Čechy i Morava jsou krajem vína. Pokud i vy patříte k těm, kteří si rádi dopřejí skleničku či dvě tohoto chutného nápoje, pak může být dobrým nápadem vyrazit na dovolenou právě za vínem. A pokud je to na Moravu pro vás přeci jen trochu daleko, možná nemusí být špatný nápad zůstat v Čechách. Vybrat si můžete z těchto lokalit, které nabízí skutečně krásný zážitek nejen pro milovníky vína.
Je pravdou, že vinařské Čechy nejsou tak proslavené jako právě Morava, ale to neznamená, že nemají co nabídnout. Formálně se dělí na oblast Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast, takže je jasné, že nejde o natolik kompaktní celek jako na Moravě, ale jedná se spíše o jednotlivé ostrovy a ostrůvky, které nabízejí ideální podmínky pro pěstování révy. Vinice lze najít v oblasti Polabí od Ústecka, přes Mělník až ke Kutné Hoře, nebo v okolí Vltavy a Berounky.
V posledních letech navíc vinařství zažívá nebývalý rozmach. Milovníkům vína tak budou postupně přibývat nová a nová místa, kam se uchýlit pro chutnou skleničku. Mimo velká města stojí za to navštívit také menší obce a podívat se blíže na produkci místní vinařů.
Mělník
Vinařské centrum má Mělník skutečně proslavené. Po tomto městě navíc získala jméno i celá oblast, a proto můžeme jen doporučit, aby vaše první kroky vedly právě sem. Město leží na soutoku našich největších řek a z krásné vyhlídky pod zámkem se vám naskytne pohled na příkrý svah osázený vinicemi. Expozice věnovaná vínu se nachází na místním zámku a podívat se můžete také na vinné sklepy a ochutnat místní vína.
Litoměřice
Litoměřická vinařská podoblast získala své jméno podle starobylého města, které bylo ve středověku druhým největším vinařským městem v Čechách. Dnes sice vinaři netvoří tak zásadní skupinu obyvatel jako kdysi, ale pořád se zde dá najít řada vinných zajímavostí. Vynechat byste určitě neměli Expozici českého vinařství Cesta za vínem, která se nachází na místním hradě. Prohlídka je velmi zajímavá a zpestřují ji také vědomostní hry i starodávné dobové nástroje.
Praha
Když se řekne Praha, asi málokdo si představí právě víno, ale i zde lze na vinice natrefit. Při návštěvě Pražského hradu můžete dojít až na Svatováclavskou vinici, nejstarší v Praze, další vinice pak najdete poblíž zoologické, a hlavně botanické zahrady v Troji. Tou nejznámější pražskou vinicí ale bezpochyby bude Grébovka, která se nachází na Vinohradech. Místní vína můžete ochutnat v okolních restauracích, nebo viničních altánech. Menší vinice můžete vidět také v Modřanech, na Albertově, na Proseku nebo u Strahovského kláštera.
Kutná Hora
V Čechách nesmíme zapomenout ani na vinice v Kutné Hoře. Tohle město bylo dříve významné zejména kvůli těžbě stříbra, ale svůj název prý podle legendy získalo spíše díky vínu. Pověst praví, že cisterciánský mnich, který pracoval na místním vinohradu, kdysi zakopl ve vinici o stříbrný prut, zakryl jej svou kutnou (oděvem) a šel tento název ohlásit. A podle toho prý vznikl Název Kutná Hora. Réva se zde pěstuje již od 12. století a na jednu z vinic lze narazit přímo pod impozantním chrámem sv. Barbory.
Velké Žernoseky
Dalším zástupcem je spíše menší obec, ale rozhodně by se na ni nemělo zapomínat. Tradiční vinařské obce nelze najít jen na Moravě, ale minimálně jedna se nachází také v Čechách, a to ve Velkých Žernosekách. Můžete se těšit také na typickou vinařskou architekturu, kterou v ostatních zmíněných městech nenajdete. I zde se konají otevřené sklepy, můžete zde ochutnávat vína od místních vinařů a zjistit více o vinařství v daném regionu.
ZDROJ: https://www.tripadvisor.com/Attractions-g274685-Activities-c36-t132-Bohemia.html, 100+1 zahraničních zajímavostí
ZDROJ obrázku: Pixabay
Napiš komentář