Za fotbalem i architekturou: Tyhle stadiony rozhodně stojí za návštěvu!

Co se vám vybaví, když si představíte nejúchvatnější architekturu v Evropě? Možná Sagrada Família v Barceloně, Centre Pompidou v Paříži nebo Koloseum v Římě. Ale co fotbalové stadiony? Téměř každý den jsou prázdné, ale na několik hodin jednou za čtrnáct dní se promění v hlučné kotle, když fanoušci procházejí turnikety, aby povzbudili svůj tým. A vskutku jsou to mnohokrát architektonické skvosty.

Ať už máte rádi fotbal, nebo ne, nelze popřít, že stadiony jsou zatraceně působivé. Které z nich byste ale měli navštívit v rámci svého putování po Evropě? Dokonce existuje název aktivity, která popisuje právě navštěvování fotbalových stadionů. Jde o tzv. groundhopping. Jde nejen o návštěvu co možná největšího počtu fotbalových zápasů na různých hřištích (nebo stadionech), ale také byste měli nasát atmosféru a obdivovat jejich architekturu.

Signal Iduna Park, Dortmund, Německo

Pokud zde můžete navštívit zápas, určitě to udělejte. Atmosféra na domácím stadionu Borussie Dortmund je všeobecně považována za jednu z nejlepších nejen v Evropě, ale i na světě. Než se vydáte na hřiště, dejte si klobásu a pivo a obdivujte Die Gelbe Wand neboli Žlutou zeď – konec hřiště, kde se nachází 25 000 nejhlasitějších fanoušků Dortmundu.

Camp Nou, Barcelona, Španělsko

Pokračujeme dalším ikonickým stadionem, vůbec největším fotbalovým stadionem v Evropě – Camp Nou v Barceloně. Tento mamutí stadion pojme necelých 100 000 fanoušků a v současné době prochází rekonstrukcí, při níž se přidává dalších 5 000 míst k sezení, a navíc se modernizuje díky nové střeše. V sezóně 2025-26 by měl být opět otevřen, a až se tak stane, doporučujeme prohlídku, abyste si mohli prohlédnout všechny staré i nové prvky včetně kaple v tunelu.

Pokud jste však ve městě a toužíte po nějakém tom groundhoppingu – třeba máte den nebo dva volna před cestou z Barcelony do Říma – co takhle navštívit dočasný domov FC Barcelona během rekonstrukce, Estadi Olímpic Lluís Companys? Jak už název napovídá, byl to hlavní stadion pro olympijské hry v roce 1992, takže stojí za to si ho prohlédnout spolu se zbytkem olympijského parku.

Olympiastadion, Berlín, Německo

Víme, že Berlín má co nabídnout, ale opravdu doporučujeme jet na Olympiastadion U-Bahnem nebo S-Bahnem. I když se zde zrovna nehraje, stojí za to ho navštívit. Buď se můžete vydat na prohlídku s průvodcem, nebo jen zaplatit vstupné a procházet se po tribunách, posedět u nápoje v kavárně a dívat se na rozlehlý zelený trávník a ikonickou modrou běžeckou dráhu pod sebou. Můžete se také dozvědět něco o střízlivější historii hřiště a okolního olympijského parku z olympijských her v roce 1936, pro které byl stadion postaven na pokyn Adolfa Hitlera.

San Siro, Milán, Itálie

První věc, kterou byste o San Siru měli vědět, je, že je domovem dvou velkých klubů evropského fotbalu, AC Milán a Interu Milán. Je nesmírně vzácné, aby se ve fotbale takto dělila půda, natož aby na ní stály dva týmy, které toho dosáhly tolik jako tyto dva.

De Kuip, Rotterdam, Nizozemsko

Nejedná se sice o oficiální název tohoto stadionu, na kterém hrají nizozemští těžkotonážníci Feyenoord – je to Stadion Feijenoord, ale téměř každý v Rotterdamu mu bude říkat De Kuip, neboli anglicky The Tub. Pokud se půjdete podívat na zápas, budete mít naprosto čistý výhled na dění. Zatímco dnes se to zdá normální a očekávané, v době, kdy byl stadion v roce 1937 postaven, to bylo docela revoluční, protože jste se často museli naklánět na obě strany, abyste se vyhnuli sloupu.

Kenilworth Road, Luton, Anglie

Pokud chcete vidět tradiční anglické fotbalové hřiště, je to pravděpodobně jedna z nejlepších možností v okolí. Díky reflektorům tyčícím se do nebe a mnoha sedadlům bez opěradel má jedinečné kouzlo. Máte před zápasem chuť na jídlo? Zajděte do Norm’s Caribbean shack, kde je specialitou koza na kari – anglická fotbalová kuchyně nejspíš.

Stadion Tottenham Hotspur, Londýn, Anglie

Londýn je plný skvělých areálů, ale kdybychom si měli vybrat jeden, navrhli bychom jít na stadion Tottenham Hotspur. Byl otevřen teprve před čtyřmi lety a má akustiku, ze které vám bude běhat mráz po zádech, když domácí Spurs skórují. Má také nejdelší bar v Evropě v hale za jednou z branek. A zatahovací hřiště pro zápasy NFL (pokud dáváte přednost jinému typu fotbalu).

Stadio Pier Luigi Penzo, Benátky, Itálie

Pokud budete zkoumat možnosti veřejné dopravy na stadiony, často se setkáte s autobusem, železnicí, metrem/metrem, tramvají, pěšky… Ale Stadio Pier Luigi Penzo je možná jediným stadionem, na který se dostanete vaporettem. Ano, je to tak, na fotbal můžete naskočit do vodního autobusu, což je docela fajn. A pokud jste milovníky fotbalových souprav stejně jako groundhoppingu, zkuste si pořídit dres FC Venezia. Možná si ho skutečně spletete s dresy od Gucciho.

Stadion Voždovac, Bělehrad, Srbsko

Některé stadiony skutečně vynikají – a nemusí to být zrovna velikostí nebo vybavením. No, a co třeba jeden, který je na střeše nákupního centra? Ano, bělehradský tým Voždovac hraje v nákupním centru Stadion, jak mu někteří říkají. Takže před výkopem se můžete projít po obchodním domě a prohlédnout si ho, než se vydáte nahoru sledovat zápas.

Allianz Arena, Mnichov, Německo

Bayern Mnichov je jedním z nejúspěšnějších týmů evropského fotbalu a toto je jeho domácí hřiště. Je tedy zřejmé, že tým má jedny z nejlepších hráčů na světě, které můžete vidět zblízka, ale i exteriér je mimořádně působivý. Už z rakouských hor je vidět svítící vnější fasáda, která září červeně na počest Bayernu nebo bíle pro německý národní tým.

A zatímco obvykle najdete nové stadiony na okrajích měst obklopených průmyslovými areály, hned na druhé straně silnice se nachází velmi maličký a velmi hezký kostelík Svatého kříže, který je nejstarším kostelem v Mnichově.

Nabídka je to skutečně široká – fotbal má koneckonců v Evropě dlouhou tradici. Pokud se tedy do jednoho z těchto měst v rámci svých výletů dostanete, nezaměřujte se jen na kostely, muzea a hrady, fotbalové stadiony mohou být neméně působivé. Nemusíte být zrovna nadšenými fanoušky fotbalu, jsme si jisti, že jejich monumentálnost ohromí každého.

ZDROJ: https://yaffan.com/the-most-popular-football-stadiums-in-europe/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tom Fisk: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ptaci-perspektiva-auta-vozidla-krajina-2435290/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *