Lidé zůstávají vlastně pořád stejní. Jako milovali luxus a eleganci, nechávali se rozmazlovat v lázních a korzovali v parcích v 19. století, dělají to samé na tomtéž místě i dnes. Baden-Baden, věhlasné německé lázně asi 100 km západně od Stuttgartu, si udržují neustále atmosféru starých časů již od poloviny 19.století, kdy se ve zdejších léčebných pramenech vyhřívali královna Viktorie nebo Napoleon III.
Baden-Baden, lázeňské město na úpatí Schwarzwaldu, neomylně přitahuje milionáře a požitkáře z celého světa. Svou jedinečnou elegancí osloví město utápějící se v zeleni i obyčejné turisty. I dnešní Baden-Baden žije z volného času a zábavy stejně jako v dobách minulých.
Centrum města se rozkládá v údolí říčky Oosbach. Podél ní na západním břehu vede krásná přírodní promenáda Lichtentaler Allee. Vydejte se zde ve stínu stromů po stopách Napoleona III., královny Viktorie, Bismarcka či Dostojevského. Roku 1861 se právě tady odehrál neúspěšný atentát na pruského krále a pozdějšího císaře Viléma I. Severně od promenády stojí uprostřed překrásných parků pavilón Kurhaus s kolonádou antických sloupů, kde se dnes odehrávají plesy a koncerty. V jednom křídle pavilonu sídlí světoznámé pozlacené a štukované kasino.
Baden-Baden nepatří k lázním, které vyrostly na zelené louce. Zdejší termální prameny znali již Římané. Římský generál, později císař Caracalla si tady ulevoval od revmatu. Na římskou tradici tu v 16. století navazoval slavný lékař Paracelsus, který ve zdejších lázních léčil pacienty. Původní starý hrad vládnoucích bádenských markrabat z roku 1102 se dnes tyčí už jen jako romantická zřícenina na kopci severně od města.
V Baden-Badenu ještě pořád žije období „Belle Époque“. Tempo zdejšího života je stále stejné, jako v neuspěchaných dobách minulých, kdy sem lidé přijížděli, aby brali regenerační kúry v ionizujících pramenech. „Plně věřím, že jsem nechal svoje revma v Baden-Badenu“ napsal Mark Twain. „Ať si jím Baden-Baden poslouží“.
Napiš komentář