Navštivte nejkrásnější botanické zahrady Evropy: Na jaře nádherně rozkvétají!

Patříte mezi milovníky přírody, kteří se chtějí ponořit do krásy svěží zeleně a živých květů? Jaro k tomu vyložení vybízí, a proto se vyplatí naplánovat si výlet třeba do jedné z nádherných botanických zahrad. Tyto botanické ráje nabízejí klidný únik od každodenního shonu, od exotických druhů rostlin až po pečlivě upravené pozemky. Pojďme si prohlédnout některé z nejlepších botanických zahrad v Evropě důvody, proč si zaslouží místo ve vašem cestovním plánu.

1. Královské skleníky v Laekenu – Belgie

Architekt Alphonse Balat navrhl (1873) komplex skleníků pro krále Leopolda II. Doplňuje zámek Laeken, který byl postaven v klasicistním stylu. Komplex má podobu skleněného města ve zvlněné krajině s monumentálními pavilony, skleněnými kopulemi a širokými arkádami, které protínají areál jako kryté ulice. Některé rostliny patřící do původních sbírek krále Leopolda II. se zde stále zachovaly.

2. Zámek Versailles – Francie

Projděte se po zámku, který stojí rozhodně za vaši návštěvu, a projděte se nádhernými zahradami! Výstavba zahrad byla monumentálním dílem. Bylo třeba přemístit velké množství zeminy, aby bylo možné srovnat terén, vybudovat partery, postavit Oranžerii a vyhloubit fontány a kanál v místech, kde dříve byly jen louky a bažiny. Stromy byly přivezeny z různých oblastí Francie. Na tomto obrovském projektu pracovaly tisíce mužů, někdy i celé regiony. Ale výsledek rozhodně stojí za to.

3. Botanická zahrada La Concepción Málaga – Španělsko

Jardín Botánico Histórico La Concepción je anglická krajinářská zahrada s více než stopadesátiletou historií. Tato nádherná zahrada se nachází při vstupu do španělského města Málaga. Nachází se v ní více než 50 000 rostlin z 2000 tropických, subtropických a autochtonních druhů. Vyzdvihuje sbírku s více než stovkou různých druhů palem, bambusů, vodních rostlin a svou historickou zahradu. Původně sloužila od poloviny 19. století jako rekreační statek pro rodinu z vyšší střední třídy města, dnes může plně posloužit i vám.

4. Palmová zahrada ve Frankfurtu nad Mohanem – Německo

Prastaré stromy a rostliny z celého světa, louky a voda, divočina a poznání, umění a kultura – Palmová zahrada je místo, které nemá obdoby. Na 22 hektarech zahrady se pod širým nebem a pod střechami mnoha, často historických, výstavních domů nachází přibližně 13 000 druhů rostlin. Výstavy, tematické prohlídky a hudební akce činí z Palmengarten atrakci v každém ročním období. A to neplatí jen pro lidské návštěvníky: Každý, kdo se za slunečného letního dne prochází po loukách a záhonech zahrady, narazí na množství hmyzu, včetně mnoha dnes již vzácných druhů.

5. Kew Gardens – Velká Británie

Královské botanické zahrady v Kew jsou přední vědeckou organizací, která vystavuje největší živou sbírku rostlin a hub v zahradě o rozloze 330 hektarů, jen 30 minut od centra Londýna. Zahrady byly v roce 2003 zapsány na Seznam světového dědictví jako uznání jejich jedinečné historie, rozmanité historické krajiny, bohatého architektonického dědictví, botanických sbírek a postavení jedné z předních světových botanických zahrad pro vědecký výzkum a vzdělávání.

6. Botanická zahrada Meise – Belgie

Botanická zahrada Meise je belgická botanická zahrada ve vlámsko-brabantské obci Meise. Nachází se v areálu hradu Bouchout. Je to jedna z největších botanických zahrad na světě a je zde k vidění spousta zajímavostí – více než 3 miliony exemplářů rostlin.

7. Hortus Leiden – Nizozemsko

Hortus botanicus Leiden je nejstarší botanickou zahradou (1590) Nizozemska. Nachází se v historickém centru Leidenu hned vedle budovy Akademie. Zahrada je od počátku přístupná veřejnosti, což byla výjimka zejména v 16. a 17. století. Leidenský Hortus je známý svými sbírkami asijských arakovitých, kapradin a jednou z největších sbírek asijských orchidejí na světě.

8. Hortus Amsterdam – Nizozemsko

Hortus Botanicus Amsterdam je botanická zahrada. Zahrada se nachází na Plantage Middenlaan, v Plantagebuurt. Zahrada má rozlohu přibližně 1,2 hektaru a obsahuje více než šest tisíc tropických a původních stromů a rostlin. Hortus Botanicus je dnes oblíbenou atrakcí pro nizozemské i zahraniční návštěvníky. Sbírka je proslulá některými stromy a rostlinami, z nichž některé jsou ohrožené. Mezi nedávné přírůstky Hortusu patří velký skleník, který zahrnuje tři různá tropická podnebí!

9. Zahrady La Mortella – Itálie

La Mortella je soukromá zahrada na ostrově Ischia v Itálii. Pro veřejnost byla poprvé otevřena v roce 1991. Vytvořila ji Susana Waltonová, manželka skladatele Williama Waltona. Zahrada se rozkládá na ploše asi 2 ha a má významnou sbírku exotických, vzácných rostlin, která je rok co rok neustále rozšiřována a rozvíjena. Rozmanitost a bohatost sbírky je taková, že La Mortella může být považována za skutečnou botanickou zahradu.

10. Botanická zahrada Batumi – Gruzie

Batumská botanická zahrada se rozkládá na ploše 108 hektarů 9 km severně od města Batumi. Nachází se v místě zvaném Mtsvane Kontskhi na pobřeží Černého moře a je jednou z největších botanických zahrad v bývalém Sovětském svazu. V současné době se zahrada skládá z devíti floristických sektorů, a to kavkazských vlhkých subtropů, východní Asie, Nového Zélandu, Jižní Ameriky, Himálaje, Mexika, Austrálie a Středomoří.

11. Botanická zahrada Jagellonské univerzity – Polsko

Botanická zahrada Jagellonské univerzity je botanická zahrada (1783) v Krakově. Nachází se východně od Starého města, patří Jagellonské univerzitě a je klasifikována jako historická památka. Tato krásná, dobře udržovaná zahrada je obrovská (9,6 ha) a nachází se v ní množství stromů, keřů, tropických rostlin, květin a další flóry z celého světa.

12. Bukurešťská botanická zahrada – Rumunsko

Velkolepá bukurešťská botanická zahrada byla založena v roce 1860 za významné finanční podpory knížete Alexandru Ioana Cuzy, tehdejšího vůdce vznikajícího rumunského státu. Zahrady, dokončené v roce 1866 podle návrhů a pokynů Ulricha Hoffmanna, se původně nacházely v areálu kláštera Cotroceni a na své současné místo se přestěhovaly v roce 1884. Zahrada se rozkládá na ploše více než 17 hektarů a nachází se v ní přes 10 000 druhů rostlin, z nichž přibližně polovina je pěstována v impozantních sklenících.

ZDROJ: https://plnts.com/en/blog/12-beautiful-botanical-gardenseu-uk
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Daniel Frese: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zahrada-tropicky-botanicky-palmy-1055400/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *