Malinké, ale zdaleka ne nezajímavé! Objevte ministátečky Evropy

Dobrodružství mají různé podoby a velikosti a nejmenší evropské země dokazují, že někdy není větší zároveň i lepší. Vydejte se objevovat neodolatelné kouzlo nejmenších evropských zemí,, které i na své malinké ploše mají rozhodně co nabídnout. Od dechberoucího Vatikánu až po slunné pláže Malty – tyto rozkošné evropské mikrostáty jsou připraveny uspokojit vaše různorodé cestovatelské fantazie.

1. Vatikán (0,44 km2)

Vatikán je městský stát obklopený Římem. Vatikán slouží jako sídlo římskokatolické církve a je nejmenším nezávislým státem na světě s přibližně 900 obyvateli. Bez ohledu na vaše náboženské přesvědčení vřele vítá přibližně 19 000 návštěvníků denně – je to totiž také jedinečné centrum kultury a architektury, která skutečně bere dech. Nejrozšířenějším jazykem ve Vatikánu je italština, kterou jsou psány oficiální dokumenty Vatikánu, italština však není jediným jazykem, kterým se ve zdech Vatikánu mluví. V této malé zemi je běžně slyšet několik dalších jazyků, například latinu, španělštinu, francouzštinu a angličtinu.

Co se týče jídla, Vatikán nabízí tradiční italskou kuchyni, která se velmi podobá kuchyni v hlavním městě Itálie Římě. Město se může pochlubit mnoha kavárnami a pizzeriemi, které nabízejí lahodné italské pokrmy, jako jsou těstoviny, polenta a rizoto.

2. Monako (1,95 km2)

Monako je nezávislý městský stát ležící mezi Francií a mořem. Žasněte nad luxusními jachtami, zkuste štěstí v kasinu a snažte se naplánovat návštěvu v době konání Velké ceny Monte Carla, abyste zažili nezapomenutelný zážitek, kdy celé město ožije statisíci návštěvníků. Úředním jazykem je francouzština. Existuje i místní jazyk, monégasque. Mnoho obyvatel je však vzdělaných a hovoří také anglicky, což je pro turisty, kteří sem cestují, samozřejmě nesmírně užitečné. V kultuře a různých rysech národa se odráží jak italské, tak francouzské vlivy.

Životní úroveň v zemi je pozoruhodně vysoká a podobá se bohatým městským oblastem ve Francii. Monako má nejvyšší hustotu zalidnění v Evropě (16 403,6 obyvatel na kilometr čtvereční) a nejnižší míru nezaměstnanosti na světě. Není pochyb o tom, že Monako může být drahé, ale pokud se zde zastavíte jen na jeden den, je tu šance, že zde nenecháte své životní úspory. Část přitažlivosti Monaka spočívá v tom, že se můžete jednoduše kochat pohledem na luxusní jachty v přístavu a procházet se, což vás nic nestojí.

3. San Marino (61 km2)

San Marino je malá hornatá enkláva ležící v severní části střední Itálie a je nejstarší dochovanou suverénní státní konstituční republikou na světě, která byla založena 3. září 301. Jako jedna z nejstarších republik na světě si zachovala bohatou historickou architekturu. Žije zde přes 33 745 obyvatel a úředním jazykem je italština. Přestože se zde mluví italsky a obyvatelé San Marina jsou silně ovlivněni okolní italskou kulturou, zachovali si po staletí svou osobitost. Mají silný smysl pro identitu a jsou hrdí na své jedinečné kulturní dědictví.

Jedná se o velmi oblíbený jednodenní výlet z okolních oblastí Itálie. V porovnání s jinými částmi Evropy je San Marino známé levným zbožím, proto pokud hledáte místo, kde je levněji, může to být pro vás vhodná volba.

4. Lichtenštejnsko (160 km2)

Lichtenštejnsko je německy mluvící země mezi Rakouskem a Švýcarskem. Zajímavostí o Lichtenštejnsku je, že má světový rekord v nejnižším vnějším zadlužení a patří k nejbohatším zemím na světě. Právě tato země je díky své poloze v Alpách nejznámější pro zimní sporty, jako je lyžování, cyklistika, turistika a mnoho dalších.

Navzdory své vysokohorské poloze je v San Marinu poměrně mírné klima, které se vyznačuje vlhkými zimami a teplými léty. Optimální dobou pro návštěvu země je období od dubna do června a také od září do října.

5. Malta (316 km2)

Malta, oficiálně známá jako Maltská republika, je ostrovní stát ležící v jižní Evropě ve Středozemním moři. Maltská republika není jeden ostrov, ale tři ostrovy: Malta, Gozo a Comino. Malta se stala jednou z nejmenších zemí v Evropě, když v roce 1964 získala nezávislost na Velké Británii a následně se stala členem Commonwealthu.

Obyvatelstvo Malty tvoří převážně etničtí Malťané, kteří jsou potomky starověkých Kartaginců, Féničanů, Italů a různých dalších středomořských národů. Maltština i angličtina mají na Maltě status úředních jazyků a jsou také uznávány jako úřední jazyky EU. Maltština vznikla smíšením severoafrické arabštiny a sicilského dialektu italštiny. Díky své poloze ve Středozemním moři, jižně od Sicílie a východně od Tuniska, zažívá Malta horké léto a mírnou zimu, což z ní činí vyhledávanou turistickou destinaci po celý rok.

6. Andorra (468 km2)

Andorra se nachází ve východních Pyrenejích mezi Španělskem a Francií. Sjezdovky a lyžařské vybavení v Andoře jsou zdaleka nejlepší. láká však také mnoho turistů díky svému statusu daňového ráje, který umožňuje turistům nakupovat levné zboží.

Počet obyvatel se pohybuje kolem 80 088 a mezi etnické skupiny patří Andořané, Španělé, Portugalci a Francouzi. Nejstarší část Andorry la Vella, známá jako Barri Antic, tvoří historické jádro města. Tvoří ji přibližně jeden blok úzkých uliček a náměstíček zdobených půvabnými kamennými stavbami a je to nádherné místo pro krátkou návštěvu, kde se můžete ponořit do kultury uprostřed města jinak zaměřeného na obchod. Mnoho lidí se rozhoduje vyrazit do Andorry kvůli zimním sportům, jako je lyžování, snowboarding nebo pěší turistika.

7. Lucembursko (2 586 km2)

Lucembursko je malá evropská země obklopená Belgií, Francií a Německem. Za národní jazyk Lucemburska je považována lucemburština, obyvatelé však hovoří také francouzsky a německy. Hlavním městem Lucemburska je město Lucexembourg, které je oblíbené u milovníků krásné přírody a je přeplněné zajímavostmi.

Jednou z oblíbených turistických atrakcí je radnice. Lucemburk je možné navštívit celoročně, nicméně nejlepší časy jsou obvykle v květnu, červnu a září, kdy pozdní jaro a pozdní léto nabízejí obzvláště příjemné počasí. V zemi panuje mírné podnebí s mírnými léty a chladnými zimami bez extrémních podmínek.

Mnoho těchto zemiček zvládnete snadno navštívit za víkend, takže to může být skvělá inspirace pro úžasný podzimní eurovíkend, když se vám bude stýskat po volném prázdninovém režimu. Některé z těchto zemiček nemají vlastní letiště, ale obvykle najdete přímé spojení z nejbližšího okolního letiště. Na řadu míst se navíc snadno dostanete i autem z Česko – v Evropě je všechno relativně blízko.

ZDROJ: https://www.invia.cz/blog/61-nejmensich-statu-evropy/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: JÉSHOOTS: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jachty-monako-portske-pristav-3586/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *