Jedním z nejlepších rysů Evropy je ohromující rozmanitost její krajiny – a to se týká i jejích nádherných ostrovů. Ať už se chcete kochat bělostnými budovami, které se drží na skalnatých útesech, nebo pozorovat polární záři, která rozjasňuje oblohu ze zasněženého ostrova, Evropa nabízí místa, která vám vezmou dech. Zde je 12 nejlepších ostrovů – a rozhodně je to lákavá inspirace pro vaši příští dovolenou.
1. Korčula, Chorvatsko
Korčulu, nejzelenější z dalmatských ostrovů, pokrývá gobelín vinic, olivových hájů a hustých lesů. Leží pouhé 3 km od pevniny a v létě je na ní pochopitelně rušno, ale mimo hlavní sezónu je to klidné a krásné místo k návštěvě.
Zachovalá středověká města a vesnice na ostrově oplývají historickou architekturou, od gotických, renesančních a barokních paláců ve městě Korčula až po prosté kamenné domky a statky ve vnitrozemí. Můžete se vydat na pěší túru nebo na kole do malých vinařství a olivových mlýnů, zhlédnout tradiční lidové tance, náboženská procesí a hudební představení nebo ještě lépe lenošit na písečné pláži, což je v Chorvatsku téměř nevídaná atrakce.
2. Skiathos, Řecko
Představte si řeckou pláž svých snů. Zářivou zátoku posetou oblázky, svěží úsek bílého písku, skalnatý výběžek objímající moře při západu slunce… Skiathos je tím vším a ještě mnohem víc. Rodiště významného řeckého spisovatele 19. století Alexandrose Papadiamantise a klíčové místo během řecké války za nezávislost, tento na historii bohatý ostrov s vůní borovic leží nedaleko řecké pevniny, na půli cesty mezi Aténami a Soluní.
V malém a uvolněném hlavním městě se nachází změť bělostných uliček a tradiční ostrovní architektury, zatímco starobylé kláštery se skrývají v tichých horách a neuvěřitelně krásné pobřeží se rozkládá v řadě blažených pásem lemovaných olivovými háji.
3. Sardinie, Itálie
Sardinie je po Sicílii největším ostrovem ve Středozemním moři. Než se ostrov v roce 1861 stal součástí sjednocené Itálie, bylo zde mnoho pánů toužících po moci, ale Sardi nikdy nedovolili, aby čas nebo přírodní živly vymazaly jejich skvělý příběh.
Objevování tohoto přírodního prostředí je divokým dobrodružstvím, které zahrnuje závratné pobřežní stezky a velkolepé zátoky sevřené útesy, drsné hory a vnitrozemí plné ovcí, odlehlé vesnice na vrcholcích kopců, neolitické hrobky a středověká města opředená tajemstvím.
4. Korsika, Francie
Již více než 200 let je součástí Francie, ale divoká a hrdá Korsika se od pevniny výrazně liší. Ať už jde o zvyky, kulturu, kuchyni nebo jazyk, jedinečná korsická identita vyzařuje z každé pěkné vesničky na vrcholku kopce, harmonické polyfonní písně a strašidelného lamentu (nářku), kterému nasloucháte nad sklenkou krvavě červeného Cap Corse Mattei.
Korsická příroda je kaleidoskopická. Její písečné pláže a zlatavé zátoky, husté lesy a zelená údolí, pilovité horské hřebeny a skalnaté výběžky jsou rájem pro milovníky přírody. Nesmírná geografická rozmanitost je také základem podmanivé mnohotvárné historie ostrova. Začněte v bodě nula u záhadných „mořských lidí“.
5. Menorca, Španělsko
Vítejte na nejvýchodnějším výběžku Španělska – oduševnělém, sluncem zalitém, plážemi omývaném klenotu ostrova omývaného třpytivým Baleárským mořem, kde byla udržitelnost základem místního cestovního ruchu dávno předtím, než se stala módním slovem.
Krásná Menorca, která byla v roce 1993 vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO, nabízí ruiny z doby bronzové, rozvlněné mokřady, pobřežní stezky s vůní borovic a řadu nejkrásnějších pláží v zemi. Od blahodárných chráněných pláží až po silné gastronomické dědictví – tento pozvolný ostrov se stává cílem zodpovědného cestování.
6. Saaremaa, Estonsko
Pokud hledáte duši Estonska, vynechejte středověké věžičky Tallinnu a univerzitní zápal Tartu a vydejte se raději do rozlehlých otevřených prostor Saaremaa. Největší ostrov v zemi je domovem dubových a jalovcových lesů, skalnatých mořských útesů a malých vesnic, které se stále drží starobylého rytmu venkovského života.
Pro Estonce mají staré větrné mlýny, květnaté louky a folklorní historie Saaremaa nevýslovné kouzlo, které sahá mnoho století do minulosti. Saaremaa je také známá svou zemitou kuchyní, od žitného chleba podle starých rodinných receptů až po uzené ryby prodávané na malých trzích, spolu s jedním z nejlepších farmářských piv vařených v Pobaltí.
7. Lofoty, Norsko
Pověstný vír a rybářské chaty na kůlech v barvě ohnivého motoru, které francouzský spisovatel Jules Verne vyvolal ve svém klasickém dobrodružném sci-fi románu Dvacet tisíc mil pod mořem, nebyly žádným výplodem fantazie. Toto souostroví na konci Země, které je spojeno trajektem nebo řadou silničních tunelů a mostů s norskou pevninou, je jako z filmového plátna.
Syrová přírodní krása – nemluvě o nebeském arktickém světle – je prostě ohromující. Za bílých letních nocí zalévá půlnoční slunce zlatou barvou hory na ostrovech, které jsou vytesány žraločími ploutvemi, a proměňuje norskou přírodu ve zlatou.
8. Gotland, Švédsko
Gotland, známý jako “královna Baltského moře”, je kouzelný ostrov, kde středověká města a kostely přiléhají k písečným plážím a dunám, sochařským mořským stěnám, svěžím loukám a ospalým vesnicím. Je to největší švédský ostrov, který leží v Baltském moři zhruba na půli cesty mezi pevninským Švédskem a Estonskem – strategicky důležitá poloha, díky níž je osídlen již asi 8000 let.
Mimo hlavní město a mimo hlavní sezónu je to klidné a tiché místo, řídce osídlené a nejlépe prozkoumané na kole. Přijeďte na středověký týden v srpnu, abyste viděli rytíře a šašky, na festival lanýžů v listopadu nebo se jen tak toulejte od blešího trhu přes pláž až po odlehlou vesničku a kochejte se výhledy.
9. Texel, Nizozemsko
Rozlehlé pláže s bílým pískem, přírodní rezervace plné divoké zvěře, prosluněné lesy a malebné vesničky – to jsou jen některé z nejzajímavějších míst Texelu, největšího a nejnavštěvovanějšího z Waddenských ostrovů, které se táhnou podél severovýchodního pobřeží Nizozemska.
Má typicky rovinatou holandskou krajinu, která je ideální pro cyklistiku, a všude jsou ovce: místní vlna je vysoce ceněná a jehněčí maso je vždy na jídelním lístku.
10. Ostrovy Scilly, Anglie
Vzhledem k tomu, že v Anglii panuje nehostinné a často ponuré počasí, je o to pozoruhodnější, že se v zemi nachází ekologický ráj, kde subtropické sukulenty, pouštní kaktusy a seychelské palmy rostou jako plevel v blízkosti krásných pláží.
Ale na druhou stranu, ostrovy Scilly, které leží 45 km od jihozápadního pobřeží Cornwallu v Atlantském oceánu, byly vždy odříznuty od pevninské Británie, což zajišťuje jedinečný ekosystém, který není narušován invazivními druhy rostlin a živočichů. Tento rajský řetězec 200 ostrovů – z nichž pět je obydlených – patří k Cornwallskému vévodství, starobylému královskému lénu, kde je každý místní obyvatel nájemcem prince z Walesu.
11. Ostrov Skye, Skotsko
Druhý největší ze skotských ostrovů ve Vnitřních Hebridách je nejúchvatnějším ostrovem s krajinou, která přechází od klidných zátok a inkoustových jezer k rozeklaným vrcholkům, padajícím vodopádům a členitým útesům. Do dramatických hor a zvlněných vřesovišť na Skye se z pevniny snadno dostanete po mostě, ale k nejodlehlejším zákoutím a nejpůsobivějším výhledům se musíte vydat pěšky do vysokých vřesovišť, projet se na kole po srázných horských cestách nebo na kajaku podél členitého pobřeží.
12. Inis Mór, Irsko
Největší ze tří Aranských ostrovů v Galwayském zálivu, Inis Mór (Velký ostrov), je prosperující komunitou, kde se mluví irsky a tradiční hudba, kultura a dědictví jdou ruku v ruce s bohatým kalendářem festivalů a akcí.
Přijeďte se projít, projet nebo projet na kole po okraji Evropy, zúčastnit se jógového cvičení nebo se naučit plést tradiční košíky, hrát na bodhrán (buben z kozí kůže) či zpívat v tradičním stylu sean-nós. Nebo si můžete pochutnat na čerstvých humrech, oslavit letní slunovrat či jen obdivovat zdejší jedinečné světlo a kulturu, které po staletí přitahovaly umělce a spisovatele.
ZDROJ: https://www.islandsaround.com/european-islands-for-outdoor-enthusiasts/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Clément Proust: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-krajina-priroda-plaz-14590086/
Napiš komentář