Rumunský hrad Bran, vypínající se na skále nedaleko od Brašova, asi 200 km od Bukurešti, patří bezesporu mezi nejzajímavější evropské památky na středověk. Po celém světě je známý jako „Drákulův hrad“ a díky tomu navštíví tento objekt ročně až milion senzacechtivých turistů. Ve skutečnosti však Vlad Tepes, Valašský princ podle kterého legenda vznikla, nikdy hrad nevlastnil ani neobýval.
Smyšlenou postavu hraběte Drákuly, „Transylvánského upíra“, vymyslel až ve svém slavném románu „Drakula“ spisovatel Bram Stoker. Postava Drakuly byla pravděpodobně inspirována princem Vladem III. Tepesem, který v 15. století vládl Valašsku. Přestože pití krve mu nikdy nikdo nedokázal, jeho temnou minulost mu již nikdo neodpáře. Proslavil se krutými tresty. Svou přezdívku Tepes – „Napichovač“ si vysloužil kvůli mimořádně bolestivému způsobu mučení. Své nepřátele nechal napichovat na kůl tak, že nebyly porušeny žádné důležité orgány. Nešťastník umíral několik dnů ve strašných bolestech. Vlad také nepřátele nechával uvařit či upálit zaživa. Další podmět pro postavu „Drakuly“ byl pravděpodobně fakt, že Vladův otec obdržel od Zikmunda Lucemburského tzv. Dračí řád určený hrdinům ve válkách proti Turkům a rumunské slovo „Draculea“ znamená v překladu „syn draka“.
Přesto, že Vlad nikdy na hradě nežil, určité spojení s hradem existuje. Vlad Tepes se pokoušel tento hrad neúspěšně dobít a uherský král Matyáš Korvín věznil na hradě Vladova bratra.
Západní turisté, kteří přicházeli do Rumunska hledat Drákulu, označili hrad za „Drákulův hrad“ přibližně před třiceti lety. Překvapilo je totiž, jak hodně se Bran podobá hradu, který popisuje Stoker ve svém románu.
Dost legend, vraťme se do přítomnosti. Po rumunské revoluci byl hrad vrácen v restituci posledním majitelům, kterým byli Habsburkové.
Dnes funguje hrad dále jako muzeum a Dominik Habsburský, nynější majitel žijící v Americe, chystá rozsáhlé úpravy. Může být spokojený. „Jeho“ hrad je jednou z nejdražších nemovitostí v Rumunsku s odhadovanou hodnotou až 140 milionů dolarů.
Napiš komentář