Seriál Bridgerton, který je možné sledovat na platformě Neflix, si již během své série získal srdce diváků. Mnozí budou sice namítat, že je to naprostá slátanina, která nemá s historií pranic společného, ale zde nejde o historii. Fanoušci milují romantické příběhy zasazené do prostředí plného barev, zlata, dvorských mravů a tradičního dvoření.
Nedávno jsme měli možnost vidět již třetí sérii a jako každé budování světa na velkém plátně, i přetvoření světa Bridgertonu podle románů Julie Quinnové není nic jednoduchého. Toto rozmarné drama se odehrává v konkurenčním světě regentského Londýna. Připomeňme si dekadentní šaty s empírovým pasem, vášnivé sexuální scény a okouzlující večírky – nic z toho by si nezachovalo svůj silný půvab bez extravagantních kulis v těch nejhonosnějších budovách.
Úžasné je ale to, že většinu těchto okouzlujících lokací můžete navštívit a vidět na vlastní oči. Níže najdete několik vybraných míst, která určitě nemůžete minout, pokud jste fanoušky tohoto romantického seriálu.
Blenheim Palace
Umístění: Oxfordshire, Anglie
Blenheimský palác je jediné venkovské sídlo v Anglii, které nepatří církvi, ale přesto nese titul paláce. Byl dokončen v roce 1722 na objednávku královny Anny jako dar Johnu Churchillovi, 1. vévodovi z Marlborough, po jeho vítězství v bitvě u Blenheimu v roce 1704. Blenheimský palác, který navrhl uznávaný architekt sir John Vanbrugh, je jedním z největších anglických domů, ukázkou barokní architektury s bohatými interiéry, rozlehlými zahradami a rozsáhlým parkem. Nakonec se zde narodil sir Winston Churchill, slavný britský premiér, což ještě více zvyšuje jeho půvab jako symbolu národní hrdosti. V roce 1987 byl Blenheimský palác zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes vítá návštěvníky z celého světa, aby obdivovali jeho krásu a ponořili se do jeho fascinující historie.
Extravagantně barokní sídlo z 18. století se již dříve objevilo ve spin-offu Bridgerton, Královna Charlotte, jako Buckingham House (později Buckinghamský palác) a stejnou roli hraje i ve 3. sérii. Objevilo se také ve filmech o Harrym Potterovi, Indiana Jonesovi, Jamesi Bondovi a Mission Impossible.
Basildon House
Umístění: Berkshire, Anglie
Basildon Park je majestátní palladiánské venkovské sídlo, které pochází z roku 1771. Francis Sykes, který zbohatl ve Východoindické společnosti, najal architekta Johna Carra, aby postavil sídlo z lázeňského kamene ve stylu, který byl silně ovlivněn klasicistním obrozeneckým stylem a návrhy italského architekta Andrey Palladia. Rodina Sykesů vlastnila dům až do roku 1838, kdy přešel do rukou rodiny Morrisonů. V následujících letech bylo sídlo značně poškozeno během první světové války, kdy sloužilo jako zotavovna s 50 lůžky pro důstojníky a vojáky berkshirských pluků. Během druhé světové války bylo panství zrekvírováno a sloužilo jako zázemí pro výcvik v den D a později jako zajatecký tábor pro německé a italské vojáky. V té době byl již dům značně poškozen. V roce 1952 jej zakoupili lord a lady Iliffeovi a obnovili jej do původní krásy, přičemž jej doplnili o moderní vybavení, jako je ústřední topení, kuchyňské spotřebiče a moderní koupelny. V roce 1978 darovali dům i s parkem o rozloze 400 akrů společnosti National Trust, aby se z něj mohli těšit všichni.
Slavné zahrady domu se již dříve objevily jako místo konání velkolepého plesu Featheringtonů ve 2. sérii. Ve 3. sezóně však nahlédneme do historického palladiánského sídla, kde se objeví nová postava: Lady Tilley Arnoldová. Pokud vám dům připadá povědomý, možná jste ho viděli ve filmu Pýcha a předsudek z roku 2005 a nedávno ve filmu Pýcha a předsudek a zombie z roku 2016. Objevil se také ve filmu Marie-Antoinetta z roku 2006 a jako dům lorda a lady Radleyových ve filmu Dorian Gray z roku 2009.
Grimsthorpe Castle
Umístění: Lincolnshire, Anglie
Zámek Grimsthorpe je venkovské sídlo nacházející se v parku o rozloze 3 000 akrů, který tvoří zvlněné pastviny a lesy v hrabství Lincolnshire v Anglii. Původně se jednalo o malý hrad na hřebeni u cesty, který údajně začal stavět Gilbert de Gant, hrabě z Lincolnu, na počátku 13. století. V roce 1715 pověřil Robert Bertie, baron Willoughby de Eresby, architekta sira Johna Vanbrugha (který navrhl také palác Blenheim a hrad Howard), aby stavbu dostavěl na oslavu povýšení rodiny na vévody z Ancasteru a Kestevenu. Vanbrugh mu dal honosné barokní průčelí. Nachází se zde trůn, který používal Jiří IV. při své korunovační hostině, a regentský pozlacený trůn a podnožka, které používala královna Viktorie v původní Sněmovně lordů.
Ve světě Bridgertonu se hrad Grimsthorpe objevuje ve 3. sérii jako sídlo lorda Hawkinse. Lord Hawkins, nová postava v seriálu, je vykreslen jako výstřední muž, který je pohlcen světem vynálezů. Honosné sídlo je pro tohoto (tehdy) pokrokově smýšlejícího muže vhodnou kulisou a vytváří scénu pro jednu z mnoha velkolepých plesových scén v sezóně.
Osterley Park and House
Umístění: Západní Londýn, Anglie
Osterley Park and House je honosné venkovské sídlo v západním Londýně, které pochází ze 70. let 15. století. Původní budova byla tudorovským domem postaveným pro bankéře sira Thomase Greshama – hodnostáře, který přinejmenším při jedné příležitosti hostil královnu Alžbětu I. V roce 1713 získal dům bankéř sir Francis Child. Sir Francis a jeho synové byli významnými investory na nových akciových trzích v době vrcholící tzv. finanční revoluce na konci 17. století. Rodině Childů to přineslo obrovský úspěch, který jim umožnil sbírat umělecká díla z celého světa a v roce 1761 přivést k přestavbě domu mladého skotského architekta Roberta Adama. Adam proměnil budovu z červených cihel v módní společenský dům vhodný pro zábavu bankovních klientů, přátel a rodiny. Dům z červených cihel má detaily z bílého kamene a charakteristické věžičky ve čtyřech rozích, což je neobvyklá pocta jeho tudorovským počátkům.
Ve 3. sérii Bridgertonu diváci poznají slavnostní vchod do domu jako úvodní scénu seriálu Ples za úplňku, která se odehrává uprostřed druhé epizody. Pro tuto scénu bylo georgiánské sídlo vyzdobeno fialovými závěsy a kamennými urnami s květinami.
Každé z těchto míst rozhodně stojí za nášvětvu i pozornost – jedinou nevýhodou je to, že Anglie je takových nádherných panství prostě plná – a tedy vybrat si jen několik z nich je pořádně těžký úkol.
ZDROJ: https://www.cntraveller.com/gallery/where-is-bridgerton-filmed
ZDROJ obrázku: Fotka od averynichols z Pixabay
Napiš komentář