Návštěva Austrálie je pro mnoho lidí cestovatelským snem. Jenže mnoho lidí se tohoto snu vzdá kvůli financím – je to koneckonců cesta na druhý konec světa a tato země nepatří zrovna k těm nejlevnějším. My však věříme, že i Austrálii se dá procestovat s omezeným rozpočtem. Dokonce i pro místní obyvatele jsou životní náklady těžko stravitelnou pilulkou.
To, jak drahá vám Austrálie připadá, závisí na kurzu australského dolaru vůči vaší domácí měně. Ať už jste v Sydney, Perthu (nebo v nějakém zapadákově mezi nimi), jídlo, aktivity a zejména ubytování se mohou rychle prodražit. Při pečlivém plánování je však možné udržet náklady na cestu do Austrálie na uzdě.
1. Naplánujte si cestu mimo hlavní sezónu
Hlavní turistická sezóna v Austrálii připadá na léto na jižní polokouli. Nejdražším obdobím pro návštěvu Austrálie je proto prosinec až únor. Zvažte raději cestování během jarního (září až listopad) nebo podzimního (březen až květen) období, kdy je větší pravděpodobnost, že získáte výhodnou nabídku ubytování, vnitrostátních letů a dokonce i zájezdů. Vzhledem k tomu, že většina poskytovatelů ubytování – zejména v městských centrech – spoléhá na dynamické ceny, je v těchto měsících větší pravděpodobnost, že najdete pokoj za rozumnou cenu. Totéž platí pro místa v domácích letadlech a turistických autobusech.
2. Sydney není vždy nejlevnějším městem, kam se dá přiletět
Sydney je považováno za vstupní bránu do Austrálie, ale není to jediné město s mezinárodním letištěm. Možná se vám podaří ušetřit nemalé peníze, pokud místo toho poletíte přímo do Melbourne, Brisbane nebo Perthu.
Zjistíte, že vnitrostátní letenky v rámci Austrálie jsou překvapivě cenově výhodné. Jednosměrné lety mezi Melbourne a Sydney se prodávají již za 59 australských dolarů, pokud si je správně načasujete.
3. Nejlevnější místa, kde se můžete najíst, jsou trhy, hospody a food trucky
V australských velkoměstech najdete špičkové restaurace, které však mohou být drahé a pro cestovatele s omezeným rozpočtem budou pravděpodobně příliš velkým soustem. Místo toho se vypravte pro jídlo na živé trhy v uličkách, parcích a historických místech. Vychutnejte si pouliční jídlo, například thajské a řecké pochoutky, na melbournském trhu Queen Victoria Market nebo prozkoumejte páteční noční trhy v čínské čtvrti v Sydney.
4. Nejlepší australské atrakce jsou zdarma
V Austrálii leží skutečné poklady venku na úchvatných plážích, pobřežních procházkách a horských stezkách. V Austrálii je více než 600 národních parků, a i když se v několika z nich vybírá vstupné, většinu z nich můžete navštívit zdarma.
V celé zemi jsou také stovky bezplatných muzeí a atrakcí, včetně Australského muzea v Sydney a Národní galerie ve Viktorii. Některá z nich mohou vyžadovat dary nebo umožňují bezplatný vstup pouze v určitých hodinách, před návštěvou si je tedy raději ověřte na internetu.
Další možností je připojit se k bezplatné pěší prohlídce, která vás seznámí s místní historií a ikonickými památkami. V Brisbane stráví dobrovolníci dvě až tři hodiny tím, že návštěvníky provedou městem; prohlídka Sydney Sights vás provede po čtvrtích a slavných místech, jako je Opera v Sydney; a v Melbourne vás prohlídka Culture Capital zavede hluboko do labyrintu městských uliček a podloubí. Ačkoli se tyto prohlídky mohou inzerovat jako „zdarma“, často probíhají na základě spropitného, takže mějte na paměti, že průvodci obvykle očekávají také finanční příspěvek za svůj čas a odborné znalosti.
5. Pronajměte si obytný vůz nebo campervan
Ať už se jedná o cestu vnitrozemím nebo podél pobřeží, nejlepší (a někdy jediný) způsob, jak poznat Austrálii, je autem. Chcete-li prozkoumávat efektivně, zvažte pronájem obytného vozu namísto tradičního pronájmu auta. Obytné vozy poskytují cenově dostupné ubytování na kolech, přičemž poplatky za noc v karavanových parcích se pohybují v průměru kolem 30 AU$.
Po celé zemi jsou k dispozici také volné kempy, které nabízejí autentický zážitek mimo ty nejpopulárnější turistické trasy. Ty lze najít pomocí aplikací, jako jsou WikiCamps Australia a CamperMate. Pokud se vydáte touto cestou, připravte se na minimální vybavení; na některých místech chybí toalety nebo přístup k čisté vodě.
6. Zvažte pobyt na farmě
V Austrálii roste obliba pobytů na venkovských farmách mezi cestovateli. Ať už navštívíte region na měsíc nebo na víkend, můžete si rezervovat malý domek nebo přespat v elegantní přestavěné střižně. Někdy mohou být levnější než hotely a snídaně je obvykle v ceně. A co je nejdůležitější, slouží jako bezplatná atrakce pro celou rodinu, protože mnohé pobyty na farmách vybízejí hosty, aby si pohladili koně nebo nakrmili krávy.
7. Přineste si na večeři vlastní víno
Austrálie má vysoké daně na alkohol, což vede k vysokým cenám. Za sklenku domácího vína zaplatíte 13 australských dolarů.
Chcete-li si dopřát cenově výhodnou večeři s nápoji, některé restaurace – zejména čínské, italské a středomořské – vám umožní přinést si vlastní láhev vína. Obvykle je tato možnost inzerována ve výloze restaurace a platí se za ni symbolický poplatek za korkovné ve výši přibližně 3 AU$.
8. Připojte se ke skupinové prohlídce
Častým nedopatřením cestovatelů je podceňování obrovské rozlohy Austrálie. S pouhými 25 miliony obyvatel se její rozloha vyrovná rozloze Spojených států. Doba cestování – zejména do odlehlých oblastí – není rozhodující jen pro váš itinerář, ale ovlivní také váš finanční výsledek.
Právě tehdy mohou být skupinové zájezdy – které zahrnují ubytování, stravu, dopravu a zážitky – obzvláště výhodné, zejména pro destinace, jako je národní park Uluru-Kata Tjuta a K’gari (ostrov Fraser). Cestovní kanceláře jsou obvykle schopny vyjednat pro své hosty nižší skupinové ceny, což vám ušetří nejen čas a námahu při plánování, ale také peníze.
ZDROJ: https://www.lonelyplanet.com/articles/australia-on-a-budget
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Rijan Hamidovic: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/2193300/
Napiš komentář