Na tomto divukrásném ostrově, jakoby zapomenutém ve vlnách Atlantiku, pořád něco kvete a voní. Po celý rok tady mají jaro, díky přítomnosti teplého Golfského proudu. A hlavně díky jemu neklesne teplota Atlantiku u pobřeží Madeiry po celý rok pod 18°C. Také proto se Madeira nazývá „ostrovem věčného jara“. Zimy jsou zde mírné kolem příjemných 18°C. V létě zpravidla teplota nepřesáhne 28°C. Právě proto je pobyt na Madeiře vhodný pro všechny, kteří si nepotrpí na extrémní horka.
Kouzlu tohoto ostrova propadl třeba Winston Churchil nebo císařovna Sisi. Můžete zde navštívit i hrob posledního Rakousko-Uherského císaře a českého krále Karla I Habsburského na hoře Monte v kostele Nanebevzetí Panny Marie nad Funchalem. Z hlavního města ostrova, z Funchalu vás na horu Monte doveze za 15 minut prosklená lanovka. Jízdu mohu vřele doporučit. Stejně tak můžete zažít unikátní dobrodružství, když zvolíte na zpětnou cestu proutěné sáně. Ano, čtete dobře. Kdysi se tímto způsobem na dřevěných lyžinách svážel z hor do Funchalu těžký náklad. Dnes je to jedna z největších turistických atrakcí ostrova. Zezadu ovládají sáně muži v bílých košilích a slamácích, zatímco ve předu sedící turisté se podle rychlosti jízdy buď strachují nebo smějí.
Když jsme u turistických atrakcí, nelze vynechat místní vodní kanály, zvané „levády“. Ty se zde začaly budovat už od 15. století, aby přivedly vodu z dešťového severu na suchý jih ostrova. Podél levád vedou úzké chodníčky, původně pro kontrolu vody, dnes hlavně pro pohodovou pěší turistiku. Tento obdivuhodný závlahový systém nemá na světě obdoby. První, kdo objevili kouzlo levád byli Britové, kteří na Madeiru jezdí celoročně. Ti se začali toulat podél kanálů. Na hornatém ostrově jsou právě jen levády příležitostí pro procházku rovným terénem. A to byl počátek dnes tak oblíbené vnitrozemské turistiky na Madeiře.
Rozhodně doporučuji při procházce hlavním městem navštívit místní tržnici. Ta je stále plná čerstvých květin. Ne nadarmo se také o Madeiře říká, že je to zelený smaragd Atlantiku. V přízemí tržnice zase můžete obdivovat rozmanitost místních ryb. Mezi nimi vám určitě neunikne pozornosti dlouhá ryba podobná úhoři. Je to další ze symbolů ostrova, „espada“. Žije ve velkých hloubkách a při vytahování sítí cestou na hladinu vinou změny tlaku jí téměř vylezou oči z důlků. Příšernou podívanou na ulovenou rybu však plně nahradí filé z esdapy, smažené v těstíčku. Tato pochoutka podávaná s pečeným madeirským banánem je místním národním pokrmem a to plným právem. Je totiž úžasná….
Napiš komentář