Staré přísloví říká, že Řím bude trvat věčně – a i kdyby ne věčně, rozhodně už zde stojí dost dlouho na to, aby to byla jedna z těch destinací, které prostě musíte navštívit! Věčné město je plné zábavy – od architektury přes historii až po umění a jídlo.
Těšit se můžete na barokní a renesanční kostely, věžovité chrámy, skryté katakomby a ohromující fontány, které dělají z hlavního města Itálie úžasné místo, které stojí za to navštívit. Níže najdete seznam těch nej, které můžete v Římě navštívit. A tentokrát vynecháme to, co se vždy objevuje na prvních příčkách jakýchkoliv průvodců. Koloseum i Forum Romanum určitě navštivte, ale není to to jediné, co je zde k vidění.
Bazilika sv. Klementa
Bazilika svatého Klementa, zasvěcená papeži Klementu I., se skládá ze tří vrstev. Vrchní vrstvu tvoří bazilika, která byla postavena ve středověku. Spodní vrstvu tvoří dům senátora Tita Flavia Clemense, který tajně konvertoval ke křesťanství a otevřel svůj dům tajným bohoslužbám. V této úrovni se nachází také Mithrův chrám. Nejspodnější vrstva mohla být mincovna, která byla zničena při velkém požáru Říma v roce 64 n. l. Bazilika San Clemente al Laterano je jedním z nejlepších míst v Římě, kde si můžete prohlédnout různé historické epochy a architekturu na jediném místě.
Park Villa Borghese a Galerie Borghese
Villa Borghese se nachází na západním břehu Tibery a je třetím největším parkem v Římě. Byl založen rodinou Borghese v roce 1901 a je plný fontán a soch slavných umělců. Galleria Borghese neboli sídlí v elegantním sídle v parku a vystavuje sbírky umělců jako Bernini, Carvaggio, Botticelli, Rafael. V parku Borghese se nachází také divadlo Silvano Toti Globe a zoologická zahrada Bioparco, která je domovem více než 200 druhů zvířat.
Španělské schody
Španělské schody neboli Scalina Spagna, které byly dokončeny v roce 1725, mají velmi praktický účel. Těchto 135 schodů bylo postaveno z prostředků, které věnoval francouzský diplomat Etienne Gueffier. Vytvořily cestu od kostela Trinità dei Monti, který se nacházel na náměstí Piazza Trinità dei Monti nahoře, k apoštolskému stolci Palazzo Monaldeschi na náměstí Piazza do Spagna dole pod schody. V dolní části Španělských schodů na Piazza di Spagna se nachází také Fontana della Barcaccia navržená Berninim a oblíbená oblast, kde se můžete vyfotografovat nebo se jen tak poflakovat poblíž schodů a okolní dění.
Ústa pravdy
Bocca della Verità (Ústa pravdy) váží asi 1300 kg a představuje tvář boha moře Oceána. Legenda praví, že pokud do úst vložíte ruku a řeknete lež, bude vám ukousnuta. Proto uvidíte mnoho turistů, kteří stojí frontu, aby se vyfotili s rukou v Ústech pravdy. Tato poněkud strašidelná mramorová socha se kdysi nacházela na náměstí Piazza della Bocca della Verita a na své současné místo před kostelem Santa Maria in Cosmendin se přestěhovala v roce 1632.
Kapucínská krypta s kostnicí
Kostel s kapucínskou kryptou, který se nachází v malé uličce na Calle Vittorio Veneto, bylo opravdu snadné přehlédnout. Jakmile se však ocitnete uvnitř, dozvíte se o docela ponurém příběhu. Když se mniši z kláštera Santa Maria della Concezione dei Cappuccini v roce 1631 stěhovali ze svého starého kláštera do nového, přinesli s sebou kosti více než 3700 zesnulých kapucínských bratří. Vystavené kosti prý připomínají naši smrtelnost a pomíjivost tohoto života. Je to poměrně netradiční výzdoba, ale rozhodně je to zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Kočičí ráj
Oblast Foro Argentina, pojmenovaná podle věže Argentoratum z 15. století, kterou postavil Johannes Burckardt, byla objevena a vykopána v roce 1929. V této oblasti se nacházejí čtyři chrámy a také Pompejská kurie, kde byl v roce 44 př. n. l. zabit Julius Caesar. Po vykopávkách v roce 1929 přilákaly ruiny do oblasti divoké kočky, které se ukrývaly mezi římskými sloupy. Postupem času se kočičí populace poměrně rozrostla a o kočky, které zde žijí, se starají dobrovolníci, kteří je kastrují. Návštěvníci mohou toulavé kočky nakrmit a zakoupit si suvenýry, které pomáhají podporovat provoz kočičího útulku.
Oltář vlasti
Altare della Patria neboli Oltář vlasti je 70 metrů vysoký a 135 metrů široký, kde se nachází Hrob neznámého italského vojína. Nechal ho postavit první italský král a na jeho počest se mu také říká Národní památník Viktora Emanuela II. Oltář, který zabírá plochu v blízkosti náměstí Piazza Venezia, se skládá z fóra a tříúrovňové agory. Ze střechy je nádherný výhled a na vrchol můžete buď vyjít po 196 schodech.
Via Appia
Appia Antica neboli Appiova cesta spojující Řím a Brindisi byla první evropskou dálnicí a vojenskou silnicí vybudovanou v letech 312 až 264 př. n. l. Byla dlouhá více než 300 mil! Je tvořena velkými plochými kameny, které byly na svém místě usazeny tisíciletími deště, kol a armád, které po nich projížděly. Procházka (nebo jízda na kole) po appiánské cestě vám umožní jít ve stopách římských císařů, obchodníků, světců a možná i samotného svatého Petra. Podél Appiánské cesty byl ukřižován Spartakus a další otroci, kteří se vzbouřili proti Římu. Na trase lemované stromy se nachází také mnoho hrobek a katakomb, které můžete navštívit, například slavné katakomby svatého Šebestiána.
ZDROJ: https://expertvagabond.com/rome-things-to-do/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Vincent Rivaud: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-ryma-rozbresk-obloha-2227837/
Napiš komentář