Proč vyrazit na dovolenou na Šumavu

Národní park Šumava se rozkládá na jihozápadě ČR u hranic s Německem a Rakouskem a pro návštěvníky je velmi přitažlivou destinací. Malebné stezky, rodinné trasy nebo cyklistické stezky vás v létě nasměrují na vrcholy s úžasnými výhledy, k jezerům, do údolí bez lidí, k zaniklým vesnicím i k rašeliništím. Prohlédnete si horské smrčiny i rozlehlé náhorní planiny. V zimě se kromě sjezdových tratí kochají lyžaři i možností pohybu na běžkách. Šumava je totiž vyhlášeným rájem běžkařů.

Ty nej atrakce a přírodní krásy

Až na vrcholky hor

Každý návštěvník Národního parku Šumava se rád vydá na vrcholky hor. Nejvyšší vrchol české Šumavy představuje hora Plechý (1378 m n. m.) s pohledem na ledovcové Plešné jezero. Nabízí se také např. hora Třístoličník s bizarními skalními útvary (1311 m n.m.). Nedaleko Železné Rudy je vrchol Pancíř. Raritou jsou tam instalované dřevěné dveře. Když jimi projdete, naskytne se vám krásný výhled. Hezká scenérie se otevře u Rejštejna díky úchvatnému pohledu na Dračí skály.

Křížem krážem po turistických trasách

Značené turistické cesty vás jistě zavedou k jezerům. Navštívit můžete ledovcové Černé jezero, Čertovo jezero, Jezero Laka, které je na Šumavě nejvýše položené (1096 m n.m.), nebo Prášilské a Plešné jezero. K návštěvě a poznání lákají také šumavské slatě – Tříjezerní slať u Modravy, nebo Jezerní slať s naučnou stezkou mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Podívat se můžete k pramenům Vltavy a do krásné přírody kolem Národní přírodní rezervace Boubín se stejnojmennou dřevěnou rozhlednou. Panoramatické vyhlídky z rozhleden si dopřejete také třeba na Svatoboru, na Špičáku nebo na Poledníku u Prášil. Vyhledávaná je i unikátní rozhledna, vzniklá z bývalého skokanského můstku Churáňov na Zadově nebo Rozhledna Knížecí Stolec ve Vojenském újezdu Boletice. Milovníky historie nadchne Zámek Kratochvíle v Netolicích nebo Zámek Vimperk.

Kde se ubytovat

Nabídka je tu rozmanitá a výběr ubytování na Šumavě tak uspokojí každého. Můžete zvolit nejen luxusní hotely, ale také penziony, chaty nebo chalupy – třeba zde mají solidní výběr. Ubytovat se přitom můžete v řadě lokalit napříč krásnými jihočeskými horami. Například v Železné Rudě, v Prášilech, na Kvildě, v Kašperských horách, v Sušici či ve Volarech. Wellnes hotely a další zařízení s menšími bazény najdete téměř v každém turistickém středisku.

Jak zabavit děti 

Šumava určitě naplní i představy o vyžití pro děti. Například na Lipně je kromě koupání a vodních sportů populární Stezka korunami stromů, Bobová dráha, Nike park Království lesa nebo Aquaworld. Přitažlivými atrakcemi jsou dále například Areál lesních her v Prachaticích, Svět železnice v Železné Rudě nebo Naučný okruh s výběhem s jeleny u Kvildy. U Volar si můžete vyzkoušet vyhlídkový posed v korunách stromů Treehouse.

Co dělat v zimě

Navštívit Šumavu i v zimě se rozhodně vyplatí. Lyžaři vyhledávají skiareály na Zadově, na Špičáku nebo na Lipně. Kromě sjezdového lyžování v celkem zhruba patnácti lyžařských areálech většinou komornějšího typu je však v národním parku v oblibě pohyb na běžkách. Šumava nabízí 550 kilometrů upravovaných tras. Své místo v zimní nabídce má rozhodně i bruslařský dráha, která vede z Lipna nad Vltavou do Frymburku.

Praktické informace

Šumava má vymezená ochranná pásma I. zóny NP, kde je nutné držet se turistického značení a nesestupovat mimo stezky. V celém národním parku je důležité dodržovat základní pravidla chování v přírodě. Správa NP Šumava zřídila 7 nouzových nocovišť: Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný, Nové Údolí a Pod Plešným jezerem. V provozu jsou celoročně od 18 do 9 hodin a lze je využít na jednu noc.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *