Disk z Faistu stále budí rozpaky. Jde o jedinečné dílo mínojské kultury nebo povedený falzifikát?

Znáte disk z Faistu? Jedná se o jednu z nejstarších písemných památek starověkého světa a stále je opředený mnoha tajemstvími a otázkami. Doposud nebyl zcela rozluštěn, a to i přesto, že si nad jeho překladem lámou hlavu světové kapacity.

Od roku 1905 probíhaly v lokalitě Faistos rozsáhlé vykopávky. Jejich vedením byl pověřen italský archeolog Luigi Pernier (1874–1937) . Práce to byla velmi úmorná, obvykle doprovázená velkým vedrem a neustávajícími útoky komárů. Navíc začínaly docházet peníze a žádný velký objev dosud celé úsilí nepřineslo. Když už se ale zdá, že námaha bude zbytečná, dělníci objeví něco, co věští zásadní zlom. Na zemi, zasypaný hluboko v prachu je objeven zvláštní plochý předmět kruhového tvaru. A Pernier dobře tuší, že tento objev bude skutečně zásadní nejen pro jeho kariéru.

Disk s tajnou zprávou

Kruhový disk o průměru šestnácti centimetrů, vyrobený z vypalované hlíny, je z obou stran zbrázděn jakýmsi písmem. Pod prachem a špínou je postupně odhaleno okolo 240 znaků, které jsou seřazeny do pravidelných úseků – možná slov nebo vět. Tyto znaky jsou ale archeologům i vědců nečitelné. Zatímco některé připomínají do spirály sestavené lineární proto-písmo, jiné znaky nic známého nepřipomínají.  Je nicméně zcela jasné, že tento objev se zapíše do dějin, a možná znamená přelom v chápání nebo porozumění starověkému období. Zatímco Pernier vyráží díky svému mimořádnému objevu na tour po světových univerzitách, kde poznatky získané z disku prezentuje, vedení archeologického výzkumu přebírá Frederico Halbherr a později i i Doro Levi. Práce v lokalitě Faistos pokračují až do roku 1971, ale žádný podobně významný nález už není objeven.

Nejdůležitější je samozřejmě to, co je na disku vlastně napsáno. Většina úsilí tedy směřuje k rozluštění tajemného písma, kterým je zpráva sepsána. Vznikají různé dohady ohledně toho, o co by se vlastně mohlo jednat? Může to být nějaká hra? Říkanka? Tajemná modlitba? Nebo by se snad mohlo jednat o mírovou smlouvu mezi státy Faistos a Gortyna? Někteří zase tvrdí, že jde bezpochyby o královskou pečeť. Diskuze předních odborníků jsou divoké, a hlavně neberou žádného konce ani jasného výsledku. Vše jsou to jen dohady a domněnky. Navíc samotný disk pochází z období mezi léty 1952 – 1400 před naším letopočtem a písmo jako takové by tehdy ještě ani nemělo existovat.

Překladatelský oříšek

Na jeho luštění si vylámalo zuby přinejmenším jedenáct světových kapacit. Shodnou se jen na tom, že písmo má určitý typografický řád a pravděpodobně se jedná o smysluplný text. Některé prvky připomínají odborníkům znaky jiných písem, ale vždy se nakonec dojde do slepé uličky. Závěr výzkumníků je nakonec takový, že takový text v podstatě nejde rozluštit, jelikož získaný vzorek je příliš malý na to, aby to bylo možné.

A tak to v podstatě zůstává až do roku 2014. Tehdy Gareth Owens, výzkumník z krétského Technologického a vzdělávacího institutu, prohlásil, že se mu po šesti letech podařilo s kolegy tuhle hádanku rozlousknout. Podle nich se vlastně nejedná o písmo, ale spíše o fonetický záznam jakéhosi projevu. V celém textu se několikrát opakuje souzvuk „IQ-EKUR-JA“, což značí pojmenování těhotné ženy či matky, samo „IQE“ pak značí uctivé oslovení ženy-bohyně. Z toho je dovozeno, že se jedná o záznam modlitby k bohyni plodnosti.

Jenže proti tomuto výkladu samozřejmě existuje řada nesouhlasných názorů. Mnozí totiž věří, že disk z Faistu je vlastně jen velice pečlivě propracovaným podvrhem. Proč? No třeba proto, že jeho objevitel si na tomto úlovku doslova postavil celou kariéru. Navíc Pernier proslul jako expert na odhalování padělků a podvrhů, takže by sám měl tu nejlepší kvalifikaci, aby jeden takový padělek vytvořil. A v neposlední řadě sama řecká vláda zatvrzele odmítá, aby bylo stáří díla určeno spolehlivou radionuklidovou metodou.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *