Chcete být digitálním nomádem? Realita je jiná, než ukazuje Instagram

Možná znáte typický obrázek někoho, kdo o sobě tvrdí, že je tzv. digitálním nomádem. Takový člověk sedí někde v kavárně na pláži v Thajsku, občas koukne do počítače a mezi tím, co takhle vydělává si užívá vln, levného ubytování, jídla i sluníčka.

Tento obraz je ale dost zkreslený. Digitální nomádství rozhodně není životní styl pro každého. Cestování a “práce odkudkoli” má pro mnoho lidí velké kouzlo. Pravdou však je, že řídit firmu na cestách je náročná věc a i jiné druhy práce a aktivit, které vám mohou přinášet zisk, není tak snadné dělat z druhé strany zeměkoule. Je zapotřebí určitého typu člověka, aby zvládl fyzické a psychické problémy, které neustálé cestování přináší.

Digitální nomádství může být skvělé, ale stejně jako se mluví o radostech a úžasných zážitcích, je na místě hovořit i o nevýhodách a potížích, kterých také není málo.

Nevěřte všemu

Už jste viděli ty instagramové záběry nomádských “influencerů”, jak sedí v houpacích sítích a popíjejí Piña Coladu? Tohle skutečně není realita. Je to jen líbivá fotka na Instagram, ale skutečný nomádský život vypadá prostě jinak. Ve skutečnosti jen málokterý nomád nosí na pláž notebook. Obvykle si svou práci odbude doma, s kvalitním připojením, případně v nějaké klidné kavárně a doufá, že mu ještě zbude dost času na to, aby vůbec mohl vyratzt na pláž a trochu se za práci odměnit.

Nomádství je trendy. Většina lidí ho ale mít nemůže. Nicméně postupně se to mění, zejména pak od doby, kdy Covid-19 převrátil život v kanceláři naruby. Jednoho dne by se práce na dálku mohla stát normou. Problém je, že se nacházíme v mezistupni mezi trendem a mainstreamem. Lidé nemají představu, jaké to je pracovat a neustále cestovat. To jim ale nebrání v tom, aby se do toho chtěli zapojit.

Nerovnováha mezi prací a životem

Vyvážení práce a života (mimo zaměstnání) je nesmírně obtížné. Někteří lidé zvládnou životní styl, kdy téměř denně mění místa pobytu, a přesto se jim daří pracovat. Většina lidí však v soukromí přizná, že je extrémně těžké být produktivní na cestách. Zkuste se vrátit z dvanáctihodinového letu, najít taxi, ubytovat se v hotelu a pak dělat něco produktivního. Je tedy třeba připravit se na to, že v cestovní dny prostě moc práce neuděláte. A je třeba s tím ve vaše rozvrhu počítat. Klienti, zákazníci a kolegové budou snášet váš jet lag a problémy s wifi připojením jen párkrát.

Nomádství: osamělost a prchavé vztahy

Bohužel život na cestách umí být i hodně osamělý. A to platí i pro páry. Existuje spousta výzkumů, které naznačují, že nejdůležitějším faktorem pro duševní zdraví je silná sociální síť vztahů – a to těch reálných, nikoliv těch na síti. Komunita je taková, kterou si vybudujete, ne taková, do které se anonymně nebo poloanonymně zapojíte. Jenže takovou síť na cestách prakticky nemožné vytvořit. Skuteční přátelé z masa a kostí mají větší cenu než jakákoli online komunita.

Daňové problémy

“Běžní lidé” někdy považují digitální nomády za neplatiče daní. Cestovat po světě a vyhýbat se placení daní je lákavé. Nicméně realita je jiná a státy už si umí pohlídat to, aby každý zaplatil, co má. Navíc ve většině případů narazíte na to, že daňové záležitosti a věci jako sociální pojištění se při nomádění stávají mnohokrát náročnější a komplikovanější. Budou vás čekat zcela nové výzvy – jak zaúčtovat příjmy získané v zemi, která má s vaší domovskou zemí dohodu o dvojím zdanění? Kde je vaše oficiální domovská země? Kde je vaše daňová rezidence? To vše vás bude stát pořádné množství sil a trpělivosti.

Zdravotní problémy

Když jste nemocní, žádné peníze nestačí. A právě při nemoci člověk nejvíce zatouží po pohodlí svého domova, lékařích, kteří mluví jeho jazykem a podpůrné skupině rodiny a přátel kolem vás. Toto téma je důležité v každé fázi života, ale s přibývajícím věkem ještě více. 

Být čas od času nomádem

Pokud přesto toužíte prožít tuto zkušenost, zvažte, jak to udělat tak, abyste nepřišli o výhody svého domova. Pro první pokus si zkuste naplánovat třeba měsíční cestu a uvidíte, jak vám to půjde. Prozkoumejte všechny možné verze života jako nomád a sami pak snadno můžete udělat rozhodnutí, zda je to životní styl, který by vám mohl vyhovovat. Nomádem tak můžete být třeba jen čas od času… možná během léta, kdy jsou stejně všichni rozlítaní všude možně. A potom se zase vrátit do tepla a známosti domova.

ZDROJ: https://nomadflag.com/disadvantages-modern-nomadic-living/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: samer daboul: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pracovni-stul-notebook-blok-pocitac-1212818/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *