Rozhodli jste se postavit na svém pozemku zahradní domek? Tato investice se vám bezpochyby vyplatí, neboť zahradní domky a přístřešky poskytují skvělé řešení pro řadu různých využití. Mohou to být sklady, kůlny, dílny, garáže nebo i venkovní kuchyně či dočasný pokoj pro hosty. Jak je to ale s umístěním zahradního domku na vaší zahradě? Můžete jej dát kamkoliv nebo zde jsou dána nějaká omezení? Zjistěte si potřebné informace včas, ať následně neřešíte problém se sousedy nebo úřady.
Dejte si pozor na hranice pozemku
Obecně platí, že je potřeba při umístění zahradního domku dodržet vzdálenost 2 metry od společných hranic pozemků. Je to požadavek vyplývající ze zákona, takže se jej snažte respektovat, ať se nedostanete do potíží. Ale co dělat, pokud nemáte zrovna velkou zahradu a ať se snažíte, jak se snažíte, dodržet tento požadavek není možné? Musíte na svou představu zapomenout?
Ne nutně – v takovém případě je ještě možné požádat o výjimku. Základním předpokladem pro její získání je pak souhlas sousedů – pokud tedy máte dobré a přátelské vztahy, nemusel by to být takový problém. Následně si žádost podáte na stavební úřad a vyčkáte na rozhodnutí.
Budete potřebovat stavební povolení?
I když jsou zahradní domky malé stavby, možná vás napadne, zda není potřeba mít k jejich umístění stavební povolení. Určitě vás potěší, že pokud stavba nepřesáhne 25 m² a 5 m výšky, vyhnete se zbytečnému běhání po úřadech a zahradní domek si můžete na svůj pozemek umístit i bez ohlášení nebo povolení. Většina zahradních domků přitom tyty požadavky hravě splňuje. Největší jsou typicky garáže, které ale obvykle svou velikostí dosahují plochy okolo 15–17 m2, takže do zákonného limitu se snadno dostanete.
Jak sami vidíte, umístit na svém pozemku zahradní domek vůbec nemusí být složité – a to jak po konstrukční stránce, tak také po té papírové. Nic vám tedy nemusí bránit pořídit si zahradní domek a využít jej podle svých představ.
Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com
Napiš komentář