Polévky jsou neodmyslitelnou součástí každé světové kuchyně. Ať už jsou husté, čiré, horké, nebo studené, vždy nesou jedinečné znaky své oblasti původu a často se jedná o pokrm s kořeny v tradiční venkovské kuchyni. Navíc na podzim asi není víc komfortního jídla než právě polévky. Tyto jednoduché pokrmy, často připravované ze snadno dostupných surovin, vytvářejí most mezi kulturou, historií a kulinářským uměním dané oblasti. Z obyčejné denní stravy se polévky staly velmi oblíbeným jídlem, které hovoří o identitě daného národa a o jeho specifických chutích.
Miso polévka (Japonsko)
Japonská miso polévka je neodmyslitelnou součástí každého japonského stolu a podává se dokonce i k snídani. Základ této polévky tvoří miso pasta, která se rozpustí ve vroucí vodě. Miso je výsledkem fermentace luštěnin a obilovin, obvykle sóji a rýže nebo ječmene. Jednotlivé druhy polévek se mohou velmi lišit v závislosti na tom, jaké konkrétní suroviny do nich následně dáte. Existují navíc také různé druhy miso past mohou měnit její chuť. Do polévky se běžně přidávají tofu a mořské řasy, ale můžete je mít i jen se zeleninou, čímž se miso polévka přizpůsobuje místním surovinám.
Boršč (Ukrajina)
Boršč, polévka typická pro Ukrajinu, má nezaměnitelnou barvu díky červené řepě, která jí dodává jasně červený odstín. Tato polévka je velmi populární nejen na Ukrajině, ale i v celé východní Evropě, a existuje v mnoha variantách. I v Česku má svou tradici a většina domácností ji dobře zná a možná i pravidelně připravuje. Základ tvoří kromě červené řepy také zelenina, luštěniny, rajčata, ale i masový vývar společně s kousky vařeného masa. Často se servíruje velmi horká, dochucená kysanou smetanou nebo jogurtem, což jí dodává zvláštní chuťovou hloubku. Boršč není jen pokrm, ale i kulturní symbol, který spojuje generace a přenáší vzpomínky na domov a rodinu.
Ribollita (Itálie)
Italská polévka ribollita pochází z Toskánska a je dalším příkladem pokrmu s venkovskými kořeny. Ribollita je hustá polévka, jejímž hlavním prvkem je černá kapusta, která je typická právě pro toskánskou kuchyni. Dalšími surovinami jsou zelenina, luštěniny a zejména starý chléb, který se přidává do polévky, aby nasákl vývarem, čímž se celý pokrm zahustí a získá na vydatnosti. Ribollita byla původně pokrmem chudých, kteří využívali zbytky chleba a zeleniny. Dnes se však tato polévka podává i v prestižních restauracích jako gastronomický symbol regionu.
Bouillabaisse (Francie)
Bouillabaisse, polévka původem z oblasti Marseille, je tradiční francouzská rybí polévka – zejména výslovnost může být pro mnoho lidí pořádným jazykolamem, a tak se jí v restauracích vyhýbají, ale je to velká škoda. V minulosti byla pokrmem chudých rybářů, kteří ji připravovali z méně hodnotných ryb, jež se neprodaly na trhu. K tomu, aby mohla být polévka označena jako bouillabaisse, musí obsahovat minimálně čtyři druhy ryb: červeného parmice, mořského ďasa, ropušnice a štikozubce. Kromě ryb obsahuje také aromatické ingredience jako česnek, citronovou kůru, bobkový list a šafrán. I pokud nemáte rádi českou rybí polévku, dejte této francouzské variantě šanci – chutná skutečně hodně jinak a možná vás přesvědčí o tom, že rybí polévky jsou skutečnou lahůdkou.
Gazpacho (Španělsko)
Gazpacho je studená polévka, která je synonymem letního osvěžení ve Španělsku, zejména v oblasti Andalusie. Její základem jsou čerstvé zeleninové ingredience jako papriky, rajčata, okurky, česnek a olivový olej, které jsou rozmixované do hladké konzistence. Polévka se podává s ledem, což udržuje její svěžest a zároveň zvýrazňuje chuť čerstvé zeleniny. Gazpacho je ideálním jídlem na horké letní dny a svým složením přináší všechny chutě Středomoří v jedné misce.
Pho (Vietnam)
Pho je tradiční vietnamská polévka, která se skládá z nudlí a vývaru z masa. I u nás si za poslední roky získal mnoho fanoušků. Základem je vývar vařený po mnoho hodin, aby získal bohatou chuť, do kterého se přidávají koření jako zázvor a cibule. Nudle se vaří přímo v polévce a podávají se v hlubokých miskách. Pho není jen polévka, ale i společenský rituál. Každý si může podle chuti přidat další ingredience, jako jsou bylinky, klíčky, nebo limetka, což umožňuje vytvořit si vlastní verzi tohoto tradičního pokrmu. Pokud jste ještě žádnou z těchto polévek neochutnali, klidně začnete právě pho – neurazí snadno nikoho a nabízí velmi příjemné zahřátí do chladných podzimních dní.
Tom Yam (Thajsko)
Tom Yam, známý také jako Tom Yum, je tradiční thajská polévka, která je známá svou intenzivní chutí a vůní. Její hlavní ingredience zahrnují citronovou trávu, kafrové listy, rybí omáčku, chili a limetkovou šťávu. Polévka je velmi pikantní a zároveň osvěžující, což je dáno kombinací kyselých a kořeněných chutí. Do Tom Yam se obvykle přidávají krevety nebo jiné mořské plody, které ji dodávají další vrstvu chuti. Tato polévka je oblíbená nejen v Thajsku, ale i v sousedních zemích, jako je Malajsie, Laos a Kambodža.
Harira (Maroko)
Harira je polévka typická pro oblast Maghrebu, zejména Maroko a Západní Alžírsko. Na rozdíl od jiných polévek se Harira podává při slavnostních příležitostech. Je bohatá na chutě a koření, obsahuje maso, luštěniny a bylinky jako koriandr, petržel, kurkumu a zázvor. Harira představuje propojení chutí severní Afriky a Blízkého východu a je symbolem hojnosti a rodinných tradic.
Menudo (Mexiko)
Menudo je mexická polévka, která je velmi populární v celé Latinské Americe. Základem je masový vývar, obvykle připravený z hovězího masa, která se vaří v pikantním vývaru z chili, rajčat, limetky a bylinek. Menudo je považováno za jídlo, které je tradičně podáváno při speciálních příležitostech, jako jsou rodinné oslavy. Připravte se, že jde o pikantnější pokrm, jak je u mexické kuchyně zvykem.
Lohikeitto (Finsko)
Lohikeitto je finská polévka z lososa, která je oblíbená v celé severní Evropě, ale své kořeny má ve Finsku. Její základ tvoří vývar z pórku, brambor a mrkve, do kterého se přidávají čerstvé filety z lososa – jak také jinak ve Finsku. Polévka se dochucuje bylinkami, jako je kopr, a podává se se smetanou nebo plnotučným mlékem, což jí dodává jemnou bílou barvu. Lohikeitto představuje skandinávskou lásku k jednoduchým a čerstvým ingrediencím.
Polévky jsou mnohem více než jen pokrm. Odrážejí místní kuchyni a obvykle ztělesňují dlouze budované tradice. Z jednoduchých venkovských jídel se staly symboly jednotlivých regionů a jejich kuchyní, spojují lidi a tradice napříč generacemi.
ZDROJ: https://www.finedininglovers.com/article/soups-of-the-world
ZDROJ obrázku: Fotka od Ирина Кудрявцева z Pixabay
Napiš komentář