Amélia Earhart patří mezi nejslavnější letce a je první ženou, která sama přeletěla přes Atlantský oceán. Bohužel ji její vášeň nakonec stále život. V roce 1937 se vypravila na let okolo zeměkoule, ale její letadlo zmizelo a od té doby je její smrt námětem mnoha spekulací a záhadných příběhů.
Améliin otec byl právník a její matka pocházela z velmi bohaté a vlivné rodiny. Amélie tedy žila zpočátku velice pohodlný život, i když svým rodičům někdy dělala starosti svou až příliš dobrodružnou a odvážnou povahou, která ji nejednou přivedla do problémů. Po smrti prarodičů se rodina dostala do finančních problémů kvůli alkoholismu otce, ale nakonec se podařilo dluhy umořit a Amélie mohla začít studium na univerzitě. Po návštěvě sestry v Kanadě však pocítila silnou touhu věnovat se vojákům zraněným v první světové válce a přestěhovala se do Toronta, kde působila jako zdravotní sestra.
Vášeň pro let
Po válce se v roce 1920 zúčastnila svého prvního letu. Byla z tohoto zážitku tak nadšená, že se okamžitě přihlásila do kurzů létání a už v roce 1921 si koupila své první letadlo. Za dva roky pak získala pilotní licenci a přestěhovala se do Masachusetts, kde se živila jako sociální pracovník v domě pro imigranty. Ve volném čase si ale stále plnila své sny v podobě létání, což rozhodně nebyl koníček, který by byl pro ženu v té době příliš obvyklý.
Přesto se jí naskytla skvělá příležitost. Sponzoři v roce 1928 hledali ženu, která by byla schopna uskutečnit přelet nad Atlantikem, a Amélie byla vybrána. Někteří tvrdí, že za jejím výběrem nebylo jen to, že uměla skvěle létat, ale také její údajná podoba s Charlesem Lindberghem, který jako první přeletěl přes Atlantik v předchozím roce. Ale to ve výsledku není důležité. Podstatné je, že 17. června 1928 vzlétla z Trepassey v Kanadě jako pasažér letadla pilotovaného Wilmerem Stulzem a Louisem Gordonem. Poté, co přistáli v Burry Port ve Walesu následujícího dne, Earhartová se stala mezinárodní celebritou. Napsala o svém přeletu knihu a se svým příběhem objela Spojené státy.
Amélie byla odhodlána dostát své reputaci a v roce 1932 uskutečnila samostatný přelet nad Atlantikem. I přes řadu problémů, kterým čelila, jej zvládla v rekordním čase 14 hodin 56 minut. Její popularita stále rostla a napsala také další knihu. V následující letech pak uskutečnila sérii přeletů nad Spojenými státy. Kromě svých leteckých úspěchů se však proslavila i podporou žen a snahou a vylepšení jejich sociálního postavení.
V roce 1935 se opět zapsala do historie, když provedla riskantní přelet mezi Havají a Kalifornií. Trasa měřila 3 875 kilometrů, což je delší vzdálenost než mezi Spojenými státy a Evropou. Let trval 17 7 minut. Později se také stala prvním člověkem, který sám zvládl přelet mezi Los Angeles a Mexico City.
Poslední let
V roce 1937 se rozhodla uskutečnit ještě odvážnější kousek – let okolo celé zeměkoule. Měla letět ve dvojici s Fredem Noonanem jako jejím navigátorem. Na let se vydali 1. června a před sebou měli 47 000 dlouhou cestu. Vyletěli z Miami směrem na východ. Během následujících několika týdnů udělali několik zastávek na doplnění paliva, poslední z nich se uskutečnila 29. června v Nové Guiney, kde měli za sebou již 35 000 kilometrů. Opětovně vzlétli 2. července a směřovali k Howlandově ostrovu, který byl vzdálen asi 4 200 kilometrů. Očekávalo se, že tato pasáž letu bude náročná, a to zejména pro to, že malý korálový ostrůvek bylo složité najít a také na něm úspěšně přistát. Pomoci jim v tom měly dvě lodě a také neustálé rádiové spojení. Mezi její poslední hlášení patří sdělení, že mají málo paliva a že letí severně a jižně. Poté už se letadlo znovu neozvalo.
Věří se, že letadlo ztroskotalo nějakých 160 kilometrů od Howlandova ostrova. Okamžitě se spustilo rozsáhlé pátrání, ale bez výsledku. 19. července byla pátrací akce odvolána a oba dva byli prohlášeni za ztracené na moři. Během letu poslala Earhartová zpět do Států různé dokumenty a zápisky z deníku, které byly později publikovány v knize Poslední let.
Tajemné zmizení samozřejmě rozvířilo debaty a řada lidí se odmítala smířit s tím, že za ztroskotáním není něco dalšího, o něco více záhadného. Podle mnohých byla dvojice letců zajata Japonci, jiní zase věří, že přistáli na jiném ostrově. Pro žádnou z teorií však nebyly nalezeny žádné důkazy. Proto se vědecká obec přiklání k tomu, že šlo o obyčejné nešťastné ztroskotání v důsledku nedostatku paliva. Amélie Earhart stále zůstává výraznou osobností letectví a inspirací pro mnoho žen, které létání zasvětily svůj život podobně jako ona.
Napiš komentář