„Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Kde se pivo pije, tam se dobře žije,“ praví jedno české přísloví. Po absolvování námi doporučené pivní stezky po neslavnějších pivnicích v Praze, lehce uvěříte faktu, že Češi vypijí více piva na osobu, než kterýkoliv jiný národ.
Dovoluji si však na začátek přidat jedno varování. S ochutnávkou to nepřehánějte, stezka je po této stránce velmi náročná! Stezku sice můžete zvládnout za jediný den, ale je lepší si trasu rozložit na více dní. Jen tak si můžete báječně vychutnat vynikající pivo a současně se pokochat podmanivou atmosférou staré Prahy.
Pivnice U Fleků. Kde jinde bychom měli začít naše putování za tekutým chlebem než zde, v pivnici s nejdelší nepřerušenou várečnou tradicí v Praze. Záznamy dokládají, že povolení k vaření piva na tomto místě bylo vydáno již v roce 1499. K pětistému výročí založení pivovaru bylo otevřeno v bývalé sladovně pivovarské muzeum, kde je možné shlédnout ukázky starých pivovarských strojů, nářadí a nádob. Doporučuji vyzkoušet vynikající polotmavý ležák, který se zde vaří již od roku 1843. A ještě jedna zajímavost: na dvorku pivnice najdete dřevěnou pamětní desku, která informuje, že právě zde byl v roce 2001 založen známý chorvatský fotbalový klub Hajduk Split.
Pivnice U Jelínků. O tom, kde se v Praze točí nejlepší Plzeň, vedou pivaři věčné spory. Že se jedna z nejlepších točí U Jelínků nedaleko Národní třídy, ale nepochybuje nikdo. Pivnice tu bývala už na začátku minulého století. Do těchto míst moc často turisté nezajdou, což může být pro klidné posezení velká výhoda.
Pivnice a restaurace U medvídků. Který Pražák by neznal tuto jednu z nejslavnějších restaurací a pivnic v Praze. Historie tohoto pivovarského domu se datuje již na počátek 15. století. Ochutnejte vynikající ležák, zrající v dubových sudech a zakousněte něco malého z tradiční české kuchyně.
Restaurace U Dvou koček. Skoro za rohem vás přivítá staropražská restaurace U Dvou koček. Není to sice pivovar, ale v této jedné z nejzachovalejších restaurací v Praze si můžete vychutnat prvotřídní Plzeňský ležák a pod gotickou klenbou nasát tu pravou atmosféru tohoto místa, prakticky po staletí nezměněného.
Pivnice U Zlatého tygra. Tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou v samém srdci staré Prahy. Inspiraci u vynikající Plzně zde hledali třeba Josef Kajetán Tyl nebo Bohumil Hrabal. Často sem zabrousil i Václav Havel a na saxofon si zde zahrál bývalý americký prezident Bill Clinton. Pamatujete?
Pivnice U Černého vola. V těsné blízkosti Pražského hradu, hned vedle Lorety, vás zaujme výstavní barokní dům s nádherným domovním štítem. Nezapomeňte si dům pořádně prohlédnout, ještě před tím, než vejdete. Pak již možná bude pozdě. Je to starobylá pivnice U Černého vola, která patří mezi nejzachovalejší původním pražským pivnicím. Kromě výborného piva a skvělé atmosféře místa vás možná potěší, že zisk z provozu jde na vedlejší ústav pro slepé děti. Kvůli vlastnímu zdraví však doporučujeme ti s charitou a pitím moc nepřehánět.
Napiš komentář