Také rádi čtěte o různých loupežích a tajných akcích a fascinují vás příběhy zločinců, kteří dokázali vymyslet takřka geniální zločin? Jedna z největších a nejznámějších loupeží se odehrála v dubnu 2015 v Londýně. Z trezoru společnosti Hatton Garden Deposit byly ukradeny šperky, zlato a další cennosti v celkové hodnotě přes 7 miliard korun. Pachatelé nakonec byli dopadeni, ale přesto se tento případ zapsal do dějin – i kvůli poměrně vysokému věku šestice provinilců.
Hatton Garden je londýnská ulice a obchodní čtvrť, která je proslulá nejen jako centrum obchodu s diamanty, ale také s jiným drahým zbožím. Své jméno získala po siru Christopherovi Hattonovi, který byl chráněncem královny Alžběty I. a v této čtvrti měl své panské sídlo. Nachází se zde i kostel sv. Etheldredy, jeden z nejstarších kostelů v Anglii. Právě zde se v domě s číslem popisným 88–90 Hatton Garden nacházel i vchod do depozitního sejfu Hatton Garden Safe Deposit.
Velikonoční volno lákalo k loupeži
Právě do tohoto přísně střeženého trezoru se během čtyř dnů okolo velikonočních svátků v dubnu 2015 rozhodla vloupat šestice zlodějů. Vše začalo sérií požárů elektrických kabelů pod chodníkem v nedaleké Kingsway, ke kterým došlo 1. dubna. Jednalo se o poměrně závažný incident, který také poškodil telekomunikační kabely a místním obyvatelům Velikonoce značně znepříjemnil. Ještě v následujících dvou dnech docházelo k nenadálým výšlehům plamenů z krytů šachty.
To vše ale posloužilo jako dokonalá záminka k tomu, aby bylo evakuováno několik tisíc lidí z okolních budov, řada divadel ve West Endu musela zrušit svá představení. Vyšetřovatelé se poté v rámci svého pátrání domnívali, že požár byl zosnován právě k odvrácení pozornosti, ale nakonec se prokázalo, že se jednalo o nešťastnou náhodu, která ale šestici lupičů velmi pomohla.
Místo, kde se to šperky jen hemží
V pátek 2. dubna večer, přesně ve 21:19, zamkli zaměstnanci Hatton Garden Safe Deposit dveře vedoucí k trezorovým skříňkám. Právě sem si místní klenotníci a další movití lidé obchodující s diamanty ukládali své cennosti. Věřili, že zde budou v dokonalém bezpečí – což se nakonec ukázalo jako zcela mylná domněnka. Sejf měl zůstat zavřený následující čtyři dny během Velikonoc, protože i většina klenotnicví měla přes svátky zavřeno.
Kdy došlo k loupeži?
I kvůli svátkům tak nejprve nebylo zcela zřejmé, kdy přesně se loupež odehrála. Policie nejprve oznámila, že k vloupání došlo 7. dubna. Později se však zjistilo, že gang svůj čin uskutečnil mnohem dříve, což prokázaly kamerové záznamy z místa činu.
Ty zveřejnil na svých stránkách britský deník DailyMirror už 10. dubna, takže se široká veřejnost mohla podívat, kdo byli oni tajemní mužové, kteří bohaté připravili o část jejich majetku. Na záběrech byli k vidění muži, kteří si od novinářů vysloužili přezdívky Zrzek, Silák, Montana, Pán, Dlouhán a Stařík.
Jak loupež proběhla
Už 2. dubna ve 21:23 si úschovnu prohlížel Zrzek následovaný třemi dalšími, kteří tahali popelnice. Hned následujícího dne se rozezněl alarm, který signalizoval vloupání do budovy, policie na něj však nijak nereagovala. V neděli 4. dubna večer ve 21:17 pak vstoupil Zrzek do úschovny, kam ho později přijeli podpořit další dva muži. Všichni místo činu definitivně opustili až následujícího dne v 6:10 ráno.
Až o dva týdny později zveřejnila policie také fotografie vnitřku trezoru, v němž se nacházelo 600 jednotlivých trezorových skříněk. Bylo patrné, že lupiči značně poškodili celou místnost i jednotlivé skříňky. K cennému obsahu se dostali tak, že prorazili stěnu z výtahové šachty a do 50 cm silných stěn trezorového sálu vyvrtali otvory pomocí průmyslové vrtačky.
Tomu však předcházel velice důmyslný plán, jak si zajistit klid na práci. Vyřadili z provozu velmi sofistikovaný bezpečnostní a poplašný systém. Bylo patrné, že na místo činu jeli prvotřídně připraveni, s dokonalým plánem a bez nejmenších pochybností. Lupiči vybrali obsah asi 300 z celkem 600 skříněk, celková hodnota jejich lupu dosáhla 200 milionů liber, tedy asi 7,2 miliardy korun. Jednalo se tak o největší loupež v dějinách Anglie – a je nutné podotknout, že zpět se později podařilo získat sotva třetinu lupu.
Smyčka se stahuje
Dne 19. května zatkla policie prvního podezřelého, tehdy 76letého Briana Readera. Nebyl to žádný svatoušek, jelikož se již v minulosti podílel na praní špinavých peněz. Společně s ním zatkli také Johna Collinse (75), Daniela Jonese (58) a Terryho Perkinse (67), další „známé firmy“, kteří nebyli v majetkových trestných činech nijak nezkušení. Všichni se v září téhož roku k činu doznali a následně byli v březnu 2016 odsouzeni k šesti až sedmi letům odnětí svobody. V listopadu 2015 byli z vloupání a krádeže obviněni i Carl Wood (58), William Lincoln (60), Hugh Doyle (48) a Jon Harbinson (42).
Poslední pachatel unikal tři roky
Wood s Lincolnem dostali také šesti a sedmileté tresty, Doyle dostal jen 21 měsíců. Jon Harbinson byl shledán nevinným a následně byl propuštěn. Ovšem až tři roky po vloupání byl v Londýně zatčen ještě další lupič, 57letý Michael Seed, který spravedlnosti poměrně dlouho unikal a jistě nečekal, že jej nakonec dostihne.
Bohužel se nepodařilo navrátit majitelům ukradený majetek. Spekuluje se o tom, že část může být ještě někde ukrytá, část byla zcela jistě ihned po loupeži rozprodána na černém trhu. Byť to tedy nakonec nebyla tak dokonalá loupež, přesto se na ni v dějinách britské kriminalistiky vzpomíná dodnes.
Napiš komentář