Snili jste někdy o tom, že zažijete drsnou, na kost mrazivou náruč nejchladnějších míst na Zemi? I když tyto ledové krajiny nejsou šálkem čaje (nebo spíše hrnkem horkého kakaa!) pro každého, nabízejí pohled na extrémní krásu planety a odolnost života tváří v tvář nepředstavitelnému chladu. Těžko si představit, jaký musí být život na těchto místech, kde je jen všeobjímající led, chlad a třeskutá zima. Na druhou stranu tato ledová království nabízí úžasnou krásu, kterou nikde jinde nemůžete vidět.
1. Stanice Vostok, Antarktida (-89,2 °C)
Tato ruská výzkumná stanice, která se nachází na vrcholu Antarktické plošiny, získala prvenství v soutěži o nejchladnější zaznamenanou teplotu na Zemi. V roce 1983 zde rtuť teploměru klesla na mrazivých -89,2 °C a stanovila tak rekord, který platí dodnes.
2. Denali na Aljašce (-83 °C)
Nejvyšší vrchol Severní Ameriky Denali, známý také jako Mount McKinley, se může pochlubit nejen dechberoucím výhledem. Na jejím vrcholu panují jedny z nejchladnějších teplot na kontinentu, přičemž rekordy dosahují až -83 °C. Zdolání tohoto ledového obra vyžaduje nejen fyzickou zdatnost, ale také extrémní psychickou odolnost, abyste vydrželi krutý mráz.
3. Ojmjakon, Rusko (-88 °C)
Ojmjakon se nachází v hlubinách Sibiře a drží oficiální titul nejchladnějšího trvale obydleného místa na Zemi. Průměrná zimní teplota se zde pohybuje kolem -50 °C a rekordní minimum je -88 °C. Každodenní život v Ojmjakonu je neustálým bojem s chladem, kdy i tak jednoduché úkony jako nastartování auta vyžadují speciální techniku. Jaká je motivace lidí bydlet na takto chladném místě? Funguje zde průmysl a zaměstnanci prostě jsou třeba – samozřejmě ale jen málokdo zde prožije celý život. Obvykle sem rodiny cestují za vidinou rychlejšímu výdělku, ale žít zde dlouhodobě je skutečně nesmírně vyčerpávající.
4. Verchojansk, Rusko (-89,2 °C)
Verchojansk je další sibiřská vesnice, která se dělí o titul nejchladnější zaznamenané teploty se stanicí Vostok a která ví o extrémních mrazech své. Průměrná zimní teplota zde dosahuje -45 °C a rekordní minimum -89,2 °C bylo zaznamenáno v roce 1892. Život ve Verchojansku vyžaduje hlubokou úctu k síle přírody a dobře zásobené palivové dříví!
5. Výzkumná stanice Klinck, Grónsko (-89,4 °C)
Výzkumná stanice Klinck, která se nachází na grónském ledovém příkrovu, drží rekord v nejnižší teplotě, která kdy byla na severní polokouli naměřena. V roce 1972 zde teploměr klesl na zuby drkotajících -89,4 °C. Výzkum prováděný na stanici Klinck má zásadní význam pro pochopení klimatických změn a jejich dopadu na arktickou oblast.
6.Stanice Plateau, Antarktida (-86 °C)
Na další výzkumné stanici na Antarktické plošině, Plateau Station, se často vyskytují teploty nižší než -80 °C. Drsné podmínky z ní činí náročné místo pro život a práci, ale vědecké údaje zde shromážděné jsou neocenitelné pro pochopení klimatu kontinentu a dynamiky ledového příkrovu.
7. Dome Argus, Antarktida (-85,1 °C)
Dome Argus se nachází nedaleko jižního pólu a je jedním z nejvyšších a nejchladnějších míst na antarktickém ledovém příkrovu. Průměrná zimní teplota se zde pohybuje kolem -80 °C a rekordní minimum činí -85,1 °C. Výzkum na Dome Argus se zaměřuje na glaciologii a vědu o atmosféře a poskytuje zásadní poznatky o zemském klimatu.
8. Amundsen-Scottova stanice na jižním pólu, Antarktida (-82,8 °C)
Na ikonické Amundsen-Scottově stanici na jižním pólu, která se nachází na geografickém jižním pólu, panují v zimě průměrné teploty -80 °C. Rekordní minimum -82,8 °C bylo zaznamenáno v roce 1982. Život a práce na jižním pólu vyžadují specializovaný výcvik a vybavení, aby bylo možné přežít extrémní chlad a izolaci.
9. North Ice, Grónsko (-86,2 °C)
North Ice se nachází na severozápadním okraji grónského ledového příkrovu a je další výzkumnou stanicí, která čelí hněvu extrémních mrazů. Průměrná zimní teplota se zde pohybuje kolem -80 °C a rekordní minimum činí -86,2 °C. Výzkum na North Ice se zaměřuje na pochopení dopadu klimatických změn na grónský ledový příkrov.
10. Snag, Yukon, Kanada (-62,8 °C)
Není zde sice taková zima jako u ostatních položek na tomto seznamu. Snag v kanadském Yukonu si se svou rekordně nízkou teplotou -62,8 °C zaslouží místo na seznamu nejchladnějších míst na Zemi, i když na nejvyšší příčky nedosahuje. Snag je držitelem titulu nejchladnější zaznamenané teploty v Severní Americe, což z něj činí skutečného uchazeče o „brrr-ilantně“ chladné místo.
Tak už je vám chladno? Výše uvedené teploty jsou pro běžného člověka jen těžko představitelné. Mnohdy nás děsí už teploty jen pár stupňů pod nulou… vše má ale své a určitě lze říct, že málokde na Zemi zase najdete takový klid a uvidíte takovou krásu divů přírody. Na taková místa se nicméně většina z nás nikdy nepodívá, ale mnohdy stačí vyrazit třeba do Alp, abychom tuhle krásu mohli aspoň z části zažít na vlastní kůži.
ZDROJ: https://finance.yahoo.com/news/25-coldest-cities-world-171128088.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAGSR4BOXhmViLNJ06ceKJQVGXcntZ4yzghDzL5XVylMZgNBjwRHVtWey-LJKV2hWe-DflRtqcKLBosfwW6Uweq7IabV7Ia-Jj_GrtedeuU-DHORCxTX6ViOrKgfLzSK9jw2d8tfCkpaON7wnOjIq_5jore7ym4ghjdS_smkZjchO
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-studeny-ledovec-snih-35637/
Napiš komentář