Stavby z rozmaru: Podivné domy, které nemají účel

Jako hlavní účel domů asi všichni chápeme především bydlení. Nemusí tak tomu být ale vždy. Pokud jste bohatí a chcete ukázat svou velikost nebo sílu, mohou stavby sloužit i k jiným účelům. Třeba jen reprezentovat bohatství a rozmarnost jejich majitele. Přesně proto vznikly tyto unikáty. Nemají v podstatě žádné žádné praktické využití, ale slouží jako okrasa a připomínají to, že lidé jsou často skutečně marniví a rozmařilí. Většina z nich dnes slouží jako cíl turistů, ale ve své době budily často nesouhlasné emoce, nebo minimálně překvapení.

The Wonderful Barn

Tuto stodolu najdete nedaleko irského Leixlipu, kde stojí od roku 1743. Jedná se o projekt, který vznikl na základě požadavku Katherine Conollyová, jež jej celý také financovala. V podstatě jde ale o dobročinný projekt, který reagoval na následky velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Tato filantropka chtěla poskytnout zaměstnání lidem, kteří třeli bídu s nouzí, a proto si je najala právě na to, aby jí vybudovali tuto neotřelou stavbu, jež na první pohled vyčnívá z rázu okolní krajiny. Dnes stále nevíme, zda měla Katherine nějaký záměr, se kterým chtěla budovu využívat, nebo ji skutečně nechala budovat jen proto, aby pomohla místním uživit se a překonat těžké časy. Některé teorie ale hovoří o tom, že špička budovy sloužila sloužila jako holubník, některé jiné zdroje tvrdí, že se zde trénovala sportovní střelba.

Vlaštovčí hnízdo

Není divu, že budova nese tento poetický název. Nachází se totiž skutečně na okraji útesu, který shlíží do Černého moře, na Krymu. I před vystavění této stavby zde stále jakási chata. Ta však byla začátkem 20. zbourána a mezi roky 1911 a 1912 vyrostl na skále shlížející dolů tento malý neogotický zámeček. Kdo a proč jej nechal vybudovat? Tvůrcem myšlenky se stal obchodník Baron von Steingel, kterému se zamlouval nápad postavit si malé sídlo na takto neobvyklém místě. O návrh se postaral ruský architekt Leonid Sherwood a jde skutečně o neotřelou stavbu. Půdorys má rozměry pouhých deset krát dvacet metrů a uvnitř najdete pouze vstupní halu, dvě ložnice a místnost pro hosty. V průběhu let se v ní však nikdy nebydlelo, skutečně to nebylo zrovna praktické místo k pobytu. Dnes je však lákadlem pro turisty a uvnitř funguje italská restaurace.

Le Palais idéal

Pošťák Ferdinand Cheval z francouzského Hauterives byl skutečný snílek. Celý život doufal, že se mu jednoho dne podaří vybudovat si svůj vlastní palác. A to se mu nakonec skutečně vyplnilo – byť mu to dalo pořádnou práci. Na jedné ze svých pochůzek zakopl o kámen, který jej fascinoval natolik, že si ho vzal domů. Následně se na místo nálezu vrátil a objevil zde několik dalších zvláštních minerálů. Postupem času si je nosil na svou zahradu, a právě z nich začal budovat své vysněné sídlo. Dokončil ho za neuvěřitelných 33 let, kritici se však shodli, že jde o umělecké dílo, které má velmi významnou uměleckou i historickou hodnotu. V mnohém prý připomíná slavnou katedrálu Sagrada Familia v Barceloně a dnes je cílem mnoha turistů, kteří se do oblasti podívají.

Wainhouse Tower

Jedná se o nejvyšší dekorativní stavba světa, která měří úctyhodných 84 metrů a v britském Halifaxu byla vystavěna mezi léty 1871 a 1875. Původním záměrem architekta Isaaca Bootha byl návrh komínu, jenž měl odvádět kouř z barvírny Wainhouseových. Přitom se rozhodně nemuselo jednat o tak monumentální projekt, ale rodina trvala na tom, že právě jejich komín musí být odevšad vidět a musí být skutečně netradiční a honosný. Dnes už má věž konečně pořádnou funkci – funguje jako rozhledna a výhled z ní je skutečně nádherný, pokud se vám tedy podaří zastihnout ji ve slunný a jasný den.

Broadway Tower

Mezi nejznámější památky hrabství Worcestershire musíme určitě zařadit i věž Broadway Tower. Ta dosahuje výšky 312 metrů nad mořem a byla navržena v roce 1794 architektem Jamesem Wyattem, jehož služby si pro tento projekt vyžádala hraběnka Marie Coventryová. Tato rozmařilá a bohatá aristokratka se prý jednoho dnes prostě rozhodla zjistit, zda by mohla světlo z Broadway Hill vidět v noci ze svého sídla ve Worcesteru, který je od věže vzdálen asi 35 kilometrů. Stavbu proto financovala a na dokončení si počkala celých pět let. Následně se konečně mohla na vlastní oči přesvědčit, že záře z věže k jejím oknům skutečně doputuje. Dnes je tento malý hrádek oblíbeným cílem turistů a najdeme v něm i malé muzeum.

ZDROJ: https://en.wikipedia.org/wiki/Folly

ZDROJ obrázků: Wikipedia

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *