Pro cestovatele s uměleckými sklony rozhodně doporučujeme navštívit jednou z nejslavnějších uměleckých galerií na světě. Je to florentská Galleria degli Uffizi
Galleria degli Uffizi sídlí v Italské Florencii, v paláci, který nechali v roce 1560 vybudovat Medicejové, rod, který zde dlouhou dobu vládl. Původně v něm měly být kanceláře neboli uffizi pro toskánského velkovévodu Cosima I. Stavbou byl pověřen slavný italský architekt a životopisec florentských umělců Giorgio Vasari. Palác ve tvaru písmene U byl dokončen v roce 1581. Jeho úzké a dlouhé vnitřní nádvoří se otevírá k řece Arno. Stejný architekt je zároveň i autorem tajné chodby vedoucí přes světoznámý most Ponte Vecchio, která spojuje palác Uffizi s palácem Pitti na druhé straně řeky. Rodina Medicejů shromažďovala po několik staletí umělecké skvosty a tuto sbírku nakonec odkázala městu. Ovšem za podmínek, že nikdy nebude z italské Florencie odstěhována jinam.
Celkově se Galleria degli Uffizi rozkládá ve 45 sálech, takže během jedné prohlídky budete rádi, když uvidíte alespoň ta nejslavnější díla. Chronologicky seřazené tu lze najít např. díla mistrů renezance – jediný Michelangelův obraz Svatá rodina či Botticelliho obrazy. Chlubit se galerie může i třemi díly Leonarda da Vinci, dále Raffaelem Santi nebo Giottem. V galerii jsou vystavená i díla slavných německých, vlámských a holandských mistrů.
Zvídavý návštěvník stráví asi nejvíc času v sálech č.10 až 14, kde může obdivovat ty nejslavnější obrazy z období renezance. Od Botticelliho je zde například slavný obraz „Zrození Venuše“, od Leonarda da Vinci obrazy „Zvěstování“ a „Klanění mudrců“. Sál číslo 18 je osmistěnnou galerií, kterou nechali postavit Medicejové pro svá nejvzácnější umělecká díla. Mezi nimi vyniká římská socha z 1. století před Kristem zvaná „Medici Venus“, která je považována za nejerotičtější evropskou sochu. Právě tuto sochu si sám Napoleon po invazi do Itálie odvezl z Florencie do Francie. Od Michelangela je v galerii pouze jeden obraz a to „Svatá rodina“. Závěr galerie patří dílům Van Dycka a Rubence nebo obrazy od Caravaggia, které jsou zajímavým protikladem autoportrétů Rembranta.
Dovolte nám jednu radu pro budoucího návštěvníka. Několikahodinovému čekání na žhavém toskánském slunci se můžete celkem snadno vyhnout. Za malý příplatek si můžete zajistit vstupenku přes internet. Ušetříte tím čas i vaše nervy.
Napiš komentář