Hlavním městem německé spolkové země Saska jsou historické Drážďany, překrásné kulturní město na břehu Labe, necelé dvě hodiny jízdy z Prahy. Při návštěvě tohoto města budete obdivovat skvostné historické stavby v jeho centru, jako Zwinger se vzácnými uměleckými sbírkami, zrekonstruovaný chrám Frauenkirche, kurfiřský a královský zámek, slavnou Semperovu operu nebo vyhlášenou Brühlovu terasu, přezdívanou balkon Evropy i mnohé další stavby.
Zajímavé je, že Drážďany patří k nejzelenějším místům v Evropě. Více jak 62 % je tu zatravněno. Ani v hlavní turistické sezoně není historické centrum přeplněno turisty. Jediným opravdu rušným obdobím je období adventu, kdy ožije jeden z nejproslulejších vánočních trhů v Evropě. Protože se sem sjeli obchodníci před Vánocemi již v roce 1434, lze drážďanský adventní trh směle označit za nejstarší v Německu.
Víte, kdy se na drážďanském vánočním trhu rozsvěcuje vánoční strom? Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů, a tím není rozsvícení vánočního stromu, ale
roztočení 15 metrů vysoké vánoční krušnohorské pyramidy. Tu letos na Altmarktu slavnostně roztočil primátor města ve středu 28.listopadu v 16 hodin. Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Striezelmarkt, tak byl oficiálně zahájen. Až do 24. prosince bude ve 233 vánočně vyzdobených stáncích probíhat vánoční prodej.
O druhé adventní sobotě (8.12.) se koná oblíbená Štolová slavnost, která každoročně přivítá desetitisíce lidí a mezi nimi i tisíce návštěvníků z Česka. Slavnostně vyzdobené koňské spřežení, doprovázené průvodem s více jak 500 aktéry táhne vůz s několikatunovou obří štolou od Rezidenčního zámku historickým centrem až k pódiu na vánoční trh. Tam bude gigantické pečivo nakrojeno 1,6 m dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem, rozporcováno a rozprodáno návštěvníkům slavnosti. A věděli jste, že Striezelmarkt má už pátým rokem svou vlastní měnu? Štrýclový tolar si můžete vyměnit ve vánočním turistickém infocentru přímo na Altmarktu. Tolary platí u všech 233 prodejců na Striezelmarktu ve stejné hodnotě jako euro.
Kromě Striezelmarktu je letos v Drážďanech dalších deset různých vánočních trhů ve stylu temného středověku až po dřevěné sruby jako na horách, ve stylu Après Ski. Třpytivá vánoční míle vede od hlavního nádraží přes Prager Straße k náměstí Altmarkt, kolem kostela Frauenkirche přes náměstí Neumarkt až na druhou stranu Labe.
Zatímco venku hřeje na drážďanských vánočních trzích svařené víno a chuťové buňky těší drážďanská vánoční štola, z drážďanských kostelů zní hudba a zpěv. Kromě velkých sborových symfonických adventních a vánočních koncertů v kostele Frauenkirche slibuje i kostel Kreuzkirche vrcholné zážitky při poslechu vánočních melodií.
Okouzlující je v předvánočním čase také návštěva Semperovy opery. Letos budou návštěvníci mimo jiné uneseni do pohádkového světa, kde dobro vítězí nad zlem, operou o Jeníčkovi a Mařence „Hänsel und Gretel“.
Máte rádi Popelku? Pak zavítejte na nedaleký na zámek Moritzburg. Od 17. listopadu 2018 do 3. března 2019 je otevřena pohádková výstava „Tři oříšky pro Popelku“ na autentickém místě, kde se natáčela nejznámější scéna této filmové pohádky. Návštěvníci si prohlédnou původní kostýmy nebo si vyzkouší filmové kostýmy. A že je o výstavu mezi Čechy zájem, svědčí fakt, že v minulých letech zavítalo na zámek Moritzburg kolem sta tisíc návštěvníků z Česka.
Napiš komentář