Maďarsko bylo v 16. a 17.století téměř 150 let pod tureckou nadvládou. Pro maďarský lid to bylo určitě kruté období. Nám však z té doby zůstala turecká káva, turecký med nebo turecké lázně. Podmínky pro lázně má Maďarsko vynikající. Maďaři tvrdí, že zde vyvěrá více jak 1000 podzemních horkých pramenů, jejichž voda blahodárně působí na léčení různých zdravotních potíží. Jen v samotné Budapešti byste napočítali 80 lázní, kde místní hrají v termální minerální vodě na plovoucích šachovnicích šachy, potichu konverzují či se jen tak čvachtají v příjemně teplé vodě.
O Budapešti se říká, že je to hlavní město lázní. Úplným klenotem mezi lázněmi jsou historické bazény v hotelu Gellért, postavené podle antických Caracallových lázní v Římě. Bazény vyrostly přímo nad osmnácti silnými prameny horké vody. Koupání v bazénech se skleněnými kopulemi a mozaikami zdobenými zlatem je pro všechny návštěvníky velkolepým zážitkem. Můžete zde vstřebávat východoevropskou kulturu. I když jen, pravda, na pár hodin.
Další pýchou maďarského lázeňství jsou Széchenyiho lázně, které patří mezi největší lázeňské komplexy v Evropě. I tyto lázně mají bohatou historii. Pramen sv. Štěpána, který zásobuje lázně, byl objeven již v roce 1876. V některých z 18 bazénů můžete využít i bublinkové lavice, chrliče, gejzíry, divokou řeku nebo stoly na hraní šachů.
Máte-li, kromě nahřívání se v teplé minerální vodě, v plánu si i trochu zaplavat ve venkovním plaveckém bazénu, přibalte si plaveckou čepici. Plavčíci totiž velice přísně kontrolují, aby nebyl v bazénu nikdo bez čepice. Sám jsem několikrát zažil až komickou situaci, když plavec, které byl úplně holohlavý, tzv. „koleno“, byl z bazénu bez čepice nekompromisně vykázán.
Napiš komentář