Známe to všichni. Je pozdě v noci, sotva se potácíme domů z party a hrozně, ale hrozně se nám chce na záchod. Ženy většinou nemají moc jiných možností, než najít nejbližší McDonald, anebo prostě vydržet až domů. Muži to ale mají o poznání snazší, a proto častěji využijí i veřejných prostranství k tomu, aby si ulevili.
Jenže to se logicky nelíbí ani úřadům a koneckonců ani obyčejným lidem, kteří pak těmito místy musejí procházet. Proto stále více větších měst přichází se zajímavou novinkou, která má těmto nočním “nehodám” zabránit. Jedná se o obyčejnou hydrofobní barvu, která ve skutečnosti moč odstříkne zpět na jejího původce a noční zastávku mu pěkně znepříjemní.
Důmyslní Němci
Posledním městem, který nedávno tuto novinku zavedlo bylo San Francisco v Californii, ale myšlenka vznikla v Německu. Oblast St. Pauli v Hamburgu totiž začínala mít vážné potíže. Během posledních let zde vyrostla řada nočních klubů a barů, což mělo jediný výsledek. Po ulicích se v noci procházelo stále více podnapilých lidí, kterým vůbec nepřipadalo hloupé ulevit si doslova kdekoliv. A řeč byla samozřejmě i o význačnějších památkách, veřejných budovách nebo i čistě natřených fasádách obytných domů.
Obyvatelé si dlouhodobě stěžovali na hluk, zápach i špínu, která z těchto nočních potulek vznikala a město se rozhodlo razantně zakročit. Když nestačily pokuty, musel přijít na řadu silnější kalibr. Většinu zdí natřeli hydrofobní barvou, která se běžně užívá na nátěry lodí a jiných plavidel, protože spolehlivě odpuzuje vodu. V okolí byly umístěny také výstražné cedule s nápisy, co se stane, pokud se na zeď někdo pokusí vyčůrat.
Nebylo to ale zrovna levné. Podle odhadů stálo pokrytí 6 čtverečních metrů přibližně něco okolo 700 dolarů, což je v přepočtu téměř 14 tisíc českých korun. Vynaložené finance se ale vyplatily a po vzoru Hamburgu začaly tuto strategii využívat i další velká města.
San Francisco
Podobná situace ohledně veřejného močení byla i v San Franciscu, kde to dokonce došlo až tak daleko, že pokuta za veřejné moření byla navýšena až na poměrně vysokou sumu 500 dolarů, což je asi 11 tisíc českých korun. Ani to ale příliš nepomohlo a počty těchto nepříjemných příhod se stále zvyšovaly.
Přitom úklid následků vyšel město na obrovské peníze a samozřejmě ani místní občané nebyli se situací ani trochu spokojeni. Od roku 2015 tedy postupně dochází k aplikaci vodě odolného nátěru na významné budovy ve městě a časem dojde i na obytné domy. Dříve nebo později by tedy celé San Francisco mělo být “moči odolné”.
Podle zástupců města se celý projekt již nyní vyplácí. Stále se sice najdou tací, kterým ani nátěr nezabrání v močení, ale je zde naděje, že čím častěji se setkají s negativní odezvou samotné zdi, tím menší pravděpodobnost je, že to udělají opět.
Jak to funguje
Princip je velmi jednoduchý a asi každý si jej dokáže představit. Vodě odolný nátěr funguje tak, že neumožňuje, aby se tekutina na povrchu držela nebo po ní stékala. Naopak, tekutina se mění na drobné kuličky, které se od stěny odráží a “skáčou” zpět na svého původce. Zde se však už zase vrátí do normální podoby a zamokří oblečení, boty nebo cokoliv jiného.
Je nicméně otázkou, zda to podnapilý útočník vůbec zvládne zaregistrovat. I pokud ale ne, je pravděpodobné, že dřív nebo později na nehodu přijde a nejpozději ráno po proflámované noci mu zapáchající kalhoty a boty připomenou, čeho se včera v noci dopustil.
Města věří, že to bude mít významný efekt na snížení vandalismu tohoto typu. Česká města o podobném opatření nejspíš ještě neuvažují, ale možná by to i zde přišlo vhod. velká a turisticky vytížená města se s podobnými problémy potýkají i u nás.
Napiš komentář