Vysokorychlostní železnice, která překračuje hranice a jezdí mezi městy, urazila od roku 1964, kdy Japonskem projel první rychlovlak, dlouhou cestu. Pro nás zde v ČR je to stále trochu sci-fi. Pokud ale chcete zažít tu neuvěřitelnou rychlost a pocit, že žijete v budoucnu, je možné zkusit některou z těchto železnic.
Nové vzrušující vysokorychlostní tratě – obecně se za ně považují ty, které mohou dosáhnout rychlosti minimálně 200-250 km/h v závislosti na typu trati – se staví v Kalifornii, Káhiře a dalších zemích. Mezitím Mexiko a Chile nedávno zahájily provoz vysokorychlostních železnic o rychlosti 160 km/h, což přináší lepší spojení s Jižní Amerikou.
Naštěstí výměna tolik oblíbených pomalých a malebných cest vlakem za jednu z nejlepších vysokorychlostních železničních cest na světě nemusí znamenat obětování panoramat nebo zážitků. Naopak, je to vynikající způsob, jak maximalizovat čas dovolené, dopřát si moderní palubní vybavení nebo si prohlédnout krajinu dané země – a to vše při cestování jedním z nejekologičtějších způsobů.
1. Tokaido Shinkansen, Japonsko
Trasa: Tokio – Ósaka
Vzdálenost: 515 km
Doba trvání: 2 hodiny a 16 minut
Žádný vysokorychlostní vlak není tak vychvalovaný jako japonský Tokaido Shinkansen. První rychlovlak na světě, který byl uveden do provozu před více než 60 lety u příležitosti letních olympijských her v roce 1964 a který spojuje futuristické Tokio s gurmánsky oblíbenou Ósakou přes Kjóto, je dodnes největší hvězdou japonských cest.
V nejnovějších vlacích Nozomi se nyní jezdí rychlostí až 177 km/h, a tak je tato jízda spíše o zrychlení než o kochání se krajinou. Přesto je pohled na horu Fudži za jasného počasí – při cestě na západ si rezervujte místo na pravé straně – nesmazatelný.
2. YHT, Istanbul – Ankara, Türkiye
Trasa: Istanbul – Ankara
Vzdálenost: 561 km
Délka trvání: 3 hodiny a 44 minut
Málokterá vysokorychlostní železnice poskytuje všestranný zážitek, ale turecká železnice Yüksek Hızlı Tren (YHT), která spojuje Istanbul s hlavním městem Ankarou, splňuje všechny požadavky. Scenérie moře, hor, vinic a jezer? To si pište. Maximální rychlost 250 km/h? Ano. Zábava na palubě a bezplatné občerstvení? Vše je možné si objednat.
Jen o pár hodin později, poté co se podíváte na most Osmangazi přes Izmitský záliv, spatříte třpytící se jezero Sapanca a projedete tunely, dorazíte do Ankary, centra rozšiřující se sítě vysokorychlostních železnic v Türkiye a výchozího bodu neuspěchaného, epického expresu Dogu.
3. Frecciarossa, Milán – Benátky, Itálie
Trasa: Lucia v Benátkách, Milán
Vzdálenost: 260 km
Doba trvání: 2 hodiny 27 minut
Italské vysokorychlostní vlaky Frecciarossas (Rudé šípy), které křižují zemi, jsou skutečným zážitkem, který si užije každý cestovatel. Na zábavním portálu pro vlastní zařízení jsou k dispozici filmy, stravování na palubě je (očekávaně) slušné a ceny jsou přiměřené.
Je pravda, že na trase z Milána do Benátek se nevyužívají nejnovější vlaky. Nepatří ani k nejrychlejším vlakovým trasám sprintujícím nekonečnými tunely bez výhledu – alespoň do doby, než bude v roce 2026 otevřen nový vyhrazený vysokorychlostní úsek. Přesto rozhodně stojí za zkoušku – a oproti zážitkům z české železnice budete pořád jako v „Jiříkově vidění“.
Nejprve odjedete z monumentálního nádraží Milano Centrale, jednoho z nejúžasnějších na světě. Následně se vám pravidelně otevírají panoramata: občasné vinice, čnící alpské hory a krátký, ale sladký pohled na jezero Lago di Garda. Ale první pohled na Benátky, když přejíždíte benátskou lagunu, je tím nejlepším – zejména proto, že o chvíli později vyjdete z nádraží přímo na skutečné plátno Canal Grande.
4. AVE, Madrid – Santiago de Compostela, Španělsko
Trasa: Madrid do Santiaga de Compostela
Vzdálenost: 548 km
Délka trvání: 3 hodiny a 2 minuty
Jízda vlakem ve Španělsku je vždycky dobrý nápad. Po Číně je Španělsko hned druhé co se týče nejrozsáhlejší vysokorychlostní vlakové sítě.
Tento vlak míří přes vyprahlejší vnitrozemí do nefalšovaně zelené krajiny severozápadního Španělska na trase do Santiaga de Compostela. Dávno pryč jsou doby, kdy jste museli strávit měsíc na pěší túře z Madridu na Camino de Santiago; cesta rychlostí až 300 km/h doplněná kavárnou a wi-fi, uběhne jako voda.
5. Afrosijob, Uzbekistán
Taškent – Buchara (a později v roce 2025 i Chiva).
Vzdálenost: 590 km
Délka trvání: 4 hodiny a 11 minut
Afrosiyob v Uzbekistánu projíždí trojicí historických, keramikou obložených měst Hedvábné stezky – Taškentem, Samarkandem a Bucharou – a dosahuje rychlosti 250 km/h. Cestování vlakem napříč Uzbekistánem je nyní bezproblémové, pohodlné a vybavené všemi moderními prvky, zejména pokud si pořídíte prostornou VIP třídu.
Zatímco panoramata cesty mohou být monotónní, kamarádství a konverzace je obvykle dostatek. Později v roce 2025 by se Afrosijob měl prodloužit do vzdálenější Chivy, čímž se zkrátí doba přejezdu pouště do pravděpodobně nejkouzelnějšího, ale často vynechávaného města Hedvábné stezky v zemi.
6. Lůžkový vlak Fuxing, Čína
Trasa: Hongkong – Peking
Vzdálenost: 2440 km
Doba trvání: 8 hodin 10 minut (nebo 10 hodin 28 minut vysokorychlostním lůžkovým vozem)
V Číně se nachází nejrozsáhlejší síť vysokorychlostních železnic na světě, a proto není překvapením, že nejdelší vysokorychlostní vlakovou cestou na světě je čínská trať z Kantonu do Pekingu.
Ještě působivější je její rychlost. Na trase, na kterou lze vyrazit z Hongkongu, se místy jezdí rychlostí 350 km/h, přičemž nejmodernější vlaky Fuxing jezdí jak za denního světla, tak jako první vysokorychlostní lůžková doprava na světě, která od ledna 2025 trvá jen o pár hodin déle než denní provoz.
Na jižním úseku jsou výhledy do krajiny hypnotizující. Přestože dlouhé cesty mohou být únavné, obrovská vzdálenost přináší rozmanité výhledy od městské zástavby až po venkovské vesnice s horskými hřbety. Máte chuť na siestu? Rezervujte si sedadlo v business třídě s lehátkem.
7. Eurostar, Francie a Anglie
7. Eurostar, Francie a Anglie
Trasa: Londýn – Paříž
Vzdálenost: 492 km
Doba trvání: 2 hodiny a 17 minut
Cestování vlakem přes mezinárodní hranici je vzrušující. Ale cestovat pod mezinárodní námořní hranicí vlakem hluboko pod vodou? To je úplně jiná liga. Bohužel pro ty, kteří v dětství snili o tom, že se projedou obřím podvodním tubusem připomínajícím akvárium s rybami, je skutečný 50 km dlouhý tunel pod Lamanšským průlivem, který využívají Eurostar a Le Shuttle (vlaková doprava pro přepravu vozidel mezi Folkestone a Calais), v podstatě hluboká, temná roura.
Přesto je něco mimořádného na tom, že se mezi centrem Londýna a Paříží dostanete rychleji než letadlem. Navíc s návratem vlaku Eurostar Snap koncem roku 2024, který nabízí náhodné časově přidělené zlevněné jízdenky, je opět možné užít si flexibilní cestu na poslední chvíli za méně peněz.
Tak už máte vybráno? Cestování rychlostní železnicí je nejen pohodlné a rychlé, ale především oproti letadlové dopravě i významně méně zatěžující pro přírodu. Rozhodně tedy má cenu zvážit, zda některé z těchto tras v budoucnu neabsolvovat raději vlakem.
ZDROJ: https://www.lonelyplanet.com/articles/best-high-speed-train-journeys
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Justin Brinkhoff: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/vlakova-stanice-shinkansen-dopravni-system-kulove-vlaky-5194487/
Napiš komentář