Poznejte Barcelonu očima legendy architektury, Antoni Gaudího

Barcelona je proslulá jako živé centrum uměleckého vyjádření a architektonických divů. V centru jejího půvabu stojí velkolepá díla Antoniho Gaudího. Poznávání Gaudího Barcelony si prostě nesmíte nechat ujít, takže pokud do tohoto španělského města plánujete výlet, rozhodně si nenechte ujít tyto architektonické klenoty.

Antoni Gaudí – architektonická legenda

Gaudího osobitý architektonický styl v sobě plynule spojuje organické a geometrické prvky, vyniká složitými detaily, živými barvami a harmonickým propojením s přírodou. Jeho extravagantní, tvarově proměnlivé stavby, čerpající z nejrůznějších vlivů, ho přivedly k pozici jednoho z nejslavnějších architektů počátku 20. století. Antoni Gaudí se také významně podílel na prosazení secese ve Španělsku a na vytvoření vlastní interpretace tohoto uměleckého směru v zemi – modernismu.

1. La Sagrada Familia

Žádná zmínka o Gaudím se neobejde bez povídání o chrámu Sagrada Familia. Tento slavný kostel a architektonický zázrak je jedním z jeho nejznámějších děl na světě. Mnozí obyvatelé jej považují za symbol Barcelony. Bazilika ilustruje Gaudího přesvědčení, že příroda je božské dílo .Jeho cílem bylo spojit křesťanskou řeč a biblická podobenství se složitými přírodními symboly, které zdobí každý sloup i vitrážové okno. Výsledkem je ohromující architektonické dílo, které se navzdory nedokončenému stavu a probíhající výstavbě trvající téměř 140 let stalo jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek.

2. Colonia Guell

Vesnice Colonia Guell, která se nachází 20 km za městem, hraje v příběhu Gaudího Barcelony důležitou roli. Průmyslový magnát Eusebi Guell byl prvním Gaudího klientem a následným mecenášem. Gaudí byl nadaný člověk, ale měl za sebou také tohoto muže, který ho podporoval, když o sobě pochyboval. Pan Guell chtěl svou textilní továrnu odvézt z města, aby unikl odborům. Proto koupil pozemek, postavil továrnu a byty pro dělníky a Gaudího pověřil stavbou kostela. Kostel nebyl nikdy dokončen, Gaudí udělal pouze kryptu, a to mu trvalo 14, ale i kvůli pouhé kryptě stojí za jet se sem podívat.

Proč? – Protože ta práce byla v podstatě laboratoří pro La Sagrada Familia. Gaudí získával znalosti, zkoumal materiály, strukturu sloupů, to vše v malé kryptě v Colonii Guell. Ve skutečnosti, kdyby dokončil kostel v Colonii Guell, byl by to pravděpodobně zmenšený model La Sagrada Familia.

3. Casa Vicens

Casa Vicens byl první dům, který Gaudí postavil po svých univerzitních studiích. Vicens byl podnikatel, který chtěl mít v Barceloně letní sídlo a požádal Gaudího, aby ho postavil. Gaudí vytvořil tento malý dům se zaměřením na zahradu, která se rozprostírala před ním, s vodopádem, atmosférou stromů a květin. Dům vlastně přináší venkovní prostor do interiéru. Stejné listy břečťanu, karafiáty nebo cokoli, co Gaudí našel na pozemku, vložil do domu, který je skutečně nesmírně originální a vizuálně neotřelý.

4. Bellesguard

Místo v horní části Barcelony s nádherným výhledem na Středozemní moře bylo vybráno kvůli čistšímu a zdravějšímu ovzduší. Gaudí byl Katalánec a toto dědictví je v domě patrné – je to jako vyjádření a reprezentace celé katalánské historie. Tato budova bez nadsázky vypadá jako středověký zámek, jímž se také Gaudí nechal inspirovat. Nesmírně zajímavá je pak zejména střecha, která na první pohled působí, jako by na ní ležel drak, což byl údajně nejoblíbenější tvor architekta Gaudího. Dům je sice nyní v soukromém vlastnictví, ale přesto si jej můžete prohlédnout a pokochat se tak nejen překrásnými interiéry, ale také výhledem ze samotné střechy stavby. Odtud je Barcelona skutečně jako na dlani.

5.Palau Guell

Poněkud méně známým mistrovským dílem, které najdete při prohlídce Gaudího Barcelony, a zároveň jednou z jeho nejoriginálnějších staveb je Palau Guell neboli palác Guell. Nachází se ve staré části města ve čtvrti La Ravel a byl to Güellův znamenitý rodinný dům.

Guellovi si přáli rozšířit dům svých prarodičů, který byl postaven v části města, jež nebyla v módě pro velmi bohaté rodiny. Požádali Gaudího, aby na původní dům navázal a přistavěl pro ně palác. A tak v letech 1900 až 1909 vytvořil palác, který je velmi zajímavým Gaudího barcelonským dílem, protože se více obrací k interiéru. Exteriér budovy je poněkud střídmý a velmi lehce zdobený. Překvapení se skrývá v jeho honosném interiéru. Venku bydleli dělníci, prostitutky a lidé z nižší vrstvy a on nechtěl, aby rodina a děti nasály tuto atmosféru. Takže palác vypadá uvnitř naprosto fantasticky, aby motivoval k pobytu uvnitř, nikoliv venku.

6. La Casa Calvet

La Casa Calvet je zajímavá tím, že se jedná o bytový dům. Budova byla postavena pro textilní rodinu Calvetových jako místo k bydlení i práci, byla uprostřed ostatních a pro Gaudího představovala výzvu, protože neměl více místa. Výsledná fasáda budovy je elegantní, se symetrií a rovnými liniemi, pro Gaudího zcela netypickými. Byla to ale jediná budova, za kterou Gaudí dostal cenu, protože pro místní lidi byl ve své době blázen a jeho dílo zdaleka nebylo tak oceňované jako dnes.

7. Park Güell

Park Güell, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je jedním z nejznámějších Gaudího děl navržených v letech 1900-1914. Původně byl zamýšlen jako obytný projekt, ale vyvinul se ve veřejný park, který představuje Gaudího osobitý architektonický styl spolu s nádherným výhledem na město. Park je rozmarnou směsicí přírodních a fantaskních prvků a vyznačuje se netradičními lavičkami, barevnými mozaikami a organickými formami.

8. Casa Batlló

Casa Batlló, která se nachází na barcelonském bulváru Passeig de Gracia, je úžasnou ukázkou Gaudího modernistického stylu. Stavba Casa Batlló, dokončená v roce 1906 a pro své kosterní balkony a sloupy místními nazývaná „Dům z kostí“, vznikla rekonstrukcí stávající budovy pro rodinu Batlló.

Fasáda budovy je okamžitě rozpoznatelná a díky mozaice z rozbitých keramických dlaždic vytváří efekt vlny. Uvnitř pokračují Gaudího organické vzory s vířivými stropy a zakřivenými stěnami, zatímco vitrážová okna zalévají interiéry barevným světlem. Jedním z nejúchvatnějších Gaudího děl je střecha připomínající dračí šupiny. Podle legendy se Gaudí inspiroval příběhem o svatém Jiřím a drakovi, takže Casa Batlló je směsicí mýtu i architektonického génia.

ZDROJ: https://www.invia.cz/blog/10-nejslavnejsich-staveb-antonia-gaudiho/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Miguel Arcanjo Saddi: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/mesto-lide-vyznacny-bod-cestovani-18957014/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *