Večer prvního dubna 2014 šly Kris Kremersová a Lisanne Froonová vyvenčit psa do džungle v Panamě. Od té doby je už ale nikdo nespatřil.
Kris a Lisanne byly studentky z Nizozemska. Společně si naplánovaly půlroční výlet do Panamy, který měl sloužit nejen jako dovolená, při které objeví krásu této země, ale také jako dobrovolnická služba. Chtěly se angažovat především v pomoci místním dětem. Chtěly se naučit španělštinu a místní děti na oplátku učit anglicky, vzdělávat je v umění a trávit si nimi volný čas.
Nejprve strávily dívky dva týdny turistikou v panamské přírodě a poté měly v plánu zůstat další 4 týdny u hostitelské rodiny a pracovat při místní škole. Když se však prvního dubna 2014 rozloučily se svou hostitelskou rodinou s tím, že jdou vyvenčit psa, byl to poslední moment, kdy je někdo uviděl živé.
Osudový večer
Hostitelské rodině bylo brzy jasné, že něco není v pořádku. Jejich pes se totiž během pár hodin sám a v pořádku vrátil, ale dívky nikde. Nejprve na vlastní pěst prohledávali okolí jejich domu a přilehlou džungli, ale policii a úřady kontaktovali až další den ráno.
Dívky se nedostavily ani na sjednanou schůzku s průvodcem, kterou měly zarezervovanou několik týdnů dopředu, a všem tedy začínalo být pomalu jasné, že se muselo stát nějaké neštěstí. Začalo pátrání nejen s pomoci obyčejných lidí, policie a psovodů, ale také s pomocí vrtulníku s termovizí.
FOTO: Youtube
Jenže dlouhých několik dní se nic nedělo. Ani 5 dní po jejich zmizení se nezdálo, že by kdokoliv narazil na stopu, která by alespoň naznačovala, co se s dívkami stalo. Jejich rodiny už tou dobou také přiletěly do Panamy v obavách z toho nejhoršího. Do pátrání se díky nim zapojili i profesionální nizozemští detektivové, protože rodiny samozřejmě místní policii příliš nedůvěřovaly. I ti společně s dalšími dobrovolníky prohledávali džungli ještě dalších 10 dní.
Dny se pomalu změnily na týdny a po dívkách stále nebylo ani vidu ani slechu. Úsilí policie i detektivů začínalo ochabovat a tehdy nalezla místní žena modrý batoh, ve kterém byl pas Lisanne Froonové, láhev s vodou, nějaké peníze v hotovosti, dva páry slunečních brýlí a dvě podprsenky. Podle ženy, která batoh nalezla, ležel pohozený na okraji rýžového pole v blízkosti řeky.
Průlom
Opodál se pak našly i mobilní telefony obou dívek a také jejich foťák. Policie tyto důkazy ihned zanalyzovala a konečně přišla s nějakými zjištěními, která však bohužel nebyla příliš povzbuzující.
Podle záznamů z mobilního telefonu bylo zřejmé, že se dívky marně pokoušely kontaktovat záchrannou službu a to celkem 77krát. Zkoušely jak mezinárodní číslo 112, tak i číslo, které se používá v Panamě, 911. Kvůli husté džungli, ve které se nacházely, však jejich telefon nikdy nedosáhl na signál.
Policie také zjistila, že na mobil druhé z dívek, Kris, byl opakovaně zadán chybný PIN kód, který následně způsobil blokaci SIM karty. Po několika dnech se však oba telefony beznadějně vybily a možnost spojení se světem byla nenávratně ztracena.
To, co policie objevila na fotoaparátu, bylo však daleko více zneklidňující. Několik prvních fotografií bylo zcela normálních. Dívky je zjevně vyfotily na začátku své túry v džungli. Jenže poté se obsah fotografií dramaticky změnil. Byly foceny uprostřed noci, někdy okolo jedné až čtvrté hodiny ranní 8. dubna a osvětleny byly jen silnými záblesky blesku fotoaparátu.
Na záběrech se daly rozeznat věci dívek, jak leží rozházené po zemi, hlínu všude a okolo a co víc – temeno hlavy Kris Kremersové, z jejíhož spánku kape krev.
FOTO: Youtube
Poté, co policisté důkladněji prozkoumaly oblast v okolí místa, kde byl nalezen batoh, našly ještě oblečení Kris Kremerové, úhledně složené na břehu řeky. Později objevily botu, uvnitř které byl stále kus kosti.
Vysvětlení?
Jak pátrání pokračovalo, byly postupně objeveny další části těla Kris Kremersové. Její kosti však vypadaly, jako by byly záměrně zbaveny masa a byly vybělené. Později se objevila i kostra její kamarádky Lisanne, ta však ve stavu, který by odpovídal přirozené smrti a následnému rozkladu. Dodnes nebylo uspokojivě zjištěno, jak obě dívky zemřely a celé zmizení obestírá velké tajemství.
Policie nebyla schopna vypátrat důkazy nebo svědectví, která by na celou situaci vrhla trochu světla. Jejich rodiny tedy doposud uspokojivě neví, co se s jejich milovanými opravdu stalo.
Zasáhla nešťastná náhoda nebo se dávky staly obětí zločinu? jak je možné, že kostry obou dívek vypadaly zcela odlišně? A co fotografie a úhledně složené oblečení u řeky? příliš mnoho otázek, na které už ale asi nikdy nenajdeme odpověď.
Letos v únoru sem navštívil Boquete v Panamě a šli jsme přímo na tento trek, kde se ztratily ty 2 holky. Mluvili jsme i s průvodcem, který je hledal a který je měl doprovázet další dny. Dle místních to zřejmě byla neštastná náhoda, protože v případě, že by někdo například spadl ze stezky, tak je malá šance se odsud dostat zpět na cestu. Bez lana a třeba zraněný je to 50 na 50. Signál telefonu jako všude v Panamě, tzn v pralese absolutně bez šance kdekoliv. Nehledě na to, že v noci tam bývá i celkem zima, takže v případě zranění tomu počasí nepomůže. Další věc, jaguáři, což by vysvětlovalo botu ještě s nohou…
Tak podle informací ve článku mi připadá, že nemůže být jiné vysvětlení, než to, že je někdo zabil. Kdyby je napadl nějaký dravec, tak by asi neunik ani ten pes. Taky by nezahodily telefony, i kdyby došla baterka. A kdyby se zranily nebo ztratily, tak by se určitě nesvlékly a neskládaly oblečení do komínku!
Ale asi to bylo trochu jinak a sežral je jaguár. Docela horor, hlavně pro tu, která zůstala na živu déle!!!