Vydejte se po stopách slavných. Putoval po ní hrdinný El Cid, francouzský král Ludvík VII nebo František z Assisi, zakladatel řádu Františkánů. 1000 let stará poutní cesta sv. Jakuba se často nazývá Cesta do Santiaga podle cíle cesty. Společně s Vatikánem a Svatou zemí je Santiago de Compostela jedním ze tří největších poutních míst křesťanského světa.
Již od 9. století přicházeli do těchto míst miliony poutníků z celé Evropy. Všichni chtěli navštívit katedrálu, která dle pověsti opatruje ostatky sv. Jakuba Apoštola, Ježíšova bratrance, sv. Jana Teologa a Santiaga Matamorose, pronásledovatele Maurů. Dnešní poutníci, stejně jako ti středověcí se shodují v tom, že pouť jim zůstává v paměti po celý život.
Kdo nemá sílu nebo čas zdolat celou cestu dlouhou plných 800 km, absolvuje alespoň posledních 145 km úžasnou krajinou regionu Galicie, ležící na severozápadu Španělska. Unavení, ale spokojení poutníci zahlédnou nejprve slavnou katedrálu se dvěma věžemi z hor Monte de Gozo, ležících 3 km od Santiaga.
Stavba katedrály začala v 11. století na místě někdejší baziliky z 9. století, která byla zničena Maury. Ti si s sebou jako suvenýr odvezli kostelní zvony. Barokní fasáda přistavěná v 18. století zakrývá a vlastně takto i chrání slavné Dveře slávy. Poutníci vkládají prsty do děr, vytlačených do kamene jejich nesčetnými předchůdci. Dojem z celého chrámu umocňuje zlatým pláštěm zdobená socha sv. Jakuba, která dohlíží na lidské hemžení z čestného místa nad hlavním oltářem.
Venku, na rozlehlém náměstí zaujme hotel Reyes Católicos, patrně nejstarší hotel na světě z roku 1499, kdy královská veličenstva král Ferdinand a královna Izabela zde založili královský hospic, který sloužil jako ubytovna pro znavené poutníky.
Hotel je jedním z nejkrásnějších paradores, historických budov přeměněných na hotely. A jedna rada na závěr: pokud je tento skvostný hotel pro vás příliš honosný nebo drahý, zastavte se v něm třeba jen na jednoduchou, ale skvělou večeři.
Napiš komentář