Turistika v zimě: Na co myslet a jak si ji užít?

V zimě dostává láska k pěší turistice opravdu na frak. Každé roční období si žádá náležité nasazení, ale zima je v tomto opravdu náročná – potřebujeme lepší vybavení, větší přípravu, námahu i riziko. Ale na oplátku nám dává hlubší a bohatší zkušenost se skutečně divokou přírodou.

S dostatečnými znalostmi a přípravou by vás drsné zimní podmínky neměly odradit od toho, abyste vyrazili ven. Má to však jednu výhradu – pokud je vaším cílem túra ve vysokohorské oblasti a existuje byť jen malá pravděpodobnost sněhu a/nebo ledu – nejprve se nechte vyškolit od kvalifikovaného horského vůdce nebo centra outdoorových aktivit. “Sníh mění kopce v hory” – je velmi přesné rčení, na které bychom měli pamatovat. Pokud se chystáte na túru v těchto podmínkách, budete potřebovat mnohem víc než jen základní bezpečnostní rady, abyste se připravili na výzvy, které představují. 

1. Vědět, jak se pohybovat

Váš telefon není kompas. Pro chůzi v přímém směru je to naprostá noční můra. Nenahradí ani schopnost číst obrysy v krajině a podle toho se rozhodovat, kam jít. Aplikace v telefonu jsou závislé na signálu GPS, a pokud jste si nestáhli offline mapy, potřebujete také připojení k internetu – obojí může být přinejlepším těžko dostupné a ne stoprocentně spolehlivé.

Místo telefonu by se turisté měli vybavit tištěnou mapou oblasti a kompasem. Nikdy nevíte, kdy se vám může stát, že budete muset vytyčit kurz v husté mlze na kopci v oblasti bez telefonního signálu nebo s vybitou baterií, takže záložní navigace je nezbytná. Jen se ujistěte, že umíte používat kompas a číst v mapě.

2. Zmírněte své ambice

V zimě jsou dny kratší, batohy těžší a podmínky pod nohama mohou být vyčerpávající. Je rozumné si podle toho naplánovat trasy a vybírat si méně náročné stezky nebo oblasti méně náchylné k náhlým změnám počasí. A pokud vás matka příroda na poslední chvíli zaskočí, přizpůsobte se. Vždy je lepší včas změnit cíl své cesty nebo se prostě vrátit než riskovat velmi vážné potíže.

3. Sledujte počasí

Renomovaní poskytovatelé národních předpovědí jsou těmi, s nimiž je vhodné se poradit, pokud jejich služby umožňují detailní přehled o podmínkách ve zvolené destinaci. Předpovědi začínají poskytovat vcelku přesný obraz o tom, co přijde, zhruba pět dní předem. Mějte na paměti, že detaily se mohou měnit a v horských oblastech mohou tyto detaily znamenat rozdíl mezi slunečním svitem, deštěm nebo sněžením. Předpovědi počasí sledujte i nadále, a to nejen před túrou, ale i poté, co se vydáte na cestu. Věnujte pozornost nejen srážkám, oblačnosti a tomu, v jaké nadmořské výšce klesne teplota pod bod mrazu, ale také síle větru, protože silný vítr činí hory nebezpečnými.

4. Vědět komu zavolat v případě nouze

Před túrou si do telefonů všech uložte čísla místních záchranných a pohotovostních služeb. Je možné, že během výletu nebudete mít k dispozici internetové připojení, abyste si mohli vyhledat, komu zavolat, takže je lepší doufat v nejlepší, ale připravit se na nejhorší. Navíc si v případě, že budete potřebovat pomoc, zjistěte, jaké informace bude záchranná služba vyžadovat, než se k vám dostane a jakmile se k vám dostane. 

5. Řekněte příteli nebo členovi rodiny, kam se chystáte

Informujte ostatní o trase, po které se vydáváte, a z bezpečnostních důvodů zvažte sdílení své polohy s důvěryhodnou osobou. Pokud vyrážíte z auta, vyplatí se také zanechat na palubní desce vzkaz o trase. Nezapomeňte dát svým přátelům nebo rodině vědět, že jste túru dokončili, jakmile se vrátíte do svého vozidla, na nádraží nebo do místa ubytování.

6. Vezměte si vhodnou výbavu

Nenoste na sobě nic z bavlny, protože mokrá látka vysává teplo z vašeho těla. Začněte základní vrstvou z vlny a/nebo syntetických vláken, pak přidejte fleec, zateplené vrstvy, tenké vlněné svetry a větruodolné/voděodolné návleky. Při sebemenší pravděpodobnosti deště se raději vyhněte bundám plněným prachovým peřím, protože za mokra příliš dobře neizolují. Budete také potřebovat dostatečně velký batoh, aby se do něj vešly vrstvy, kdykoli se zpotíte a budete potřebovat některé z nich odložit. 

Pokud bude pršet, budete potřebovat spíše nepromokavé boty než vycházkovou obuv. Podrážky by měly mít dostatečnou přilnavost na mokré, slizké skále. Chcete-li ještě více zvýšit stabilitu, pokud budete pravděpodobně přecházet přes rozmočený terén, můžete přidat teleskopické vycházkové hole a kamaše. Pokud existuje možnost, že se déšť změní ve sníh, změňte své plány.

7. Vyberte si správné společníky

V ideálním případě by zimní turistika neměla být osamocená a výběr dobrého parťáka na túru je důležitý úkol. I když je těžké předvídat, jak se kdo zachová v případě nouze, snažte se co nejlépe vybrat vyrovnané a spolupracující společníky. Nechcete mít v týmu někoho, kdo bude zvyšovat míru rizika, ať už tím, že bude trvat na exponovanější trase, nebo tím, že si rozšíří sbírku fotografií tím, že bude stát na balvanu jednou nohou.

8. Přibalte si správné příslušenství

Lékárnička by měla být první věcí, kterou si sbalíte. Poté každý ve skupině potřebuje placatku se svým oblíbeným teplým nápojem, dále bivakovací pytel, výměnu turistických ponožek a samozřejmě vlněnou čepici a rukavice. Určitě nebude od věci, aby si každý vzal výkonnou čelovou svítilnu s náhradními bateriemi.

ZDROJ: https://www.nationalgeographic.com/travel/article/hiking-in-winter-how-to-stay-safe
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Ahmet Mert: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zimni-pesi-turistika-pres-lesni-divocinu-29622204/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *