Jak se slaví Dušičky za našimi hranicemi?

Svátek Dušiček, který se u nás slaví 2. listopadu, je příležitostí ke vzpomínce na zemřelé blízké. Zatímco v řadě zemí po celé Evropě, je svátek Všech svatých (1. listopadu) státním svátkem, u nás má tato tradice menší oficiální podporu, ale neznamená to, že by nebyla široce dodržována. Naopak pořád platí, že v tomto období bývají svíčky vyprodané a hřbitovy plné a ozdobené. Tradice spojené s tímto svátkem se liší v různých kulturách, ale spojuje je úcta k zesnulým a snaha udržovat s nimi pouto. Jak tyto dny prožívají různě po světě?

Filipíny

Na Filipínách, které jsou převážně katolickou zemí, se Dušičky slaví rodinnými setkáními a návštěvami hřbitovů, kde lidé zapalují svíčky, recitují modlitby a někdy dokonce pořádají zvláštní mše za duše v očistci. Je zde jednoduše významný vliv katolické víry, která učí, že za své hříchy musí duše po smrti „pykat“ v očistci, než budou moci přejít do ráje a věčného odpočinku. Hřbitovy jsou v těchto dnech plné lidí a zdobeny květinami. Rodiny se na návštěvu hřbitova připravují předem, čistí hroby a někdy je i zdobí.

Indie

I když většina obyvatel Indie vyznává hinduismus, je zde také značná část katolíků. Proto se tradice spojené s Dušičkami podobají těm filipínským. Indové navštěvují hroby svých blízkých, zapalují svíčky a přinášejí květiny. Je to ale svátek, který se v hinduismu neslaví – respektive toto náboženství má své vlastní svátky spojené se zesnulými, a proto se v Indii tradiční dušičky neslaví zdaleka tak široce jako jinde. Je zde ale patrný také významný vliv anglické kultury a s ní spojeného Halloweenu.

Mexiko

Mexický “Día de los Muertos” (Den mrtvých) je více než jen svátek smutku. Je to spíše oslava života a smrti. Lidé věří, že duše zemřelých se v tyto dny vracejí na zem, aby se setkaly se svými blízkými. Rodiny staví zdobené oltáře, které dekorují fotografiemi zemřelých, jejich oblíbenými jídly a nápoji. Tradičním jídlem je “pan de muerto” (chléb mrtvých). Ulice jsou plné barevných dekorací, včetně cukrových lebek a kostlivců. Lidé se převlékají za kostlivce a účastní se průvodů. Mexické oslavy jsou po celém světě známé svou okázalostí a barevností, která silně kontrastuje s typickým očekáváním smutku a usebranosti, na které jsme zvyklí v naší kultuře.

Peru

V Peru se Dušičky slaví rodinnými setkáními a tradičními jídly, jako je lechón (pečené prase) a tamales. Lidé navštěvují hroby, přinášejí květiny a dárky, jako jsou figurky. Tradičním zvykem je také jíst a dávat “t’anta wawa”, sladké pečivo ve tvaru dítěte.

Polsko

V Polsku se Dušičky slaví spíše v tichosti a úctě. Lidé navštěvují hřbitovy, zapalují svíčky a modlí se. V zásadě je tato tradice velmi podobná tomu, jak slavímue Dušičky u nás. Hřbitovy jsou v těchto dnech nádherně osvětlené tisíci svíček.

Španělsko

Ve Španělsku jsou tradice spojené s Dušičkami podobné těm filipínským. Lidé navštěvují hroby, zapalují svíčky a přinášejí květiny. Tradičním pečivem jsou “Huesos de Santo” (kosti svatých). V některých regionech se slaví “castañada”, festival spojený s podzimními plody, jako jsou kaštany a dýně.

Guatemala

V Guatemale se Dušičky slaví velkolepým festivalem draků. Lidé vyrábějí obrovské draky, které vypouštějí do nebe, aby tak komunikovali se svými zemřelými blízkými. Festival je spojen s hudbou, tancem a tradičními jídly.

Ačkoli se tradice spojené s Dušičkami liší v různých kulturách, spojuje je úcta k zemřelým a snaha udržovat s nimi pouto. Bez ohledu na to, zda se jedná o tichou meditaci nebo veselou oslavu, Dušičky jsou příležitostí k zamyšlení nad smyslem života a k ocenění toho, co máme.

ZDROJ: https://www.magiscenter.com/blog/what-is-all-saints-day
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Chait Goli: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1918290/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *