Grónsko bylo objeveno trestancem. Erik Rudý proměnil svůj trest v historický moment

Namísto pokorného výkonu trestu se Erik Rudý vydal osídlit největší ostrov na světě. Tento udatný Viking se rozhodně nebál vykročit svému štěstí vstříc.

Vikingové

Největší sláva Vikingů se datuje do doby mezi rokem 800 až do poloviny 11. století. Římané byli v té době již minulostí a Evropou se šířila zvěst křesťanství. Ale sever Evropy tehdy patřil Vikingům. Tito mocní válečníci ovládli usedlosti napříč celým Norskem, Švédskem a Finskem a nebáli se jít ještě dál.

Nebyli to zrovna citliví dobyvatelé. Krvežízniví Vikingové často bez ptaní a vyjednávání vtrhli do vesnice, kde rabovali, vraždili, znásilňovali a kradli. Rozhodně si nebrali žádné servítky a jejich děsivá pověst je předcházela i tisíce kilometrů daleko. Stali se tak nejobávanějšími válečníky v celé Evropě po dobu dlouhých 250 let.

Jedním z nejznámějších Vikingů je pravděpodobně Erik Rudý.

ZDROJ: WikimediaCommons

Obávaný a krutý

O Eriku Rudém, někdy také nazývaném Erik Thorvaldsson, toho víme nejvíc ze severských ság a bájí. Proslavil se především svou nelítostností a přísností vůči každému, kdo se mu postavil do cesty. Měl také výrazně rudé vlasy a vousy, což dalo vzniknout jeho přezdívce. Podle dostupných informací se narodil někdy okolo roku 950 a ve věku 10 let opustil rodné Norsko a společně s rodinou se přesunul na Island. Erikova rodina ale Norsko neopustila dobrovolně; byla vyhnána kvůli tomu, že Erikův otec spáchal vraždu a toto byl trest, který je měl postihnout.

Až zde, v této nehostinné zemi, se Erik proměnil v mocného a silného bojovníka, který neměl slitování a pokračoval ve šlépějích svého otce.

Okolo roku 980 se Erik oženil s velmi bohatou ženou a po nějaký čas žil v klidu a blahobytu, který mu finance jeho ženy unožovaly. Ale jakoby mu to nebylo dost, záhy se dostal do problémů.

Erikův soused, Valthjof obvinil Erikovi služebníky, že jejich vinou skončil jeho dům v troskách po sesuvu půdy. Prý to byli oni, kdo mocný půdní val uvolnili a způsobili, že zasypal zcela Valthjofovo obydlí. V rámci odplaty pak Valthjofovi příbuzní povraždili všechny Erikovy služebníky. Namísto aby Erik vyčkal spravedlnosti od místních autorit, vzal ji do vlastních rukou. Zabil Valthjofa i jeho příbuzné. Za to byl celou obcí vyhoštěn a musel se i s celou rodinou přesunout na sever na ostrov Oxney.

V novém působišti se mu ale nevedlo o nic lépe. Opět se dostal do sporů se sousedem a nakonec i jej a jeho dva syny zabil. Byl opět shledán vinným za vraždu a tentokrát odsouzen k vyhoštění na dobu tří let.

Nová země

A tentokrát se Erik rozhodl odstěhovat ještě dále na západ. Nastoupil na loď a doplul až do Grónska. Zde založil malé vikingské osídlení na grónském nejjižnějším cípu přibližně okolo roku 982 nebo 983. Byl prvním člověkem, který se v Grónsku trvale usídlil. Ze své malinké základy u fjordu Tunulliarfik se po dobu dvou let vypravoval dále na sever a západ země a snažil se ledovou krajinu zmapovat. Objevil místa, kde se dala chovat zvířata, a aby podpořil popularitu této nové země, nazval ji Zelenou zemí (Greenland).

ZDROJ: WikimediaCommons

V roce 985 jeho vyhoštění skončilo a Erik se vrátil na Island. Zde přesvědčil přes 400 lidí, aby se společně s ním vypravili zpět do Grónska a začali tam nový život. Na cestu do Grónska se nakonec vypravilo celkem 25 lodí, ale jen 14 z nich nakonec dorazilo do cíle. Přesto se drobná kolonie na jihu Grónska začala pomalu rozrůstat.

Erik se stal králem Grónska a vychoval zde 4 děti, syny Leifa, Thorvalda a Thorsteina a dceru Freydis. Ta prý zcela zdědila otcovu bojovnou a nezkrotnou povahu a stala se obávanou válečnicí. Syn Leif se pak stal prvním Evropanem, který kdy navštívil Severní Ameriku, když se svými muži přistál na Newfoundlandu na východním pobřeží dnešní Kanady. To bylo o celých 450 let dříve, než se břehů Ameriky dotkl Kryštof Kolumbus.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *