Posledních 100 členů. Kmen Awá-Guajá je na pokraji vyhynutí

Už jen okolo 100 posledních členů drží při životě vymírající kmen Awá-Guajá v hlubokém amazonském pralese. Je až skoro s podivem, že na světě stále existují kmeny, které i přes všechny vymoženosti, které nás svět nabízí, stále žijí původním životem, bez elektřiny, bez supermarketů, bez aut a dalších pro nás zcela “nutných” věcí.

Jen v Brazílii žije takových domorodých kmenů přes sto a jsou různě rozmístěny po rozsáhlé amazonské divočině. Mezi ně patří i nejohroženější kmen Awá-Guajá. Tento kmen zároveň patří k těm, které byly lidskou civilizací zasaženy nejméně. Většinou se k nám dostávají pouze záběry od okolních kmenů, které s výzkumníky často spolupracují a pomáhají jim objevovat tajemství ukrytá hluboko uvnitř pralesů.

Život tohoto kmene je kriticky ohrožen – a to především námi, “civilizovanými” lidmi. Na vině je ropný průmysl, těžba dřeva a někdy i jen obyčejné zákony anebo třeba turismus.

Awá-Guajá

Tento dnes již velmi malý kmen žije v těch nejhlubších a nejdivočejších oblastech amazonského pralesa. Původně se zdržoval spíše na jednom místě, ale přibližně od roku 1800, kdy do této oblasti dorazili i první evropští kolonizátoři, si kmen osvojil nomádský způsob života a čas od času se přesouvají z místa na místo. Bohužel jejich životní podmínky se neustále zhoršují. Ubývá jim půda, kde by mohli nerušeně žít, a stále více jsou ohrožování i tím, za co vůbec nemohou – poškozením přírody a vymíráním živočišných druhů.

Dnes se odhaduje, že v nejodlehlejších částech Amazonie stále žije okolo stovky příslušníků tohoto kmene, kteří se snaží ochránit sami sebe i svůj domov před civilizací. To, že stále přežívají, je i díky jejich nomádskému životnímu stylu i schopnostem, které si za celá staletí osvojili. I přes měnící se podmínky se jim daří držet se při životě a stále nacházet nové způsoby jak se vypořádávat s měnícím se světem okolo nich. Všichni příslušníci kmene mají mimořádné lovecké schopnosti a už i relativně malé děti vědí, jak lovit i co sbírat, aby se uživily.

Kromě schopností má tento kmen i bohatou kulturu a vysoce rozvinutou řemeslnou tvorbu. Sami si vyrábí nástroje, nádobí, nábytek, oblečení atd. Příslušníci kmene žijí v širších rodinách, které o sebe vzájemně pečují. Muži z kmene také chodí na dlouhé lovecké výpravy, které mnohdy zaberou i celé týdny, a ženy se mezitím starají o přístřeší a děti. Jednotlivé rodiny spolu velice dobře vychází, a dokonce si pořizují o domácí mazlíčky – typicky malé opice.

Během posledních let žije tento kmen pod neustálou hrozbou, že budou ze svého obydlí vytlačeni, a tak se museli naučit být neviditelní. Dokonce se jim podařilo se natolik stáhnout, že jejich existence byla řadou developerů zpochybňována. Což by jim samozřejmě přišlo vhod, aby mohli bez potíží pokácet další kus pralesa. Ale bez ohledu na to, co říkají developeři, vědci vědí, že kmen Awá-Guajá stále žije.

V červenci 2019 byl jeden ze členů kmene dokonce zachycen na videozáznamu, který poskytl sousední kmen Guajajara. Tento kmen spolupracuje s ochranáři a snaží se i prostřednictvím nich prosadit své právo na nerušený život v amazonských lesích. Muži z tohoto kmene jsou vybaveni foťáky, kamerami i dalším vybavením, které pomáhá vědcům dokumentovat poznatky o tomto místě, kde stále existuje mnoho tajemství a otazníků.

Některé kmeny se kontaktu s civilizací nebrání, ale Awá-Guajá jej vytrvale odmítá.

Amazonie v ohrožení

V červnu 2019 dosáhlo odlesnění Amazonie hrozivého čísla 60 % v porovnání s předchozím rokem. Ničení pralesa postupuje rychleji, než se očekávalo, a stále se nedaří jej zastavit. I když existují oficiální zákony a nařízení, které mají nejen les, ale i jeho obyvatele chránit, realita je jiná. Mnozí je ignorují zcela otevřeně a jiní minimálně tajně.

A řeč samozřejmě není jen o stromech a živočiších, ale i o konkrétních lidech. Stále se stává, že jsou někteří příslušníci ohrožených kmenů zabiti těžaři nebo developery. A taková úmrtí se velice snadno zakopou pod koberec, protože se nehodí nikomu do krámu. Pro kmeny jako je Awá-Guajá je to ale riziko, které může i během pár let vést k úplnému vyhubení jejich civilizace.

Za jejich práva bojují bohužel především dobrovolnické a neziskové organizace kterým schází jakási “páka”, díky níž by bylo možné ničení pralesa zastavit. Situace se sice nepatrně zlepšuje, jelikož si stále více lidí uvědomuje hrozící riziko, ale možná až příliš pomalu. I kdyby nešlo o samotné ohrožené kmeny, jde stejně dobře i o nás a náš život. Pralesy jsou plíce naší planety a všichni si asi dokážeme představit, co se stane, až tyto plíce navždy zmizí.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář