Stejně jako alarm, který se rozsvítí je-li vaše domácnost v nebezpečí se rozvítí i pláž v daleké Tasmánii. Tento kouzelný jev fascinuje každý rok tisíce turistů a není divu. Modře světelkující hladina oceánu je úžasná podíváná. Jak je to možné? Na svědomí to má unikátní druh planktonu, který se odborně jmenuje Noctiluca scintillans (Svítilka třpytivá), nebo také bioluminiscenci. Obyvatelé Tasmánie tento jev pojmenovali po svém – Mořská jiskra.
Gustav Hallegraeff, mořský botanik a profesor Tasmánské univerzity tento jen vysvětlil takto: Je-li váš domov v nebezpečí, zapne se alarm, který odežene zloděje. Jsou-li v nebezpečí živočišné druhy, snaží se vás taktéž odehnat světelným blikáním. Je to úžasná podívaná, není divu, že se pláž Bay stala okamžitou atrakcí a místní i turisté si “mořskou jiskru” chodí den co den fotit. Pro některé se její focení dokonce stalo koníčkem…
Svítilka tak začne modře zářit, když je například vyřušena vlnou či mořským proudem. „Když si vezmete vodu do dlaní, uvidíte jak plankton pokryje vaše prsty jako malé hvězdy. Můžete skočit do moře a pozorovat, jak voda zasvítí, když se jí dotknete,“ řekl fotograf Kris Williams, který se posledních pár let fantaskním živočichem zabývá.
Autorem snímků níže je jistý Brett Chatwin a ačkoliv se mu čas od času “mořskou jiskru” podaří zahlédnout, v takovém množství to bylo prý poprvé. “Vypadalo to prostě magicky,” říká, “celá zátoka se zbarvila duhově modrou, nikdy jsem nic takového neviděl! ” Chcete-li ale tuto nádheru spatřit, nemusíte putovat až na Tasmánii, dá se zahlédnout třeba i v bližším Puerto Ricu a výjimečně i v oblastech Středozemního moře. Tak co, už máte letenky a plavky sbalené?
Napiš komentář