nádraží v zemi. V ekibenu můžete dostat jídla jako tempuru, smažené kuře, rýžové kuličky, knedlíčky, a dokonce i plněné chobotnice. Mějte však na paměti, že ačkoli se v Japonsku tradičně nedoporučuje jíst na veřejnosti, včetně příměstských vlaků, doba se mění. Všímejte si všech cedulí, na kterých je napsáno, že jíst se nesmí, a snažte se je dodržovat, ale pokud uvidíte, že to dělají i ostatní lidé, neměl by to být problém.
Sushi jako na běžícím pásu
Pokud je jedním z hlavních důvodů vaší cesty do Japonska nacpat se sushi, určitě nevynechte sushi na pásu! Pásové sushi je typ japonské restaurace, kde jsou talíře se sushi umístěny na rotujícím pásu, který projíždí kolem každého stolu. Jak talíře projíždějí, vy si vyberete, na jaké jídlo máte chuť, a pak zaplatíte pouze za množství a druh jídla, které jste si vybrali.
Úspora peněz na atrakcích v Japonsku
Na rozdíl od ubytování a cestování by návštěva japonských atrakcí neměla spolykat příliš velkou část vašeho rozpočtu. Ty největší atrakce jsou samozřejmě drahé, ale určitě můžete využít i bezplatných atrakcí po celé zemi.
Pokud navíc plánujete navštívit nějaké chrámy nebo svatyně v celé zemi, udělejte si malý průzkum cenových rozdílů. Vstupné do buddhistických chrámů se může pohybovat v rozmezí 300 – 600 JPN. Hledání bezplatných aktivit v Japonsku bude vyžadovat trochu průzkumu, ale naplánovat si celý itinerář plný bezplatných nebo levných aktivit je zcela možné.
ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/japan-budget-travel-guide
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Belle Co: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-cervena-vyznacny-bod-budova-402028/
Napiš komentář