Svět je podivuhodné místo. Možná si občas můžeme povzdechnout, že je škoda, že některá místa nenavštívíme a že jen na několika málo místech stihneme strávit více času. Ano, do jisté míry to škoda je, ale jsou určitě takové destinace, kam byste možná nechtěli ani na krátkou dovolenou. Takže alespoň u těchto míst rozhodně litovat nemusíte.
Dháka – Bangladéš
V dubnu 2013 se na osmipatrové budově Rana Plaza na předměstí hlavního města Bangladéše objevily velké trhliny, a mnozí zaměstnanci proto továrnu urychleně opustili. Na místo během několika hodin dorazil stavební inženýr, který konstatoval, že objekt není bezpečný. Jenže vedení fabriky veškeré obavy odmítlo a nařídilo zaměstnancům přijít další den do práce. A bohužel, mělo to tragické následky – továrna se následující den ráno zřítila a v troskách zahynulo 1 127 lidí. Bangladéš rozhodně není místem, kde byste se jako turisté či místní mohli cítit bezpečně. Hygiena i technologie jsou zde mizerně nízko a doslova na každém kroku vám může hrozit nebezpečí.
V Bangladéši funguje okolo pěti tisíc textilních továren, které vyrábějí oblečení pro řadu známých oděvních značek po celém světě. Když se podíváte na lísteček z řady běžných obchodů, kde nakupujete, dost možná objevíte nápis “made in Bangladesh”. Když se nedávno tamní zaměstnanci vydali demonstrovat za zvýšení platu zhruba z osmi set korun měsíčně na dva tisíce, policie proti nim použila slzný plyn a gumové projektily. Pracovní podmínky jsou zde skutečně žalostné, ale nezdá se, že by to většinu velkých prodejců nějak trápilo.
Většina cizinců při návštěvě Dháky nejhůř hodnotí naprosto chaotickou dopravu. Kvůli všudypřítomným dopravním zácpám může překonání několikakilometrové trasy trvat i hodiny. Když k tomu ještě přidáte permanentní hluk, žebráky, špínu a znečištěný vzduch, je už docela jasné, proč bývá právě Dháka považována za nejhorší město k životu vůbec.
San Pedro Sula – Honduras
Pokud byste se měli nějakému městu na svých cestách skutečně vyhnout, je to určitě honduraský San Pedro Sula. Toto město totiž bývá označováno jako „světové hlavní město vražd“. Na sto tisíc obyvatel tady připadá 173 násilných úmrtí ročně. Na vině je bezpochyby i velice silná drogová scéna, která zde má své základny. Až 80 % kokainu, který putuje do Severní Ameriky, má jako přestupní stanici právě Honduras. V ulicích řádí gangy a obětí vraždy se může stát prakticky kdokoliv – studenti, mechanici, farmáři, řidiči autobusů, obchodníci či novináři. A obrátit se o pomoc na policii? To snad ani nezkoušejte. Jsou zkorumpovaní nebo mají sami opletačky se zákonem.
Peking – Čína
Peking by mohl sloužit jako odstrašující příklad, kam až může vést bezohledná honba za ekonomickým růstem. Už řadu let má město obrovské problémy se smogem a zdá se, že se situace příliš nezlepšuje. Čínské úřady se snaží situaci nějak řešit, ale zjevně ne dostatečně. Příliš se to totiž nezlepšuje. Ulicemi města jezdí přes pět milionů aut, takže je asi jasné, proč se příliš nedaří ovzduší zlepšovat. A to ani nemluvíme o neuvěřitelném počtu továren, které denně produkují kouř a zplodiny. Čas od času proto hlavní město Číny zahalí na řadu dní šedý oblak smogu, který je zřetelně vidět dokonce i z vesmíru. Tyto zplodiny zkracují obyvatelům města život v průměru o děsivých patnáct let. Mnozí lidé se proto snaží pobyt venku co nejvíce omezovat, a když už musejí na ulici, tak jedině s ochrannými rouškami. Přesto se podle aktuálních informací nejedná o nejznečištěnější město na světě – prim si prý nyní uzurpuje indické Dillí.
Manila – Filipíny
Žádnou zemi na světě nedevastují tropické bouře tak často jako Filipíny. A nejsou to jen tak ledajaké bouře – tyhle dokáží ničit i zabíjet. Stačí jen namátkou připomenout „supertajfun“ Haiyan, který dosahoval v nárazech rychlosti až 275 km/h, a jednalo se tak zřejmě o nejsilnější vichřici všech dob. Počet obětí jenom na Filipínách přesáhl tehdy 6 200. Právě hlavní město Manila dlouhodobě patří mezi oblasti, kde se tato neštěstí odehrávají poměrně často. Tajfuny i záplavy tu patří k běžným jevům. Pokud tedy nemáte rádi extrémy počasí, raději se Manile vyhněte obloukem. Nikdy nevíte, co se tam může stát.
Norilsk – Rusko
Ruský Norilsk je nejseverněji položeným městem světa, přesto má přes 175 tisíc obyvatel. Celkem 250–270 dní v roce jej pokrývá sníh a 110–130 dní tam zuří sněhové bouře. V létě se teploty asi tři až čtyři měsíce pohybují nad nulou, po zbytek roku ale mrzne. Není to tedy nic pro milovníky teplých letních dní nebo příjemných procházek za svitu sluníčka. Život zde je skutečně tvrdý a náročný. Autobusy jezdí v konvojích, aby bylo možné cestující okamžitě přesunout do jiného vozu v případě, že jeden z nich uvízne ve sněhu. Zůstávat totiž delší dobu venku může být životu nebezpečné. Podchlazení může přijít velmi rychle.
Mrazivé počasí však nepředstavuje jediný důvod, proč není Norilsk zrovna ideální místo k životu. Ve městě se totiž nachází obrovský důlní a metalurgický komplex na těžbu niklu, mědi a kobaltu. Daní za vytěžené suroviny a velký zisk je však katastrofální míra znečištění – Norilsk v tomto ohledu zaujímá jednu z prvních příček na světě. To dokládá i okolní krajina, která je pustá, šedivá a prakticky bez života. Kvůli emisím oxidu siřičitého a dalších nebezpečných chemických látek čelí místní obyvatelé zvýšenému riziku rakoviny a onemocnění dýchacích cest.
Rio de Janeiro – Brazílie
Pokud jde o nerovnost v příjmech obyvatel, patří Brazílii přední místo ve světovém žebříčku – zatímco 10 % nejbohatších Brazilců shrábne 42,7 % celkového příjmu národa, 34 % těch nejchudších si z něj ukrojí jen 1,2 %. A zřejmě nikde jinde to není vidět víc než ve slavném Rio de Janeiru. To je totiž město extrémních kontrastů. Na jedné straně můžete vidět honosné vily a luxusní mrakodrapy, o kousek dál ale špinavé a zanedbané slumy. Ti nejchudší nemají ve svých dřevěných či plechových chatrčích ani vodovod. Ze slumů se stala i oblíbená turistická atrakce – každoročně si je přijedou prohlédnout desítky tisíc turistů, obvykle však z bezpečí klimatizovaných autobusů. Pro brazilskou vládu jsou slumy samozřejmě problém – šíří se tam nemoci, ale i kriminalita. Policie se snaží při masivních zátazích vytlačit ze slumů zločinecké gangy, ale výsledky jsou zatím rozpačité. Přestřelky a vraždy tak zůstávají na denním pořádku.
Detroit – Spojené státy americké
Kdysi byl Detroit symbolem úspěchu a výkladní skříní automobilového průmyslu. Stal se popuární destinací pro všechny, kdo si toužili splnit svůj velký americký sen. V roce 1950 mělo město 1,85 milionu obyvatel, kteří pobírali v dobách prosperity nejvyšší průměrný plat v celé zemi. Dnes se ale Detroit své někdejší slávě ani nepřibližuje. Z velké části se proměnil v město duchů. Počet obyvatel klesl na pouhých 680 tisíc a dluhy dosáhly takové výše, že musela radnice požádat o ochranu před věřiteli. Město je domovem tisíců chátrajících domů a dalších staveb a v mnoha ulicích už ani nesvítí pouliční lampy. Kvete zde kriminalita a roste nezaměstnanost. Snad se brzy podaří obnovit staré pořádky a přinést do tohoto města zase trochu života a naděje na lepší budoucnost.
Napiš komentář