V České republice je povinné nošení helmy na cyklistickém kole do 18 let. Bezpochyby ale platí, že i dospělí by v žádném případě neměli tento bezpečnostní prvek odkládat. V kritickém okamžiku vám totiž správně vybraná helma dovede zachránit život. Jak ji správně vybrat, aby jízda na kole byla skutečně bezpečná?
Různé druhy helem
Prvním kritériem, které byste měli vzít v úvahu, je její typ. Každá cyklistická disciplína totiž vyžaduje speciálně navrženou helmu. Helmy na horské kolo bývají robustnější, obvykle mají vepředu štítek a dostatek větracích otvorů. BMX helmy bývají celistvější, mají kulatější tvar a jsou ještě odolnější vůči nárazům. Freeride a Downhill mají také integrovaný chránič brady, musí totiž ustát i ty nejhorší pády – mají tedy také větší hmotnost a méně větrání. Městské helmy jsou pak dělané spíše na kratší vyjížďky a hlavním kritériem bývá vzhled.
Vyberte vhodnou velikost
Helma na kolo musí perfektně sedět, a proto si ji vždy raději dobře vyzkoušejte. Helma by měla ležet uprostřed čela a neměla by být příliš volná. Nesmí nikde tlačit, pásky nesmí škrtit a musí pevně obepínat hlavu. Je zcela klíčové, aby helma dobře pasovala, jinak hrozí, že při pádu nebude mít vůbec žádnou účinnost a na kole vás vůbec neochrání.
Ověřte certifikáty
Před nákupem si ověřte, že daná helma má potřebné bezpečnostní certifikáty. V ČR by měli plnit normu ČSN EN 1078. U dražších helem se můžete potkat také se systémem MIPS. Jde o dodatečný systém ochrany hlavy, který dovede zmírnit razanci nárazu a pohlcuje část rotačních sil.
Různé vychytávky
Výrobci helem stále přicházejí s inovacemi, které zajistí větší komfort i bezpečnost jezdců. Hodit se může odnímatelný kšilt, nebo zabudovaná blikačka na zátylku, či dokonce integrovaný držák na kameru. Tyto drobnosti ale nejsou zásadní, klíčová je bezpečnost a vaše pohodlí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Napiš komentář