Toto město na severu Španělska, asi 40 km od Girony, navštěvují davy lidí především díky výstřednímu španělskému umělci Salvadoru Dalímu a jeho Teatru-Museo – domu plném podivností. Slavný umělec, který se ve Figueres narodil, značnou část života tvořil a nakonec i zemřel, osobně přebudoval bývalé městské divadlo v jakousi divadelní fantazii. Všechno, co se zde nachází je v podstatě exponátem. Jak Dalí osobně prohlásil „toto muzeum nemá být považováno za muzeum. Je to gigantický surrealistický objekt, ve kterém je všechno promyšlené a nic není mimo sféru mého chápání“. Zvídavý návštěvník se může těšit na nejrůznější triky, iluze a překvapení. Sám Dalí zde žil a pracoval až do své smrti v roce 1989. Je pohřben na nádvoří za muzejní kopulí. V loňském roce nařídil madridský soud aby byl jeho hrob otevřen a jeho ostatky byly exhumovány pro dokázání nebo vyvrácení domnělého otcovství.
Salvádor Dalí byl všestranný umělec. Pro divadlo vytvářel scény a dekorace. V roce 1962 dokonce pokreslil skútr svého studenta. Tato Vespa, pojmenovaná po jeho druhé manželce Galy, se poté stala nejslavnějším skútrem na světě. Dalí se pletl i do literatury. Napsal vlastní kuchařku a i proto není žádným překvapením, že se Dalí se svou manželkou Galou stali stálými hosty místní restaurace Emporda. Ačkoliv tato restaurace není z vnějšku ničím zvláštní, je to nejlepší kulinářský podnik v Katalánsku s vynikající zvěřinou a plody moře. Při vynikajícím jídle můžete obdivovat na zdech visící Dalího skici a litografie.
Ačkoliv je Teatro-Museo rozhodně největší atrakcí Figueres, je dobré si ušetřit krátký čas na návštěvu nedalekého muzea hraček. Budete žasnout nad různorodostí panenek z celého světa nebo sbírky plyšových medvídků.
Napiš komentář