Jste milovníky hradů? Tyto by vám neměly uniknout – a některé najdeme i u našich sousedů

Hrady od pradávna symbolizovaly moc a sílu státu nebo vládnoucího rodu. Byly často také cílem ozbrojených útoků, a proto se řada z nich nezachovala, nebo do dneška přestály jen ve velmi neutěšeném stavu. Některá z největších sídel však byla vybudována natolik důmyslně, že i přes svůj vysoký věk stále pevně stojí na svých místech a do širokého okolí hlásají svou nedobytnost a sílu. Které hrady patří k těm nejmonumentálnějším na světě?

Himedži, Japonsko

I přesto, že typické hrady si představíme především v Evropě, jeden z největších stojí v Japonsku. Má samozřejmě jiný vzhled a architekturu, než bychom si možná pod tímto pojmenováním představili, ale stále jde o jedno z nejúžasnějších a nejnavštěvovanějších sídel. Najdeme jej v půlmilionovém městě Himedži a svého největšího rozkvětu dosáhl na přelomu 16. a 17. století, kdy do jeho komplexu přibyly poslední z 83 budov. Jeho vzhled je zářivě bílý, a proto si vysloužil přezdívku Bílý jeřáb.

Spišský hrad, Slovensko

Jen nedaleko našich hranic se vypíná skutečně monumentální skvost, který by měl navštívit každý, kdo jen trochu může. Upoutá vás na první pohled, i když jen projíždíte okolo. Ční se mezi dnešními regiony Spiš a Šariš a v dávnějších dobách chránil tamní obyvatele proti nepřátelům. Budování hradu dostali na starosti nejlepší mistři z Itálie a rozhodně je patrné, že odvedli velmi dobrou práci, která je nejen oku lahodící, ale především i trvalá a bytelná. Hrad odolal nájezdům Mongolů a Turků a představoval centrum moci uherského státu na území dnešního Slovenska. Až v 18. století přestal být hrad trvale obývaný, jelikož tehdejší vlastníci dali přednost pohodlnějším sídlům. I kvůli tomu se rozsáhlé části hradu zřítily nebo byly poškozeny, ale dodnes je hrad rozhodně jedním z těch, které vám vezmou dech.

Hohensalzburg, Rakousko

I v další sousední zemi najdete hrad, který rozhodně stojí za návštěvu. Hrad Hohensalzburg nechal roku 1077 spolu s několika dalšími pevnostmi vybudovat salcburský arcibiskup Gebhard. Nicméně jeho účel byl poněkud jiný než bylo tehdy zvykem. Arcibiskup se nechtěl chránit před vnějšími útočníky, ale před svým vlastním císařem Jindřichem IV. V té době totiž v Evropě probíhal nechvalně známý spor o investituru, tedy právo jmenovat církevní představitele, o které se přetahoval římský císař s papežem. Hrad plnil funkci pevného útočiště právě pro představitele církve.

Windsor, Velká Británie

Tento hrad známe především jako jedno ze sídel britské královny a místo svateb vládnoucího rodu, ale je určitě zajímavý i pro turisty. Windsorský hrad založil už po roce 1066 Vilém Dobyvatel. Jeho historie se tedy datuje poměrně hluboko do historie a na vzhledu hradu je to patrné. Devět století přestaveb za sebou zanechalo komplex bašt, rozlehlých nádvoří a paláců, které dnes poskytují útočiště královské rodině. Každý rok v červnu se zde koná slavnostní procesí podvazkového řádu, jednoho z nejvyšších ocenění, jaké lze v Británii získat.

Burghausen, Německo

Nemůžeme opominout ani naše západní sousedy, kteří se pyšní skutečně dokonalou sbírkou nejrůznějších hradů a zámků. K jedněm z těch, které vynikají i svou velikostí, patří Burghausen. Už od doby bronzové zde existovalo opevněné útočiště, ale největší rozmach hradní komplex zažil v 15. století, kdy jej bavorská knížata nechala rozšířit po celé délce kilometrového hřebene. I díky tomu je v něm pět velkých nádvoří, kde se dříve nacházely různé profese. Na prvním stávaly stáje, pekařství či pivovar, naopak na pátém – nejblíž tvrzi – žili hradní úředníci a vážení řemeslníci.

Pražský hrad, ČR

Byl by hřích nezmínit náš obrovský hradní komplex ležící v srdci hlavního města. Dříve šlo o sídlo českých knížat, králů, dnes je oficiálním sídlem prezidenta. Je doloženo, že již od 9. století zde stálo skromné hradiště, které se však postupem času začalo významně rozrůstat. Skutečně impozantní vzhled mu dodaly především přestavby za Přemysla Otakara II. a Karla IV., ale úpravy vnějších i vnitřních prostor pokračují v podstatě až dodnes. Na hradě tak lze například vidět i moderní stopy slovinského architekta Josipa Plečnika.

Mehrangarh, Indie

Dokonce i v Indii jsou hrady, ač to zní trochu neuvěřitelně. Pevnost Mehrangarh v indickém Džódpuru patří k těm, které na první pohled zaujmou. Jde současně o poměrně dost luxusní palác, kde kdysi sídlila dynastie Rathorů. Poté však nastal problém s dodávkou vody, jelikož vyschl místní pramen, a sláva sídla začala postupně upadat.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *