Jste v hloubi duši dobrodruzi a rádi byste zkusili low cost cestování? Máme pro vás tipy na to, bez jakého vybavení se neobejdete a jak se zařídit, tak aby vás výlet stál co nejméně peněz. Vydejte se s námi na cestu, na kterou nezapomenete!
Na destinaci nezáleží
Pokud chcete cestovat co nejlevněji, sledujte nabídku výhodných letenek. Nejlepší je, pokud nemáte pevně danou destinaci. Tak totiž ušetříte nejvíc. Koupíte to, co je aktuálně nejlevnější. Neřešíte a letíte. V případě, že máte v hledáčku konkrétní zemi, musíte být trochu trpělivější.
Hlídejte nejen vyhledávače letenek, ale i portály o cestování
Pomocí vyhledávače letenek najdete výhodné nabídky cobydup. Zadejte orientační datum odletu (někdy jde zvolit celý měsíc), odletové letiště a cílovou zemi nechte libovolnou. Rázem se vám vyfiltrují aktuální lety, mezi kterými snadno najdete ten nejlevnější.
Nezapomeňte si zapnout inkognito režim v prohlížeči, popř. mazat cookies. Rezervační portály o vás sbírají data a na základě předchozího vyhledávání vám příště nabídnou dražší letenky.
Na sociálních sítích sledujte portály o cestování, které informují o výhodných nabídkách leteckých společností. Dejte si upozornění na nové příspěvky, tak budete mít jistotu, že nic neprošvihnete.
Zabalte si, jako by na tom závisel váš život
Baťůžkáři a low cost cestovatelé mají v zavazadle veškerý svůj život. Často se vydáváme na cesty třeba i na měsíc, a tak je dobré mít opravdu spolehlivou bagáž. Praktické jsou zejména krosny. A pokud se nechystáte zdolávat horské vrcholky, do měst, vesniček a k moři je nejlepší batoh na kolečkách.
Nezapomeňte si sbalit vše, bez čeho se neobejdete. Osobní hygiena, lékárnička, elektronika, to je samozřejmost. Preferujte věci, které zaberou co nejméně místa. Například tenký rychleschnoucí ručník, mini spacák, termo prádlo (místo obrovské huňaté mikiny), nafukovací polštářek atd.
Při dlouhých přejezdech využijte noční autobusy nebo vlaky
Pokud zrovna cestujete velkou zemí nebo před sebou máte dlouhý přejezd přes hranice, využijte noční autobus nebo vlak, ve kterém se vyspíte. Ušetříte za ubytování. Dává to mnohem větší smysl než platit za letenku a hotel, do kterého stejně dorazíte až pozdě večer a jdete rovnou spát.
Pozor na směnárny
Nesměňujte si peníze na letišti. A pokud je to možné, směnárnám se úplně vyhněte. S kurzy to bývá všelijaké a s poplatky jakbysmet. Nejlepší je vybírat peníze z bankomatu. Cestujete ve dvou? Vybírejte vždy z jednoho účtu a rozdělte si poplatek za výběr (pokud vůbec nějaký je).
Obětujte pohodlí
Chcete cestovat co nejlevněji? Zapomeňte na hotely. Zkuste sdílené ubytování nebo ubytování v soukromí. Pokud to jde, vyřešte si ubytování dopředu. Mezi levné ubytování patří například:
- Guest Housy: Oblíbené zejména na Kavkaze a ve východní Evropě. Za drobný poplatek bydlíte v domě u rodiny, která pronajímá například celé horní patro nebo některé pokoje.
- AirBnb: Obdobný nápad jako Guest House, narazíte na něj skoro všude po světě. Ovšem například ve Španělsku, Francii a zbytku Evropy už je na stejné cenové úrovni jako klasický hotel.
- CouchSurfing: Sdílené ubytování, zdarma. V některých zemích (např. Írán) funguje ilegálně, takže pozor na případné problémy se zákonem.
- Hostel: Sdílené pokoje a prostory s ostatními hosty. Zatímco některá zařízení mají super zázemí, někdy je to pořádný punk. Bookujte dopředu a čtěte recenze. Nezapomeňte si přibalit bezpečnostní zámek na kufr. Výhodou je, že jsou opravdu levné a mají kuchyňky.
- Kempujte: Kempování je zábava, důležité ale je mít pořádné vybavení. Pokud chcete ušetřit za autokempy, zjistěte si, zda se ve vaší destinaci smí „stanovat na divoko“, tedy mimo placené areály.
Vařte si
Kdykoliv to je možné, uvařte si sami. Je jasné, že chcete ochutnat místní kuchyň. Ovšem stravovat se třikrát denně v restauraci se pekelně prodraží, a to i v chudších zemích. Vybírejte si ubytování tak, aby v něm byla kuchyňka. Nebo alespoň lednička a varná konvice.
Nejezte v turistickém centru
Hledáte restauraci? Zabočte trochu stranou a vyhněte se pastím na turisty. Ideální je najít podnik, kam chodí místní a kde je plno. Na internetu najdete spoustu recenzí, poradit vám mohou i na ubytování.
Pozor na taxikáře
Pokud je to v dané zemi možné, používejte místní taxi aplikace. S nimi vždy víte, kolik zaplatíte. V případě, že berete taxi z ulice, domluvte se na ceně předem. Nikdy si k někomu nesedejte s tím, že si cenu necháte říct až později. Riskujete, že vám řidič naúčtuje astronomickou částku.
Smlouvat nebo nesmlouvat?
Češi na smlouvání nejsou zvyklí. A někteří z nás si na to nezvyknou nikdy. Je jasné, že když chcete ušetřit co nejvíc, bez smlouvání to nepůjde. Otázkou ale je, zda se vám vyplatí se dohadovat s někým o částku, která by v přepočtu na české koruny dala nějakých 20 Kč. Záleží hodně na zemi, kde právě jste.
Na Blízkém východě se samozřejmě smlouvat vyplatí, jelikož jsou tam vysoké ceny. V jihovýchodní Asii to bývá na hraně. Ovšem je to zábavný sport. Začněte tak, že nabídnete polovinu z ceny, kterou vám prodejce poprvé řekl. Následuje chvíle dohadování. Někdy se po pár nabídkách vyplatí předstírat, že odcházíte. Obchodník většinou vyrukuje s levnější cenou.
A kde všude se smí smlouvat? Kdekoliv, kde chybí cenovky. Někde to platí jen na tržištích, jinde zase i v kavárnách nebo samoobsluhách.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Napiš komentář