Trest smrti už u nás není aktuální. Není tomu ale tak dávno, kdy byl tento typ trestu zrušen. Poslední poprava se odehrála dne 2. února 1989, je tomu tedy (jen) něco přes 30 let. A na světě je stále velká spousta států, které trest smrti praktikují. Názory na to, zda je trest smrti v pořádku, či nikoli, se různí, ale většina moderních demokratických států od této praktiky postupně upustila a upouští.
U nás se popravovalo především v Praze, ale také Plzni, Kutné Hoře, České Lípě a mnoha dalších městech. Vůbec první poprava v historii samostatného československého státu se odehrála v Táboře v lednu roku 1923. Prezident Masaryk nebyl velkým přítelem trestu smrti a většinu takových rozsudků sám měnil na doživotí. Po brutální vraždě dvou řezníků Ludvíkem Novákem ale k tomuto trestu poprvé svolil. A netrvalo dlouho a další poprava proběhla také v Praze. Celkové množství poprav za první a druhé republiky dosáhlo číslovky jednadvacet.
Poválečná odplata
Pardubice, Nitra, Znojmo, Liberec, Jičín, Hradec Králové, Jihlava, Bratislava, Mladá Boleslav. To jsou jen některá ze seznamu měst, v nichž v poválečném Československu v rámci retribučních soudů vykonaly popravčí čety celkem 738 poprav. Po celé republice padaly rozsudky nad válečnými zločinci, kolaboranty a gestapáky. Válka byla natolik zdrcujícím konfliktem, že nikdo nepochyboval, že právě váleční zločinci si tento nejvyšší trest zaslouží více než kdokoliv jiný. Proti takovým rozsudkům se nebylo možné odvolat – jedinou možností byla milost. Na tu však existovala jen malá naděje. Samotná poprava pak většinou proběhla velice rychle – do dvou hodin od vynesení rozsudku bylo obvykle hotovo.
Na pražské Pankráci bylo v poválečných procesech popraveno na 147 lidí. Jedna poprava ale přeci jen mezi všemi vyčnívá – šibenice pro Josefa Pfitznera. Jednalo se o náměstka pražského primátora a zaníceného nacistu, který měl na svědomí životy stovky lidí. Na jeho popravu se přišlo podívat více než 30 tisíc lidí a je zcela fér domnívat se, že jediný z nich nad ním neprojevil byť i jen špetku lítosti. V ostatních případech probíhaly popravy obvykle za zdmi věznice, i když byly i veřejné popravy, na které se prodávaly vstupenky. Ty se přednostně nabízely příbuzným obětí nacismu, ale posléze i široké veřejnosti.
Politické procesy
Jakmile se zúčtovalo s nacisty a válčenými zločinci, přišly další důvody k popravám. Politické procesy v 50. letech si vyžádaly mnoho obětí – a o to smutnější je, že většina z těchto lidí zemřela neprávem vinou tvrdého režimu. Popraviště v jednotlivých krajích brala životy až do roku 1954. Pak už se smrt nastěhovala jen na Pankrác. Popravy se prováděly na dvou malých dvorcích u staré nemocnice, později už jen uvnitř v rámci jedné z malých cel, kde byla zazděná tyč s provazem a pod ní bylo umístěno propadlo. Celých šedesát šest let si československý stát podržel právo odsuzovat k trestu smrti a popravovat. Ještě v roce 1989 popravil v Praze i v Bratislavě několikanásobné vrahy. O rok později byl trest smrti zrušen.
Pro nebo proti?
Někteří sociologové poukazují na souvislost mezi pojetím obecného významu trestu a aplikací trestu smrti. Zatímco evropská tradice vnímá trest jako výchovný prostředek, který má především směřovat napravení odsouzeného, americké pojetí práva dává trestu význam odplaty. Z tohoto důvodu je v USA v současnosti velmi nepravděpodobné zrušení tohoto druhu trestu. V USA je používání trestu smrti různé stát od státu, v praxi se vykonává pouze za vraždu. Trest smrti je zcela zrušen v devatenácti státech. Nejvíce poprav se statisticky odehraje ve státě Texas. I v rámci ČR byla provedena řada výzkumů, které se zajímaly o názor lidí na trest smrti. V většině z nich se dotazovaní vyslovili tak, že až 60 % z nich by návrat trestu smrti uvítalo.
Trest smrti by měl být ukládán za mimořádně závažné druhy vraždy (hromadné,
loupežné, sexuální), spáchané mimořádně nebezpečnými pachateli za mimořádně
závažných okolností – samozřejmě při spolehlivém prokázání viny.
Neschopnost státních zástupců anebo soudců prokazovat spolehlivě vinu nemůže
být důvodem pro nepoužívání tohoto druhu trestu.
Všem naivním humanistům doporučuji představit si situaci, kdy se brutální vražda
dotkne jejich rodin. Nikdy nezaujímejme stanoviska, které bychom nebyli schopni
přesvědčivě obhájit a zastávat za jakékoliv situace.
S tímto názorem nelze jinak než souhlasit
Za úmyslnou vraždu je jen jediný trest, poprava.
Milý pane, pro upřesnění Vašeho myšlení Vám nastiňuji tyto historické události:
Vražda athénského tyrana Hipparcha r.514 př.n.l.
Vražda G.I.Caesara r.43 př.n.l.
Vražda Caliguly r.41 n.l.
Vražda Nerona r.68 n.l.
Vražda R.Heydricha v r.1941 – atd. atd.
To všechno byly vraždy promyšlené, připravené a tudíž úmyslné. Leč existuje
starověké úsloví (viz “Vyšší princip”), že “vražda na tyranu není zločinem”.
Neukvapujte se proto v soudech, i vraždy mohou být obecně přijatelné
a dokonce chvályhodné (viz hodnocení vraždy Caesara od M.T.Cicerona).
Na tyto mimořádné varianty pamatoval § 3 odst.1 bývalého trestního zákona.
Jsem pro…pokud by se nezvratně prokázal,že někdo zavraždil,tak trest smrti…odpůrcům bych chtěla říci,aby se podívali na to,co by řekli,kdyby jim nějaký zmetek znásilnil a zabil dítě?chtěli by takovou zrůdu živit z vlastních daní do smrti?