Jaká je nejlegendárnější značka auta vůbec? Na to může mít řada lidí různé názory. Mnozí by se ale jistě shodli, že mezi takové automobilové velikány patří bezpochyby vozy značky Rolls-Royce. A snad i proto takový vůz vlastní nejedna velká světová hvězda jako je například David Beckham, John Lennon, Muhammad Ali, Lady Gaga i královna Alžběta II. Bezpochyby jde o jedny z nejluxusnějších automobilů, ale jaká vlastně byla jejich cesta na výsluní?
Dnes má už Rolls-Royce takové jméno, že si jej nekupujete kvůli tomu, co umí nebo neumí, ale kvůli emocím, snům a touhám, které tento vůz již dlouhá léta provází. Pokud máte na to pořídit si takto nákladný vůz, pak bezpochyby nebude vaším jediným autem a už vůbec vám nebude záležet na tom, zda stojí o pár desítek tisíc korun míň nebo víc. A přesně s takovou filozofií dnes automobilka pracuje. Vyrábí exkluzivní vozy pro exkluzivní klientelu.
Doma je v Anglii
Domov těchto luxusních vozů se nachází v Goodwoodu na jihu Anglie. Hned při příchodu do výrobní haly obvykle návštěvníky ohromí ticho – podobné, jaké se rozhostí, když se poprvé usadíte do vozidla této automobilky a zavřete za sebou dveře. Na rozdíl od konvenčním automobilových firem zde nehrají hlavní roli stroje a roboti, ale “obyčejní” lidé. Jediné místo, kde novodobé pomocníky najdete, je lakovna, ale i tam musí občas přidat ruku k dílu lidské ruce, jelikož na některé záhyby tohoto krále na kolech nestačí ani prvotřídní stroje. Na výrobě automobilů se podílejí špičkoví řemeslníci z celého světa, kteří mají k dispozici pečlivě vybrané materiály. Například kůže pochází jen z býků chovaných v určité nadmořské výšce a dováží se ze švýcarských Alp, z Rakouska a jižního Německa. Vše musí být tip top a na první pohled je to poznat.
Ručně kreslené detaily
Jednou ze zvláštností, která ještě více dodává vozům punc exkluzivity je i charakteristická linka na boku vozu. Kreslí se ručně a obvykle za ni zodpovídá Mark Court. Jeho úkol je zdánlivě prostý – namalovat rovnou čáru. Tato práce ale často zabere i několik hodin a vše musí být odvedeno naprosto precizně. Průměrnému vozu věnují v Goodwoodu kolem 400 hodin, ale kvůli speciálním požadavkům zákazníků roste uvedené číslo snadno i do tisíců. Vlastně téměř každý Rolls-Royce je dnes unikát. Staví se na míru přání klienta, a proto také i po odjezdu z výrobní linky nadále roste na ceně jako jedinečný sběratelský kousek. Jeden z klientů si například přál zjistit přesnou polohu hvězd v den narození jeho dcery a zachytit ji pomocí diamantů nad hlavou řidiče. Zkrátka, vaší fantazii se meze nekladou, pokud i vaše fondy jsou neomezené.
Chyba, která zamrzí
Luxusní značka se navzdory cenám (nejlevnější model vyjde v přepočtu asi na 7,6 milionu korun) prodává velmi dobře. Stále se najde dost lidí, kteří jsou ochotni investovat pro mnohé zcela nehorázné peníze za luxusní vozidlo, které ale v reálu užívají jen při zvláštních příležitostech. Vypravit se totiž s takovým vozem do ulic vyžaduje opatrnost – auto na sebe samozřejmě strhává pozornost, a ne každému to může být příjemné. I když dnes Rolls-Royce platí za nejúspěšnější automobilku, nebylo tomu tak vždycky. Na konci 90. let se automobilka dokonce dostala do prodeje, načež ji koupil Volkswagen, který přeplatil BMW. Jenže právě BMW je současným vlastníkem značky. Jak to? Volkswagen totiž sice koupil továrnu, práva na výrobu aut i na slavnou sošku Spirit of Ecstasy, jež je poznávacím znamením na kapotě vozů již od roku 1911; jenže lidé z BMW zjistili, že samotná značka „Rolls-Royce“ zůstala v rukou stejnojmenného výrobce leteckých motorů. BMW tedy značku odkoupili a založili vlastní firmu pod názvem Rolls-Royce Motor Cars Ltd., která tato auta vyrábí dodnes. Právníci holt udělali velmi, velmi drahou chybu.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář